Odwiedź Kraków rozwiń menu
 • +

  Kulinarny Kraków

 • Polityka zrównoważonej turystyki rozwiń
  Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
  Komunikat archiwalny

  Jak wiele Kraków zawdzięcza mieszkańcom pochodzącym z innych krajów?

  Kraków od wieków przyciąga osoby z innych krajów, które wybierają miasto jako miejsce do życia, aktywności zawodowej czy – jak za czasów panowania królów – realizacji strategii politycznych. O tym, jak na miasto wpłynęła działalność Włochów, Czechów, Węgrów, Żydów i Niemców opowiadają filmy z cyklu „Gościnny Kraków” przygotowane w ramach Programu Edukacji Kulturowej dla Miasta Krakowa – Krakowski Archipelag Kultury.

  Kraków
  Fot. Jan Graczyński

  − Idealne położenie miasta na przecięciu szlaków migracyjnych i handlowych wschód-zachód i północ-południe przez setki lat zapewniało Krakowowi ciągły dopływ nowych mieszkańców. W zamian za możliwość osiedlenia się tutaj przybysze przyczyniali się swoją pracą do rozwoju gospodarczego, architektonicznego i kulturowego nowej ojczyzny. Przenikanie się odmiennych wyznań, tradycji, zwyczajów, języków, stylów artystycznych prowadziło do kreatywności mieszkańców, a także do powstawania nowej jakości życia społecznego czy artystycznego – podkreślają przedstawiciele Instytutu Dialogu Międzykulturowego im. Jana Pawła II w Krakowie, którzy przygotowali cztery filmy składające się na cykl „Gościnny Kraków”.

  Filmy dokumentalne, zrealizowane w formie spacerów z lubianą krakowską przewodniczką – Alicją Zioło, zawierają informacje historyczne na temat reprezentatywnych grup narodowościowych, kulturowych i religijnych oraz pokazują ich twórczy wkład w krakowską urbanistykę, architekturę i sztukę, a także w kulinaria. Obrazy uzupełniają wypowiedzi ekspertów, a opowieściom towarzyszą malownicze ujęcia robione z drona. Filmy uzupełnione są napisami (z opcją automatycznego tłumaczenia na języki obce) oraz tłumaczeniami na PJM.

  Niemcy w Krakowie

  Film „Niemcy w Krakowie” przypomina wydarzenia z przeszłości dotyczące lokacji miasta na prawie magdeburskim. Przywołuje też obraz niemieckich osadników przyczyniających się do rozwoju handlu, rzemiosła i druku oraz sztuki wysokiej. Całość uzupełniają fotografie wnętrz, zabytkowe detale, portrety oraz  kopie dokumentów.

   

  Krakowskie judaika

  Film „Krakowskie judaika” przybliża odbiorcom obraz dzielnicy Kazimierz, najsłynniejszego miejsca rozwoju żydowskiej kultury i nauki. Pokazuje też bogactwo architektury i lokalny koloryt, przypomina słynnych żydowskich myślicieli, a także przemysłowców, działaczy społecznych i bojowników o niepodległość Polski.

   

  Czesi i Węgrzy

  „Czesi i Węgrzy” to obraz, który przywołuje rodowe powiązania z europejskimi dynastiami: Przemyślidami oraz Andegawenami. Opowieści uzupełnione są informacjami o słynnych winiarzach, a także o niezapomnianej uczcie u Wierzynka.

   

  Z dalekiej Italii

  „Z dalekiej Italii” to film przybliżający obecność i działalność Włochów w Krakowie na przestrzeni wieków. Prezentuje wpływ włoskiej kultury renesansowej na kulturę i architekturę Krakowa. Pokazuje także ciekawostki  kulinarne oraz przybliża twórczość włoskich poetów i myślicieli.

   

   

  Produkcja filmów została dofinansowana z Programu Edukacji Kulturowej dla Miasta Krakowa Krakowski Archipelag Kultury – kurs na wielokulturowość edycja II, realizowanego przez Centrum Kultury Podgórza w Krakowie.

  pokaż metkę
  Autor: Anna Latocha
  Osoba publikująca: Tomasz Róg
  Podmiot publikujący: Wydział Komunikacji Społecznej
  Data publikacji: 2022-09-07
  Data aktualizacji: 2022-09-11
  Powrót

  Zobacz także

  Znajdź