Kultura rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki

Festiwal Teatrów dla Dzieci 2023

Jak co roku w czasie ferii zimowych Nowohuckie Centrum Kultury organizuje Festiwal Teatrów dla Dzieci. Służy nie tylko popularyzacji sztuki teatralnej wśród dzieci i młodzieży, ale także kształceniu kultury teatralnej i wyrabianiu nawyków obcowania ze sztuką.

Fot. materiały prasowe

Po raz pierwszy w tym roku, w samym środku zimy, zrobi się zielono, ponieważ tegoroczna edycja festiwalu będzie poświęcona zagadnieniom ekologii. Podczas 14 festiwalowych dni na trzech scenach dzieci zobaczą kilkanaście spektakli z teatrów z całej Polski. Bajkowe opowieści snuć będą aktorzy m.in.: z Gdańska, Poznania, Warszawy, Olsztyna, Wałbrzycha, Lublina i Jeleniej Góry – zapowiada Zbigniew Grzyb, dyrektor Nowohuckiego Centrum Kultury.

Istotną częścią festiwalu stanowią spektakle dla najnajów, na które organizatorzy zapraszają dzieci już od szóstego miesiąca życia. Podczas spektaklu dziecko wraz z opiekunem doświadcza kontaktu z aktorami, lalkami, muzyką, scenografią. To spotkanie dopasowane do potrzeb i zdolności percepcyjnych najmłodszych widzów.

Na uczestników będą czekać także warsztaty plastyczne i edukacyjne inspirowane spektaklami. Warsztaty edukacyjne pomogą poznać najważniejsze gatunki drzew w Polsce, sarny, jelenie, dziki i inne zwierzęta leśne oraz ich tropy. Dzieci nauczą się, jak obserwować przyrodę i dowiedzą się, jak ważną rolę w przyrodzie pełni każde zwierzę. Podczas warsztatów z rysunku, ceramiki i papieroplastyki, uczestnicy stworzą np. leśną chatkę wróżek czy bajkowe postacie smoków i żabek.

W trakcie festiwalu można bezpłatnie zwiedzać dwie interaktywne wystawy. Pierwsza wystawa jest inspirowana serią książek Tomasza Samojlika, „Żubr Pompik. Wyprawy”. Instalacja wystawiennicza zaprasza do poznawania polskiej natury. Dzieci wyruszą z mapą Polski w ręku, by odkryć, jakie skarby kryją polskie parki narodowe.

Druga wystawa to wielkoformatowa ekspozycja międzynarodowego konkursu „Jasnowidze”, którego celem jest inicjowanie procesu tworzenia nowych wartościowych książek dla dzieci, a także stwarzanie utalentowanym projektantom, ilustratorom i autorom tekstów możliwości zaistnienia na rynku wydawniczym. Osoby biorące udział w konkursie muszą wykazać się pomysłowością, dobrym warsztatem oraz wrażliwością na dziecięcy świat. Wystawy są czynne do 12 lutego.

Festiwal trwa do 12 lutego. Więcej informacji tutaj.

festiwal teatrow dla dzieci 2023

pokaż metkę
Osoba publikująca: Marcin Drobisz
Podmiot publikujący: Wydział Komunikacji Społecznej
Data publikacji: 2023-01-25
Data aktualizacji: 2023-02-03
Powrót

Zobacz także

Znajdź