Odwiedź Kraków rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Komunikat archiwalny

Dokąd pojechać na wakacje? CNN wybiera Polskę

Amerykański portal internetowy cnn.com opublikował listę 23 kierunków podróży, które warto wybrać podczas tegorocznych wakacji. Na I miejscu tego zestawienia znalazła się Polska, a w niej m.in. Kraków! 

Kraków
Fot. Jan Graczyński

Zdaniem amerykańskiego serwisu informacyjnego, pobyt w Polsce to nie tylko atrakcyjne wakacje, ale i gest solidarności z krajem, który wspiera Ukrainę. To także okazja do wzmocnienia turystyki w Europie Środkowo-Wschodniej, która w związku z wojną nierzadko boryka się z trudnościami.

– Biorąc urlop masz szansę zrobić coś dobrego – przekonuje CNN.

Wśród pomysłów na spędzenie czasu w Polsce pojawia się propozycja zwiedzenia miast, takich jak Warszawa, Kraków, Gdańsk, Wrocław czy Poznań. Co więcej, interesującą opcją może być również wypoczynek nad polskimi jeziorami czy w górach.

Wśród propozycji wartych uwagi, znalazły się również m.in.: zachodnia część Australii, Liverpool, Wilno i Saloniki.

Zestawienie wakacyjnych kierunków podróży, według portalu cnn.com, znajdziesz tutaj.

Światowe media zapraszają do Krakowa

Kraków od lat jest najbardziej rozpoznawalną polską marką miejską na świecie. Nasze miasto zdobywa najwyższe miejsca w rankingach na najlepszą destynację turystyczną. Ostatnio znalazło się w czołówce najpopularniejszych europejskich kierunków podróży w 2022 r. w Travellers' Choice 2022, przygotowanym przez serwis TripAdvisor.

W zeszłym roku do odwiedzenia naszego miasta zachęcał swoich czytelników brytyjski „The Guardian”. Dziennikarka Caroline Eden, opisując swoje wrażenia z pobytu w Polsce zaznacza, że wakacje w naszym kraju to nie tylko atrakcyjny wypoczynek, ale i rodzaj wsparcia uchodźców. Eden zauważa u nas wiele wyrazów hojności i solidarności, kierowanych w stronę Ukraińców. Takie gesty ujmują, ale przede wszystkim inspirują i zachęcają, by przyłączać się do niesienia tej pomocy.

Atrakcyjnym powodem do odwiedzin Krakowa jest również jarmark bożonarodzeniowy. Wydarzenie znalazło się wśród najciekawszych europejskich targów świątecznych 2022 według „The Times”. To jedna z ciekawszych świątecznych propozycji turystycznych, obok m.in. Kopenhagi, Wiednia, Berlina czy Gdańska

Ilu turystów odwiedziło ostatnio stolicę Małopolski?

Zgodnie z wynikami badań, które obejmują okres od stycznia do końca lipca 2022 r. szacuje się, że krajowy ruch turystyczny wrócił już do poziomu sprzed pandemii i osiągnął wzrost w wysokości 106% w stosunku do roku 2019 r. Jeśli chodzi o podróże turystów zagranicznych, ruch turystyczny osiągnął poziom 60 proc.w stosunku do wyników z 2019 r. Tylko w czerwcu z usług krakowskiego lotniska skorzystało blisko 720 tys. pasażerów, to o 255 proc. więcej w stosunku do czerwca 2021 roku.

Otwarte i bezpieczne miasto

Nasze zaangażowanie w konflikt w Ukrainie polega wyłącznie na pomaganiu. Ukraińcy, którzy uciekli przed wojną, zostali przez nas bardzo dobrze przyjęci, a ich obecność nie ma żadnego negatywnego wpływu na życie miasta, a co za tym idzie na obsługę ruchu turystycznego. Krakowska branża turystyczna bardzo aktywnie włączyła się w pomoc uchodźcom z Ukrainy. Hotelarze wspierali działania miasta przez udostępnianie obiektów hotelowych. Widać było duże zaangażowanie ze strony przedstawicieli gastronomii. Przewodnicy organizowali wraz z miastem m.in. bezpłatne spacery po Krakowie dla rodzin z Ukrainy.

pokaż metkę
Autor: Patrycja Piekoszewska
Osoba publikująca: Tomasz Róg
Podmiot publikujący: Wydział Komunikacji Społecznej
Data publikacji: 2023-01-03
Data aktualizacji: 2023-03-10
Powrót

Zobacz także

Znajdź