Start rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Komunikat archiwalny

Park Bednarskiego otworzył się po remoncie

Park Bednarskiego to nie tylko perła Dzielnicy XIII Podgórze, ale i całego Krakowa! 27 kwietnia nastąpiło otwarcie po rewitalizacji tego urokliwego miejsca z historycznym drzewostanem i panoramą na Stare Miasto, znajdującego się przy ul. Parkowej.

Fot. Piotr Kempf

Projekt inwestycji „rewaloryzacji parku im. Wojciecha Bednarskiego w Krakowie” zakładał przywrócenie jego historycznego charakteru w oparciu o materiały archiwalne oraz uzyskane wytyczne konserwatorskie. Uporządkowano zieleń z zachowaniem istniejącego starodrzewia oraz wprowadzono obiekty zgodnie z historycznym założeniem parkowym.

Zieleń w parku zaprojektowano w oparciu o przeprowadzone analizy historyczne oraz kompozycyjne. Głównym założeniem projektowym jest dobór roślinności odpowiadający romantycznemu charakterowi parku z wykorzystaniem rodzimych gatunków właściwych dla założeń naturalistycznych. Projektowany drzewostan, w którego skład wchodzą gatunki zgodne z pierwotnym założeniem parku, stanowi jedynie uzupełnienie istniejącego zadrzewienia.

Dziesiątki nowych drzew, tysiące krzewów

W parku zostało posadzonych ponad 50 sztuk drzew, m.in. klony pospolite, kasztanowce, buki pospolite oraz lipy. Nie zabrakło również zieleni niższej, pojawi się 7 tys. krzewów, 90 tys. bylin oraz 28 tys. roślin cebulowych. Oko odwiedzających ucieszą m.in. długo kwitnące barwniki, paprocie, urokliwe parzydła leśne, bodziszki o dostojnych kwiatach, pachnące konwalie, różnokolorowe krokusy, lilaki oraz niezwykle odporna na warunki pogodowe wyjątkowa śnieguliczka. Dla najmniejszych mieszkańców parku pojawiły się specjalnie przygotowane: domki dla jeży oraz budki dla ptaków, nietoperzy i wiewiórek.

Plac zabaw zlokalizowano pomiędzy wgłębnikiem i polaną. Jest podzielony na dwie części: dla dzieci starszych i młodszych. Elementem łączącym place zabaw jest drewniana ścieżka dydaktyczna. Wzdłuż ścieżki zaprojektowane zostały elementy związane z legendą o Panu Twardowskim. Po prawej stronie ukryta w drzewach jest huśtawka typu bocianie gniazdo, a po lewej stronie przestrzeń placu dla starszych dzieci z zestawem wież, zjeżdżalni i mostów. Dalsza część placu zabaw po drugiej stronie ścieżki to zlokalizowane pod drzewami urządzenia przeznaczone dla najmłodszych – piaskownica w kształcie księżyca i kogut Pana Twardowskiego. Odpoczynek zarówno dla małych i dużych zapewnią ławki parkowe oraz ławki wokół drzew. Zaprojektowane urządzenia wykonane są głównie z materiałów naturalnych, wkomponowanych w otocznie parku.

W domku ogrodnika zlokalizowana została toaleta publiczna oraz pomieszczenie dla matki z dzieckiem. Budynek jest licowany cegłą o dwóch kolorach, dach dwuspadowy kryty dachówką, okapniki boczne podbite deskami, wiatrownice drewniane, rynny metalowe malowane, stolarka drewniana. Narożniki budynku zostały podkreślone poprzez projektowane podpory na pnące rośliny – róże.

Altana, glorieta, siłownia

Nowoprojektowaną altanę zlokalizowano w domniemanym miejscu dawnej platformy widokowej z najstarszej fazy parku, nad schodami prowadzącymi z placu Niepodległości. Obiekt jest wyposażony w dyskretne oświetlenie. Nawiązuje do formy altany, która stała kiedyś w „Szkole Twardowskiego”. Jej wymiary nawiązują do zachowanego szkicu polowego, a wygląd do fotografii z 1903 r. Konstrukcja altany wykonana jest z drewna, balustradę stanowią ozdobnie wycinane drewniane deski.

W skład siłowni zewnętrznej wchodzą urządzenia, które wpływają na koordynację ruchową, rozwijanie i wzmacnianie mięśni ciała, poprawę układu krążenia oraz układu oddechowego. Zaprojektowano urządzenia z myślą o wzmacnianiu każdej części ciała, takie jak: drabinka, stepper twist, ławka prosta/prostownik pleców, narciarz, prasa nożna, prasa ręczna/wyciąg górny, biegacz oraz wioślarz.

Glorieta odzyskała dawny blask. Jest to autentyczny obiekt, jedyny z obiektów kubaturowych w parku, który zachował swój pierwotny wygląd i zaświadcza o epoce, w której powstał. Budynek będzie miał funkcję zaplecza dla polany „Plac Sokoli”, na której będą przewidziane miejsca do leżakowania.

park Bednarskiego, rewitalizacja, przed otwarciempark Bednarskiego, rewitalizacja, przed otwarciempark Bednarskiego, rewitalizacja, przed otwarciempark Bednarskiego, rewitalizacja, przed otwarciem

pokaż metkę
Autor: Kamil Popiela
Osoba publikująca: Tomasz Róg
Podmiot publikujący: Wydział Komunikacji Społecznej
Data publikacji: 2023-04-25
Data aktualizacji: 2023-10-20
Powrót

Zobacz także

Znajdź