Kultura rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Komunikat archiwalny

91. rocznica urodzin Stefana Pappa

10 kwietnia obchodziliśmy rocznicę 91. urodzin Stefana Pappa – wybitnego polskiego artysty, rzeźbiarza, grafika, rysownika, satyryka i karykaturzysty.

Stefan Papp urodził się w 1932 roku w Czerniowcach, w ówczesnej Rumunii. W 1947 roku przyjechał z rodziną do Cieplic, gdzie w 1952 roku w Liceum dla Pracujących zdał maturę. Studia na Wydziale Rzeźby ukończył 1958 roku, doktorat obronił na Wydziale Architektury Politechniki Krakowskiej w 1996 roku. Miał ponad sto wystaw indywidualnych w kraju i zagranicą. Otrzymał wiele nagród i wyróżnień.

Przez 22 lata wykładał w Fachhochshule w Muenster. W Bad Oeynhausen zrealizował kilkumetrową rzeźbę plenerową zatytułowaną „Menchen" (ekspozycja na stałe wkomponowana jest w architekturę miasta). Jego liczne akcje plastyczne wykorzystywały silne oddziaływanie środkami artystycznymi na świadomość społeczną i polityczną. Można tu wymienić między innymi akcję plastyczną „Wernisaż u Szatkowskiego”, inicjatywę „Drzewa umierają publicznie zrealizowaną” w 1975 r. w ramach VII Złotego Grona, a w stanie wojennym „Uwaga dzieci patrzą”.

Stefan Papp był założycielem i współtwórcą pism poświęconych współczesnej kulturze i sztuce. Jego rysunki były publikowane w prasie w różnym okresie, m.in: w „Dzienniku Polskim”, „Tygodniku Powszechnym”, „Szpilkach”, „Życiu Literackim”, „Przekroju”, „Magazynie Kulturalnym”, „Sztuce”, „Przeglądzie Tygodniowym” czy w piśmie kulturalnym „Fragile”, a także w periodyku literacko-artystycznym „Zebra”, którego Papp był pomysłodawcą i współzałożycielem. Były także prezentowane na wielu wystawach w kraju i za granicą, m. in. w Muzeum Narodowym w Krakowie, BWA w Krakowie, Muzeum Karykatury w Warszawie, Galerii Garb we Wrocławiu, Galerii Teatru 38, Salonie TPSP w Krakowie, a zagranicą: w Münster, w Bergkamen, Oldenburgu czy w Gelsenkirchen (RFN) oraz w wielu krajach na świecie.

Stefan Papp zmarł 23 marca 2020 r.

Dodatkowe informacje: www.stefanpapp.pl.

Stefan Papp, kolaże technika mieszana 1992 rok

pokaż metkę
Osoba publikująca: Marta Müller-Reczek
Podmiot publikujący: Wydział Komunikacji Społecznej
Data publikacji: 2023-04-06
Data aktualizacji: 2023-04-12
Powrót

Zobacz także

Znajdź