Start rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Komunikat archiwalny

Powstał raport o Białych Morzach

Jest już dostępny raport z konsultacji społecznych, które były prowadzone w sprawie sposobu zagospodarowania Białych Mórz. To 35-hektarowy poprzemysłowy teren pomiędzy ulicami Totus Tuus, Herberta, Podmokłą a rzeką Wilgą.

Fot. Jan Graczyński

W zaprezentowanym dokumencie możemy przeczytać, że wszystkie najczęściej wskazywane przez mieszkańców pomysły będą miały szansę na realizację, gdyż zostały pozytywnie ocenione. W trakcie spotkań, warsztatów i dyżurów telefonicznych organizowanych przez urząd oraz z ankiet online wynika, że mieszkańcy najchętniej widzieliby ten teren jako miejsce odpoczynku, ciszy i spokoju, o dużych walorach przyrodniczych, ale też obszar zabaw dla dzieci, miejsce do uprawiania sportu czy przestrzeń do organizacji wydarzeń kulturalnych.

Szerokie konsultacje społeczne

W ramach konsultacji społecznych udział wzięło łącznie ok. 1500 mieszkańców i były to spacery badawcze, spotkania informacyjne, warsztaty partycypacyjne z ekspertami oraz ankiety online. Ta ostatnia możliwość była najczęściej wybierana przez krakowian. Odpowiedzi na pytania w ankiecie przesłało 1279 osób. Większość nadesłali mieszkańcy sąsiadujących z Białymi Morzami dzielnic: Podgórza Duchackiego, Łagiewnik-Borku Fałęckiego i Swoszowic.

Dzięki uzyskanym odpowiedziom z ankiet możemy się też dowiedzieć, że mieszkańcy deklarują wysoką częstotliwość pobytu w parku. 450 respondentów odpowiedziało, że będą odwiedzać to miejsce aż kilka razy w tygodniu. Najczęściej wskazywaną formą spędzania czasu to spacer – wybrany aż 1052 razy; oraz obserwacja przyrody – 651 razy.

Wypoczynek i funkcje ekologiczne w parku

Mieszkańców w ankiecie pytano też o to, jakie funkcje będą sprzyjać częstszym wizytom w planowanym parku.

Najczęściej wybierana była funkcja wypoczynkowa, w której znalazłyby się huśtawki, ławki, leżaki, hamaki – aż 831 razy. Następnie respondenci zwrócili uwagę na funkcję ekologiczną taką jak łąka kwietna, ogród społeczny z uprawami, ogród dla owadów oraz sportową np. siłownia na świeżym powietrzu, strefa street workout’u, boisko, bulodrom, ścieżki biegowe i do jazdy na rolkach, ścieżka rowerowa.

Większość z tych postulatów jest możliwa do realizacji. Jednak wykonanie niektórych zadań „może wiązać się z przeprowadzeniem szeregu ocen, w wyniku których zostaną wskazane rodzaje prac niezbędnych dla realizacji działań przygotowawczych” – czytamy w uzasadnieniu.

Raport przygotował Wydział Polityki Społecznej i Zdrowia we współpracy z Zarządem Zieleni Miejskiej i Zarządem Infrastruktury Sportowej w Krakowie.

Pełny raport jest dostępny na stronie internetowej obywatelski.krakow.pl.

Przypomnijmy, że w lipcu ubiegłego roku prezydent Jacek Majchrowski zdecydował, by opracować nową koncepcję tego otwartego terenu jako miejsca zielonego z obszarami rekreacji, ścieżkami do biegania, dla rolkarzy, z elementami parkowymi. Głównym celem miasta jest to, by obszar ten był dostępny dla większej liczby krakowian.

Zgodnie z zapisami planu miejscowego z 2012 r., Białe Morza to ogólnodostępny, otwarty teren zielony z elementami parku i infrastruktury sportowo-rekreacyjnej. Co ważne, tereny Białych Mórz są dostępne dla mieszkańców. Warto przejść się w wolnej chwili na spacer po dzikiej łące i przyjrzeć się z bliska, jak przyroda zmieniła to miejsce w ciągu ostatnich lat. Dojście jest możliwe od strony ulicy Totus Tuus (prowadzącej do sanktuarium św. Jana Pawła II).

W jego sąsiedztwie, za oddzielającą ul. Podmokłą, znajdują się tzw. małe Białe Morza – działka z dziką zieloną roślinnością, o powierzchni ok. 18 hektarów. Dokumenty planistyczne określają, że ten teren ma być przeznaczony pod zieleń izolacyjną i urządzoną.

Zmiana koncepcji zagospodarowania

Jednym z pomysłów na zagospodarowanie części tego terenu była budowa pola golfowego. Reszta tej działki miała służyć jako przestrzeń o charakterze rekreacyjno-sportowym, dostępna dla mieszkańców.

Po przeprowadzeniu w 2015 r. procedury przetargowej Zarząd Infrastruktury Sportowej w Krakowie zawarł umowę dzierżawy tego terenu na okres 30 lat z Golf&Spa Resort sp. z o.o. Na mocy tej umowy miały powstać pole golfowe i kompleks sportowo-rekreacyjny dla mieszkańców. Dzierżawca regularnie opłacał czynsz, jednak z uwagi na niewywiązywanie się z zapisów umowy – a dokładnie naruszenie harmonogramu prac przewidzianych do wykonania i nieusunięcie tych naruszeń, pomimo wystosowanego wezwania – umowa została rozwiązana 24 listopada 2020 r. Dzierżawca jednak nie zdecydował się na przekazanie terenu, w związku z czym ZIS skierował sprawę do sądu. Postępowanie komornicze i przejęcie przez miasto tego terenu nastąpiło pod koniec 2021 r.

pokaż metkę
Autor: Emilia Król
Osoba publikująca: Tomasz Róg
Podmiot publikujący: Wydział Komunikacji Społecznej
Data publikacji: 2023-01-26
Data aktualizacji: 2023-03-10
Powrót

Zobacz także

Znajdź