Kultura rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki

Wyszehradzkie Rezydencje Literackie

Tylko do 15 października trwa nabór do 12 edycji programu stypendialnego dla pisarzy, poetów, tłumaczy literatury, krytyków, eseistów i dziennikarzy z Polski, Czech, Słowacji i Węgier. 32 rezydentów zrealizuje swoje projekty w czterech Instytucjach Goszczących z Polski, Czech, Słowacji i Węgier. 

Fot. materiały prasowe

Rezydenci mogą brać udział w wybranej edycji programu:

  • wiosennej: 1 maja-12 czerwca (Kompaktowa Edycja Wiosenna)
  • jesiennej: 1 września-30 listopada (Standardowa Edycja Jesienna).

Program ma wspierać pracę i mobilność Rezydentów Literackich oraz tworzyć platformy wymiany informacji. Dodatkowo program umożliwia rozwój i promocję literatury państw Grupy Wyszehradzkiej na terenie Europy Środkowej. Uczestnicy mają okazję do promocji własnej twórczości, jak i możliwość skonfrontowania jej z odbiorcami, nawiązania dialogu, który pozwoli rozwijać ich projekty.

O stypendium mogą ubiegać się pisarze, poeci i tłumacze literaccy z krajów V4 z co najmniej jedną publikacją książkową oraz eseiści, krytycy literaccy, publicyści i dziennikarze z co najmniej 3 publikacjami w gazetach, czasopismach lub mediach elektronicznych (min. 18 lat).

Stypendium obejmuje pobyt w wybranym mieście oraz miesięczne stypendium w wysokości 1,300 euro brutto (Kompaktowa Edycja Wiosenna) lub 2,400 euro brutto (Standardowa Edycja Jesienna) oraz wsparcie ze strony Instytucji Goszczącej w przygotowaniu pobytu, organizacji spotkań literackich, wywiadów i warsztatów, a także nawiązywaniu kontaktów z wydawcami i krytykami literackimi.

Aplikacja odbywa się poprzez system aplikacyjny. Wszystkie informacje znajdują się na stronie Międzynarodowego Funduszu Wyszehradzkiego. Operatorem Programu jest Stowarzyszenie Willa Decjusza.

pokaż metkę
Osoba publikująca: Marcin Drobisz
Podmiot publikujący: Wydział Komunikacji Społecznej
Data publikacji: 2022-09-21
Data aktualizacji: 2022-10-04
Powrót

Zobacz także

Znajdź