Odwiedź Kraków rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki

Międzynarodowy Dzień Przewodnika Turystycznego w Krakowie

24 lutego w krakowskim magistracie odbyło się uroczyste spotkanie z okazji Międzynarodowego Dnia Przewodnika Turystycznego. W tym roku odbyło się ono pod hasłem „Kraków rozświetla świat”.

Fot. Elżbieta Marchewka

Spotkanie rozpoczęło się tradycyjnie od odegrania hejnału mariackiego. Zastępca Prezydenta Krakowa ds. Edukacji, Sportu i Turystyki Anna Korfel–Jasińska powitała zgromadzonych gości, wśród których znaleźli się przewodnicy turystyczni, przedstawiciele stowarzyszeń przewodnickich oraz instytucji kultury. Słowo wstępne na temat obchodów Dnia Przewodnika Turystycznego wygłosiła przedstawicielka Federacji Stowarzyszeń Przewodnickich Bożena Czemborowicz. Następnie prezydent wręczyła odznaczenia Honoris Gratia Ewie Fabisiewicz oraz Marcie Reinfuss, przyznawane w dowód uznania za szczególne zasługi dla Krakowa i jego mieszkańców. Następnie specjalne listy gratulacyjne otrzymali przewodnicy, którzy obchodzili 45-lecie swojej pracy.

Podczas spotkania swój wykład pt. „Jan Matejko – artysta, kolekcjoner i wizjoner. Patron 2023 roku” wygłosiła Marta Kłak-Ambrożkiewicz. Kustosz Muzeum Krakowa – Małgorzata Niechaj opowiedziała o jubileuszowym, 80. konkursie szopek krakowskich. Krakowska szopka to tradycja niematerialnego dziedzictwa wpisaną na listę UNESCO.

Krakowscy przewodnicy z okazji swojego święta tradycyjnie przygotowali dla mieszkańców naszego miasta bezpłatne wycieczki po Starym Mieście, które odbyły się 25 lutego. Podczas oprowadzań można było odwiedzić siedzibę najstarszej organizacji charytatywnej w kraju czy dowiedzieć się co łączyło Kraków z najwybitniejszym polskim naukowcem – Mikołajem Kopernikiem.


Międzynarodowy Dzień Przewodnika Turystycznego został zainicjowany 21 lutego 1990 roku przez ówczesną prezes Światowej Organizacji Przewodników Turystycznych, Titinę Loizdes. Od tej pory corocznie jest obchodzony w kilkudziesięciu krajach świata. Dzień Przewodnika Turystycznego to nie tylko okazja do promowania często nieznanych atutów Krakowa, ale i przypomnienie jak istotną rolę odgrywają przewodnicy w kształtowaniu wizerunku miasta i regionu.

_m6b3658.jpg-Międzynarodowy Dzień Przewodnika Turystycznego
Międzynarodowy Dzień Przewodnika Turystycznego Elżbieta Marchewka
_m6b3769.jpg-Międzynarodowy Dzień Przewodnika Turystycznego
Międzynarodowy Dzień Przewodnika Turystycznego Elżbieta Marchewka
_m6b3658.jpg-Międzynarodowy Dzień Przewodnika Turystycznego
_m6b3769.jpg-Międzynarodowy Dzień Przewodnika Turystycznego
pokaż metkę
Osoba publikująca: Marcin Drobisz
Podmiot publikujący: Wydział Komunikacji Społecznej
Data publikacji: 2023-02-28
Data aktualizacji: 2023-03-10
Powrót

Zobacz także

Znajdź