Start rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki

Zostań miejskim ogrodnikiem!

Zapraszamy do udziału w zajęciach, podczas których będzie można zapoznać się z funkcjonowaniem ogrodów społecznych, poznać las miejski jako źródło smacznych roślin, dowiedzieć się, jak funkcjonuje ogródek pod blokiem i czy można założyć rabatę bez męczącego kopania w ziemi? Wszystko w ramach kolejnej edycji Szkoły Miejskich Ogrodników i projektu Jadalny Kraków.

Fot. Bogusław Świerzowski / krakow.pl

Jadalny Kraków to projekt autorstwa Zarządu Zieleni Miejskiej w Krakowie, w którym Kraków to metropolia suwerenna żywieniowo, odporna na zmiany klimatyczne, pandemie czy konflikty zbrojne. U jego podstaw leżą miejskie ogrodnictwo oraz rolnictwo działające w oparciu o agroekologiczne inicjatywy. Aby zrealizować ten projekt, konieczne są działania edukacyjne, dzięki którym mieszkańcy nabędą kompetencje niezbędne w miejskim ogrodnictwie.

Zajęcia poprowadzą edukatorzy, miejscy ogrodnicy, a przede wszystkim pasjonaci miejskiego ogrodnictwa, którzy podzielą się swoją wiedzą i doświadczeniem.

W ramach Szkoły Miejskich Ogrodników zapraszamy Państwa na warsztaty obejmujące poniższe zagadnienia:

  • 25 marca – Uprawa smacznych i zdrowych warzyw w wielkim mieście

prowadzenie: Krakowski Ogród Społeczny Macierzanki

Jak mądrze uprawiać żywność w mieście? Wszystkie tajniki tego, jak otrzymać zdrowe warzywa i owoce poznasz dzięki miejskim ogrodniczkom uprawiających od lat ogród społeczny z poszanowaniem bioróżnorodności i w ramach permakultury.

  • 1 kwietnia – Jadalne Dary Lasu – niedźwiedzie przysmaki – czosnek w liściach? Czemu nie?

prowadzenie: Symbioza - Centrum Edukacji Ekologicznej ZZM

Zajęcia w całości poświęcone wyjątkowej roślinie – czosnkowi niedźwiedziemu, który w ostatnich latach cieszy się ogromną popularnością. W związku z tym zerkniecie na niego botanicznym okiem, sprawdzicie kulinarne możliwości oraz zgłębicie fitoterapeutyczną moc. Brzmi bardzo smacznie!

  • 15 kwietnia – Siejemy rośliny jadalne całą rodziną!

prowadzenie: Rodzinne Ogrody - Przestrzeń Dzikich Odkrywców

Nic tak nie łączy jak międzypokoleniowa praca w ogródku podczas wspólnego siania warzyw i ziół. Podczas zajęć dowiesz się, jakie warzywa możesz siać w kwietniu i jak zrobić to zgodnie ze sztuką ogrodniczą.

  • 6 maja – Ogródek pod blokiem bez tajemnic

prowadzenie: Katarzyna Kulikowska, Krakowskie Ogrody Społeczne ZZM, Zielony Blok

Mieszkasz w bloku i chciałbyś zamienić podbalkonowy ogródek w żyzną oazę pełną kolorowych kwiatów, pachnących ziół, a nawet smacznych warzyw? Zapraszamy na praktyczne spotkanie w podblokowym ogródku.

  • 13 maja – Bez kopania czyli miejska rabata dla leniwych

prowadzenie: Krakowskie Ogrody Społeczne ZZM, Zielony Blok

Ogrodnictwo nie musi oznaczać ciężkiej pracy. Dowiedz się, jak prowadzić ogródek bez wbicia jednej łopaty w ziemię. Poznaj zalety podwyższonych grządek budując wspólnie ogródek.

Na warsztaty zapraszamy wszystkich pasjonatów ogrodnictwa i nie tylko. Przed każdymi zajęciami na profilu Zarządu Zieleni Miejskiej na Facebooku pojawi się link do zapisów – liczba miejsc ograniczona.

Pierwsze zapisy zostały uruchomione 22 marca.


Szkoła Miejskich Ogrodników

pokaż metkę
Autor: Kamil Popiela
Osoba publikująca: Marcin Drobisz
Podmiot publikujący: Wydział Komunikacji Społecznej
Data publikacji: 2023-03-13
Data aktualizacji: 2023-03-23
Powrót

Zobacz także

Znajdź