Nasze Miasto rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Komunikat archiwalny

Fotowoltaika na dachu żłobka

Oszczędzanie energii to temat, który nie przestaje być aktualny, a w ostatnim czasie nabrał szczególnego znaczenia. Wzrost cen prądu jest mocno odczuwalny, a każda nowa instalacja fotowoltaiczna w mieście to zysk dla środowiska i gminnego portfela.

Fot. KEGW

W jednostce Klimat-Energia-Gospodarka Wodna trwa właśnie analiza ofert na dostawę, montaż i uruchomienie instalacji fotowoltaicznej (mikroinstalacji) o mocy instalacji do 25 kW. przy ul. Świtezianki 7. Na budowę nowej instalacji na dachu samorządowego żłobka miasto chce przeznaczyć 170 tys. zł.

Do KEGW za pośrednictwem platformy e-zamówień wpłynęły trzy oferty, wszystkie mieszczą się w zakładanym na ten cel budżecie. Najtańsza ze złożonych – ok. 131 tys. zł (INTROL AUTOMATYKA), kolejna pod względem wysokości proponowanej kwoty to 139 tys. zł (LubieOZE), a najdroższa propozycja to ok. 160 tys. zł. (Lux Energy).

W ciągu kilku najbliższych dni wykonawca zostanie wybrany oraz podpisana zostanie z nim umowa na budowę najnowszej instalacji fotowoltaicznej na dachu krakowskiego żłobka. Według umowy czas realizacji zamówienia to 180 dni.


KEGW do tej pory wykonał instalacje fotowoltaiczne na dziewięciu budynkach miejskich, o łącznej mocy ok. 386 kW. Elektrownie słoneczne, które wytwarzają darmowy prąd ze „słońca”, zainstalowane są już na: szkołach, przedszkolach, domach opieki społecznej należących do Gminy Miejskiej Kraków. Wszystkie instalacje w pełni zautomatyzowane, nie wymagają zaangażowania człowieka. Rozwój fotowoltaiki to zwiększenie poziomu produkcji energii ze źródeł odnawialnych, obniżenie zapotrzebowania na energię elektryczną z sieci energetycznej (odpowiedź na coraz wyższe ceny energii elektrycznej), poprawa stanu środowiska naturalnego poprzez poprawę jakości powietrza, w tym ograniczenie emisji m.in. CO2 i pyłu PM10. W przyszłości tego rodzaju instalacje mają pojawić się na większości miejskich obiektach użyteczności publicznej. Jednostka Klimat-Energia-Gospodarka Wodna konsekwentnie w ramach dostępnych środków finansowych realizuje innowacyjny program rozwoju instalacji fotowoltaicznych w Gminie Miejskiej Kraków.

pokaż metkę
Osoba publikująca: Tomasz Róg
Podmiot publikujący: Wydział Komunikacji Społecznej
Data publikacji: 2023-03-30
Data aktualizacji: 2023-04-06
Powrót

Zobacz także

Znajdź