Start rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Komunikat archiwalny

Uwaga na roztopy!

Zimowa aura daje się we znaki. Po mrozach przyszła odwilż. Meteorolodzy ostrzegają przed roztopami, które mogą powodować lokalne podtopienia i zalania.

Fot. Bogusław Świerzowski / krakow.pl

Meteorolodzy IMGW przewidują dalszy wzrost temperatury powietrza, powodujący odwilż i topnienie pokrywy śnieżnej.

Poniedziałek, 26 grudnia, to nawet 10 st. C. na termometrach w naszym mieście. Zachmurzenie będzie duże, ale możemy też liczyć na chwilowe przejaśnienia. Możliwe są opady deszczu. Wiatr będzie początkowo słaby, później umiarkowany i dość silny, w porywach nawet do 60 km/h.


Właścicielom, zarządcom i użytkownikom nieruchomości, ze szczególnym uwzględnieniem obiektów tymczasowych oraz budynków wielkopowierzchniowych, m.in.: hipermarkety, hale targowe, sportowe czy magazyny, przypominamy o obowiązku usuwania śniegu z dachów, powstających sopli oraz odśnieżania chodników (zgodnie z art. 5, ust.1, pkt. 4 Ustawy z 13 września 1996 r. o utrzymaniu czystości i porządku w gminach).

Zalegający śnieg na dachach oraz powstające sople zagrażają życiu i zdrowiu przechodniów. Grube warstwy śniegu na dachach mogą także doprowadzić do katastrof budowlanych.

Kierowców samochodów prosimy o zachowanie szczególnej ostrożności, zwłaszcza w godzinach wieczornych. Wynika to z nadzwyczajnych sytuacji, w których piesi – w celu uniknięcia zagrożenia związanego z nawisami śnieżnymi i soplami z dachów – przemieszczają się fragmentami jezdni.

Do obowiązków właścicieli nieruchomości należy:

  • niezwłoczne uprzątnięcie błota, śniegu, lodu z wydzielonej części drogi publicznej przeznaczonej dla ruchu pieszego – chodnika – położonej bezpośrednio przy granicy nieruchomości z wyjątkiem chodnika, na którym dopuszczony jest płatny postój lub parkowanie pojazdów samochodowych
  • niezwłoczne uprzątnięcie błota, śniegu, lodu z części nieruchomości udostępnionej do użytku publicznego
  • niezwłoczne usuwanie sopli i nawisów śniegu stwarzających zagrożenie dla przechodniów, z budynków i ich części oraz urządzeń infrastruktury technicznej
  • pryzmowanie błota, śniegu, lodu na chodniku przy krawędzi jezdni z zachowaniem minimum 1 metra od pnia drzewa, w sposób nieutrudniający ruchu pieszych i pojazdów.

Pismo Andrzeja Kuliga, zastępcy prezydenta Krakowa, do właścicieli i zarządców nieruchomości w sprawie zimowego utrzymania.

 

Przypominamy, że informacje o oblodzeniu i opadach, konieczności odśnieżania ulic i chodników można zgłaszać bezpośrednio do dyspozytorni akcji „Zima” mailowo (interwencje24h@mpo.krakow.pl) i telefonicznie (12 646 23 61). Więcej na ten temat tutaj.

Z wykazem dróg publicznych można się zapoznać pod adresem: zdmk.krakow.pl/wykaz-drog

Akcja Zima 2022/2023

pokaż metkę
Osoba publikująca: Tomasz Róg
Podmiot publikujący: Wydział Komunikacji Społecznej
Data publikacji: 2022-12-09
Data aktualizacji: 2022-12-26
Powrót

Zobacz także

Znajdź