Start rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki

Radni dyskutują o Strefie Płatnego Parkowania

Na sesji Rady Miasta Krakowa omawiany był projekt uchwały dotyczący zmiany obszaru i funkcjonowania Obszaru Płatnego Parkowania. Modyfikacje dotyczą przede wszystkim zróżnicowania stawek, opłaty abonamentu typu K oraz poszerzenia płatnego parkowania o nowe obszary na terenie Krakowa.

Strefa płatnego parkowania
Fot. Zarząd Dróg Miasta Krakowa

Na sesji odbyło się pierwsze czytanie projektu. Teraz, przez kilka tygodni zgłaszane będą ewentualne poprawki do projektu.

Projekt proponowanej uchwały przedstawia nowe stawki, które w stosunku do poprzedniej wzrosną w każdej podstrefie o złotówkę. Przykładowo w podstrefie A opłata za godzinę pierwszą i następne wyniesie 7 zł, w podstrefie B opłata wyniesie 6 zł za pierwszą i następne godziny, a w podstrefie C opłata za pierwszą i kolejne godziny wyniesie 5 zł. Dodatkowo uchwała mówi o wprowadzeniu opłaty za parkowanie w niedziele, również w godzinach obecnie obowiązujących, czyli w godzinach 10.00–20.00.

Dla mieszkańców, którzy posiadają lub mają prawo do nabycia abonament typu K stawka miesięczna wzrośnie z 10 zł na 20 zł. Zaznaczyć należy, że opłata ta nie była zmieniana od kilkunastu lat.

Dodatkowo, w związku z pozytywnymi opiniami Rad Dzielnic podczas prowadzonych konsultacji, które zostały potwierdzone wcześniej w przeprowadzonych analizach, zostaną wprowadzone nowe obszary w rejonach takich jak: Cichy Kącik, Cmentarz Podgórze (fragment), rondo Matecznego, Bronowice (dopełnienie do ul. Armii Krajowej).

Strefa Płatnego Parkowania

Mapa podkładowa - © Twórcy OpenStreetMap (openstreetmap.org), Microsoft, Facebook Inc. and its affiliates, Esri Community Maps contributors, Map layer by Esri”.


Ostatnimi ważnymi zmianami w nowym projekcie uchwały są zapisy, które mówią o wydłużeniu możliwości opłacenia postoju swojego pojazdu w parkometrach czy aplikacjach z 5 minut do 7 minut. Dodatkowo w przypadku nieuiszczenia opłaty za postój, opłata dodatkowa będzie wynosić 200 zł. W sytuacji opłacenia wskazanej kwoty do 7 dni, opłata będzie wynosić 150 zł.

pokaż metkę
Autor: Kamil Popiela
Osoba publikująca: Tomasz Róg
Podmiot publikujący: Wydział Komunikacji Społecznej
Data publikacji: 2023-01-25
Data aktualizacji: 2023-01-28
Powrót

Zobacz także

Znajdź