Start rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki

Społeczna Inicjatywa Mieszkaniowa w Krakowie – wypełnij ankietę!

Kraków, wspólnie z gminami województwa małopolskiego oraz Krajowym Zasobem Nieruchomości, rozważa możliwość powołania SIM. Zadaniem spółki byłoby budowanie mieszkań na wynajem o umiarkowanym czynszu. Zanim decyzja zostanie podjęta, potrzebne jest poznanie opinii mieszkańców na ten temat. Odbywa się to w ramach ankiety.

Społeczna Inicjatywa Mieszkaniowa
Fot. krakow.pl

Co to jest SIM – Społeczna Inicjatywa Mieszkaniowa

Społeczna Inicjatywa Mieszkaniowa jest następczynią Towarzystw Budownictwa Społecznego. Inicjatywa może być tworzona w formie spółki kapitałowej (z ograniczoną odpowiedzialnością lub akcyjnej), której wyłącznym udziałowcem (akcjonariuszem) jest gmina, ale może również być wspólnym przedsięwzięciem kilku lub kilkunastu samorządów oraz Krajowego Zasobu Nieruchomości.

– SIM-y różnią się od TBS-ów tym, że będą miały opcję posiadania mieszkania na własność, co wiąże się z wydatkami. To pokazuje, że oferta jest skierowana do osób, które mogą sobie pomóc mieszkaniowo w sposób komercyjny. Uważamy, że w Krakowie ta inicjatywa może się udać. O dokładnej lokalizacji mieszkań, które mogłyby powstać w ramach SIM, będziemy mogli powiedzieć wtedy, kiedy będzie zapotrzebowanie na powołanie takiej inicjatywy – mówi Bogusław Kośmider, zastępca prezydenta Krakowa ds. obsługi mieszkańców

Mieszkania w formule SIM to oferta dla osób, które nie mają zdolności kredytowej, a mają tzw. zdolność czynszową i jednocześnie ich dochody są zbyt wysokie, by przyznano im lokal komunalny. Czynsz w SIM nie może przekraczać określonych ustawowo wartości. Stawka jest ustalana w takiej wysokości, aby suma czynszów za najem wszystkich lokali w SIM pozwalała na pokrycie kosztów eksploatacji i remontów budynków oraz spłatę zobowiązań SIM związanych z budową. Dla Krakowa czynsz może obecnie wynosić co najwyżej 28 zł/m2, a więc nawet w wariancie maksymalnym jest to stawka znacząco niższa od stawki na rynku najmu. Jednym z kosztów, obok miesięcznego czynszu, który będzie musiał ponieść najemca mieszkania w SIM, jest partycypacja w kosztach budowy lokalu mieszkalnego.

Kraków jako samorząd chce zredukować tzw. lukę czynszową, wykorzystując w tym celu Społeczną Inicjatywę Mieszkaniową. W Krakowie można zaobserwować znaczną grupę ludzi, których nie stać na mieszkanie komercyjne (kupno lub wynajem), a jednocześnie mają zbyt wysokie dochody i nie mogą starać się o mieszkanie socjalne. Ta grupa, pomiędzy potencjalnymi nabywcami/wynajmującymi mieszkania komercyjne a potencjalnymi mieszkańcami lokali socjalnych, to właśnie tzw. luka czynszowa.

– Idea SIM polega na tym, że lokatorzy tych mieszkań płacą odpowiednio obniżony czynsz tak, by pokrywał on tylko koszty eksploatacyjne. Nie ma w tym instrumencie marży zarobkowej. Konstruując ankietę zdecydowaliśmy się zadać pytania, które dotyczą nie tylko zainteresowana samą Społeczną Inicjatywą Mieszkaniową, ale również strukturami mieszkań oraz czynnikami, które mogą mieć wpływ na podjęcie takiej decyzji – mówi Andrzej Poznański, dyrektor Wydziału Mieszkalnictwa UMK.

 

Rozważane lokalizacje

Kraków, m.in. w oparciu o wyniki ankiety, rozważy możliwość realizacji budynków mieszkalnych w formule SIM w kliku lokalizacjach.

Wypełnij ankietę

Celem ankiety jest określenie zainteresowania mieszkańców najmem mieszkania w formule SIM. Wszystkich zainteresowanych zachęcamy do wypełnienia ankiety, która pozwoli poznać ich potrzeby i możliwości. W ten sposób możliwe będzie wstępne określenie realnych potrzeb i oczekiwań mieszkańców.

Jej pierwsza część zawiera krótką prezentację projektu, a druga – pytania dotyczące m.in. preferencji co do wielkości i struktury lokali oraz zdolności czynszowej czy aktualnych warunków mieszkaniowych.

– Ankieta, która pozwoli nam poznać opinię krakowian na temat funkcjonowania SIM będzie dostępna najpewniej do końca stycznia 2023 r. – dodaje Bogusław Kośmider.

Zachęcamy do wypełnienia ankiety – kliknij TUTAJ!

Społeczna Inicjatywa Mieszkaniowa

pokaż metkę
Osoba publikująca: Tomasz Róg
Podmiot publikujący: Wydział Komunikacji Społecznej
Data publikacji: 2022-10-12
Data aktualizacji: 2022-12-02
Powrót

Zobacz także

Znajdź