Kultura rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Komunikat archiwalny

Poznaj program Festiwalu Muzyki Filmowej

Kino plenerowe, muzyka uliczna, silent disco i fascynujące rozmowy – wszystko to do 28 maja można było znaleźć w Miasteczku Festiwalowym przy Galerii Kazimierz. Dla fanów kina i ścieżek dźwiękowych przygotowano także Forum Audiowizualne FMF. Była to wyjątkowa okazja, aby razem z kompozytorami, dziennikarzami i ekspertami odkrywać bogaty świat muzyki filmowej.

Fot. Materiały prasowe

Tegoroczny Festiwal Muzyki Filmowej w Krakowie odbywał się pod hasłem: Out of Space. Utwory z takich filmów, jak „Avatar: Istota wody”, „Solaris” czy „E.T.” zabrały słuchaczy w pozaziemską podróż. W ramach festiwalu zaplanowano też obchody 70-lecia dwóch wybitnych kompozytorów: Jana A.P. Kaczmarka i Patricka Doyle’a. FMF to jednak nie tylko koncerty, ale i wydarzenia towarzyszące, z których większość była otwarta dla wszystkich. W wybranych przypadkach obowiązywały bezpłatne wejściówki.

Miasteczko Festiwalowe przy Galerii Kazimierz

Na terenie Galerii Kazimierz, która jest partnerem strategicznym festiwalu 26 maja, o godz. 19.00 otwarte zostało Miasteczko Festiwalowe FMF.

Miasteczko warto było odwiedzić także po to, by spotkać światowej sławy kompozytorów – Simona Franglena (autora muzyki do „Avatara: Istoty wody”) oraz Patricka Doyle’a. Twórczości tego ostatniego słuchaliśmy, oglądając adaptacje Szekspira, ale też takie filmy, jak „Donnie Brasco”, „Dziennik Bridget Jones” czy „Harry Potter i Czara Ognia”. Ostatnio Patrick Doyle napisał uroczysty marsz na koronację brytyjskiego króla Karola III.

– Festiwal Muzyki Filmowej w Krakowie to jedno z najważniejszych tego typu wydarzeń w Europie, łączące świat muzyki oraz kina, a także, co najważniejsze, łączące ludzi – mówi Beata Jankowska, dyrektor Galerii Kazimierz. – W ramach Festiwalu teren Galerii będzie miejscem spotkań dla miłośników rozrywki i kultury, w szczególności muzyki. W Miasteczku Festiwalowym swoją przestrzeń odnajdą osoby w każdym wieku – nie zabraknie propozycji dla najmłodszych. Zadbamy również o ciało, poprzez jogę i taniec. A wszystko na świeżym powietrzu, w otoczeniu historycznej architektury.

Finałowym wydarzeniem było silent disco, zorganizowane 28 maja. Dwóch DJ-ów na żywo zremiksowało dla nas znane motywy filmowe, muzykę elektroniczną, house i pop. Ze względu na ograniczoną liczbę słuchawek, konieczne było pobranie bezpłatnej wejściówki.

Forum Audiowizualne FMF

– Ważnym elementem festiwalu jest Forum Audiowizualne FMF – mówi Michael Łyczek, dyrektor ds. programowych KBF. – To przestrzeń służąca dzieleniu się wiedzą i tworzeniu innowacji, a zarazem okazja do zaglądania za kulisy wielkich produkcji. Do szerokiej publiczności skierowane są panele dyskusyjne i spotkania z cenionymi kompozytorami i kompozytorkami, jak Steven Price (nagrodzony Oscarem za ścieżkę dźwiękową do „Grawitacji”), Nainita Desai (autorka muzyki filmowej, telewizyjnej i do gier wideo) czy Gary Marlowe (multiinstrumentalista, którego usłyszymy na koncercie muzyki przestrzennej „Echoes of Space”).

Również do 28 maja, w pałacu Potockich odbywały się spotkania dotyczące m.in. promocji kina i ścieżek dźwiękowych czy możliwości, jakie przed twórcami i słuchaczami otwiera zaawansowana elektronika.

W ramach Forum Audiowizualnego FMF odbyła się premiera albumu Wojtka Urbańskiego, który na ostatnim FMF odebrał nagrodę Polska Ścieżka Dźwiękowa Roku 2021 za muzykę do filmu „Hiacynt”. Tym razem zaprezentował kompozycje powstałe w ramach futurystycznego, interaktywnego projektu „Everdome Metaverse”. Wydarzenie poprowadził dziennikarz Jarek Szubrycht.

Znacząca część programu Forum Audiowizualnego FMF poświęcona była dziedzictwu Jana A.P. Kaczmarka, kompozytora nagrodzonego Oscarem za muzykę do „Marzyciela”. Spotkania poświęcone jego twórczości poprowadzili cenieni dziennikarze: Katarzyna Janowska i Łukasz Maciejewski. 25 maja o godz. 18.00 odbyła się ceremonia wmurowania pamiątkowej gwiazdy Jana A.P. Kaczmarka na Bulwarach Wiślanych. W trakcie wydarzenia muzykę kompozytora wykonał kwartet smyczkowy z Filharmonii Krakowskiej. 28 maja, Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha zorganizowało dyskusję i oprowadzanie kuratorskie po wystawie „Jan A.P. Marzyciel”. Wydarzenia były częścią obchodów 70. urodzin kompozytora, który zmaga się z poważną i rzadką chorobą. Organizatorzy zachęcali do wspierania zbiórki prowadzonej na rzecz Jana A.P. Kaczmarka przez Polską Fundację Muzyczną.

Program Miasteczka Festiwalowego i Forum Audiowizualnego jest na stronie FMF.

Bezpłatne wejściówki będą dostępne na stronie KBF: Bilety.

Organizatorami Festiwalu Muzyki Filmowej w Krakowie są: Miasto Kraków, KBF i RMF Classic. Współorganizatorzy FMF: Kraków5020 i ICE Kraków.

 

pokaż metkę
Osoba publikująca: Oliwia Stępień
Podmiot publikujący: Wydział Komunikacji Społecznej
Data publikacji: 2023-05-16
Data aktualizacji: 2023-06-02
Powrót

Zobacz także

Znajdź