Klimat rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki

Jak obniżyć rachunki za energię przed najbliższą zimą?

Takie pytanie w obliczu postępującego kryzysu energetycznego stawia sobie z pewnością większość właścicieli nieruchomości, domów i mieszkań. Rosnące koszty ciepła i energii rodzą wiele obaw przed nadchodzącą zimą. Ponieważ – póki co – aura jest dla nas łaskawa, warto wykorzystać pozostały do zimy czas na podjęcie działań, które pozwolą w sezon grzewczy wejść z większym poczuciem bezpieczeństwa.

Fot. pixabay.com

Zachęcamy do wdrożenia rekomendowanych przez autorów raportu Forum Energii usprawnień, które jak szacują eksperci pozwolą na ograniczenie zużycia energii w typowym, polskim domu o ok. 36-60%. Gdyby ten polecany, niewielki program modernizacyjny objął jedną czwartą domów w naszym kraju zapotrzebowanie na energię końcową w cieple zmniejszyłoby się o blisko 10%.

W raporcie znajdują się działania dla domów jednorodzinnych służące:

  • skutecznej regulacji temperatury w pomieszczeniach,
  • usprawnieniu instalacji grzewczej,
  • oszczędności ciepłej wody użytkowej,
  • oszczędności energii elektrycznej,
  • skutecznej termoizolacji domu,

a także rekomendacje dla zarządców domów wielorodzinnych.

Warto pamiętać, że nawet niewielkie inwestycje lub zmiana przyzwyczajeń związanych z ogrzewaniem pomogą zmniejszyć rachunki i poprawić sytuację grzewczą. Większość domów w Polsce jest wysoce energochłonna. Wpływ na to mają w dużej mierze niewłaściwie pracujące systemy wentylacyjne oraz słaba izolacja cieplna ścian, okien, dachów i podłóg, powodująca duże straty ciepła. Kompleksowa termomodernizacja jest rozwiązaniem optymalnym, ale kosztownym i czasochłonnym, dlatego warto rozważyć podjęcie działań na mniejszą skalę, które nie obciążają nadmiernie domowego budżetu, ale przyniosą szybkie i wymierne korzyści w postaci mniejszych rachunków za prąd i ciepło.

Raport Forum Energii uzupełnia przewodnik po dostępnym wsparciu publicznym dla gospodarstw domowych (dotacje do inwestycji, świadczenia pieniężne i niepieniężne oraz usługi doradcze).

Więcej na ten temat, w tym cały raport dostępny jest tutaj.

Zestawienie zbiorcze porad jest dostępne tutaj.

pokaż metkę
Autor: Małgorzata Malina / Gospodarka komunalna
Osoba publikująca: Katarzyna Pustułka
Podmiot publikujący: Wydział Komunikacji Społecznej
Data publikacji: 2022-11-14
Data aktualizacji: 2022-11-16
Powrót

Zobacz także

Znajdź