Start rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Komunikat archiwalny

Zapraszamy na Podgórską Jesień Kulturalną

Koncerty, spektakle teatralne, wystawa fotografii i gra terenowa. Tegoroczna Podgórska Jesień Kulturalna obfituje w wydarzenia artystyczne o nietuzinkowym kolorycie, które wypełniają aż pięć wrześniowych poranków i wieczorów. Wydarzenie organizowane przez Centrum Kultury Podgórza trwa do dziś, 18 września. Wstęp na wszystkie wydarzenia jest wolny (na wybrane aktywności obowiązują zapisy lub darmowe wejściówki).

Podgórska Jesień Kulturalna
Fot. Centrum Kultury Podgórza / materiały prasowe

– Jesień najpiękniej wygląda w górach, na szlaku. Hipnotyzujące wręcz odcienie żółci, czerwieni i brązu wabią wędrowców, a ci, wyruszając w drogę, zabierają ze sobą nie tylko wygodne buty i plecak, ale również piosenkę. Stąd pomysł na motyw przewodni finału tegorocznej edycji Podgórskiej Jesieni Kulturalnej, który odbędzie się 18 września na Rynku Podgórskim, czyli poezję śpiewaną i górskie szlagiery. Do tego dodamy również nutkę romantyzmu, odrobinę sentymentu i dreszczyku emocji oraz akcent historyczno-społeczny – wszystkie te elementy będzie można odnaleźć w obejmującym łącznie pięć dni programie imprezy. Serdecznie zapraszam – mówi Anna Grabowska, dyrektor Centrum Kultury Podgórza.

Ludzie w obiektywie aparatu

Zapraszamy do obejrzenia wystawy fotografii Jerzego Szota pt. „People Watching”. Jest to projekt artystyczny, łączący dziennikarską dokumentację strajków i manifestacji, które miały miejsce w Polsce w latach 80. XX w., z epilogiem nawiązującym do współczesnych wydarzeń społeczno-politycznych w naszym kraju. Uroczyste otwarcie wystawy odbyło się 15 września, o godz. 17.00 w siedzibie głównej CKP.

Jerzy Szot (rocznik 1954), krakowianin z urodzenia, jest wytrawnym fotografem. Był fotoreporterem miesięcznika „List” (1984-1992), Gazety Wyborczej (1993-1998), współpracownikiem tygodnika „Polityka” (od 2000), pracował dla agencji fotograficznej „Forum”, był członkiem agencji fotograficznej „Ośrodek Karta” (od 2002 r.).

Od lat pokazuje swe prace na licznych wystawach: jego wystawa grafiki (heliograwiury) „Eurograviure” w 2011 r. była prezentowana w Galerii Rady Europy w Strasburgu, brał udział w zbiorowej ekspozycji zatytułowanej „Kadrowanie PRL-u” w Muzeum PRL-u (obecnie Muzeum Nowej Huty, oddział Muzeum Krakowa), a jego prace pokazywane były obok zdjęć Henryka Hermanowicza. Projekt „People Watching” (2020 r.) powstał w ramach przyznanego artyście Stypendium Twórczego Miasta Krakowa i był pokazywany dotąd tylko w internecie.

Wernisaż pierwszej stacjonarnej wystawy „People Watching” poprowadzi redaktor Ewa Kozakiewicz z krakowskiego oddziału Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich. Po uroczystym otwarciu wystawy z udziałem autora fotografii przewidziana jest również dyskusja. Wstęp na wydarzenie jest wolny.

Przez cały czas trwania Podgórskiej Jesieni Kulturalnej będzie też można oglądać wystawę „Inna opowieść o Podgórzu” (Centrum Kultury Podgórza, ul. Sokolska 13), prezentującą wyobrażone scenki z życia mieszkańców tej części Krakowa. Wstęp wolny.

W terenie, z gawędą i dreszczykiem

W piątek, 16 września uczniowie krakowskich szkół podstawowych mogli wziąć udział w grze terenowej „Dokąd tupta za dnia jeżyk?” (godz. 10.00-13.00). Uczestnicy udali się na poszukiwania zagubionego kolczastego mieszkańca Podgórza, odwiedzając przy okazji najpiękniejsze zakątki tej części Krakowa.

Gra jest przeznaczona dla grup zorganizowanych. Liczba miejsc ograniczona. Obowiązywały zapisy mailowe: edukacja@ckpodgorza.pl. Rejestracja zawodników odbędzie się dziś o godz. 10.00 przed budynkiem CKP na ul. Sokolskiej 13. Również dziś o godz. 17.00 w sali widowiskowej CKP Bogna Wernichowska będzie snuć opowieść o sławnych podgórskich rodach, a towarzyszyć jej będą Anna Żeber (śpiew), Jacek Bylica (fortepian) oraz gość specjalny: Zofia Surmańska-Miśkiewicz. Wstęp na wydarzenie jest wolny.

Dzień czwarty, sobota, 17 września przyniósł natomiast dreszczyk emocji – za sprawą spektaklu „Sokolska Horror Story” w wykonaniu pracowników Centrum Kultury Podgórza, zaprzyjaźnionych artystów oraz dzieci uczęszczających na zajęcia organizowane w CKP (start o godz. 18.00). Jego akcja, nawiązująca do historii zabytkowego budynku przy ul. Sokolskiej 13, w którym mieści się siedziba główna Centrum Kultury Podgórza, rozgrywała się na terenie całego obiektu – w różnych miejscach. Wstęp wolny.

Poezja śpiewana i górskie szlagiery

Dziś, ostatniego dnia (w niedzielę, 18 września) powitamy jesień teatralnie i muzycznie, na Rynku Podgórskim (godz. 15.00-21.00). Najpierw zaprezentuje się Krakowski Teatr Uliczny Scena Kalejdoskop ze swoim spektaklem „Kamienny” – poruszającą historią o miłości, opartą na bieszczadzkich legendach i opowieściach. Potem na plenerowej scenie pojawią się kolejno zespół jazzowy Szkoły Muzycznej I i II stopnia im. B. Rutkowskiego w Krakowie oraz Agnieszka Grochowicz z zespołem – absolwentka m.in. Newcastle High School w Australii oraz Wydziału Aktorskiego Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej im. Ludwika Solskiego w Krakowie. W latach 2004-2005 aktorka Teatru Bagatela w Krakowie. Stypendystka Miasta Krakowa w dziedzinie Teatr i Sztuka Estradowa (2007 r.). Laureatka ogólnopolskich festiwali piosenki artystycznej. Wokalistka i autorka tekstów piosenek oraz muzyki.

Od godz. 18.00 na Rynku Podgórskim będzie królować poezja śpiewana i piosenka górska w najlepszym wydaniu. Swoje największe przeboje, które na stałe weszły już do kanonu melodii rozbrzmiewających na szlaku, w schroniskach czy przy ognisku, zagra zespół Dom o Zielonych Progach. Nie zabraknie więc takich hitów jak „Zostanie tyle gór”, czy „Gór mi mało”. Tuż po godz. 19.00 wystąpi natomiast kultowy zespół Wolna Grupa Bukowina, znany m.in. z takich przebojów jak: „Majster Bieda”, „Bez słów (Chodzą ulicami ludzie)”, czy „Pieśń łagodnych”.

Tegoroczną edycję Podgórskiej Jesieni Kulturalnej zakończy World Music Night Show (godz. 20.30), w wykonaniu Duo Performance, czyli wyjątkowe widowisko zawierające najpiękniejsze muzyczne utwory z całego świata, perełki musicalowe i operetkowe, którym będą towarzyszyć wyjątkowe efekty świetlne oraz oprawa taneczna (Krynickie Studio Baletowe).

Szczegółowy program dostępny jest na stronie internetowej ckpodgorza.pl.

pokaż metkę
Osoba publikująca: Katarzyna Pustułka
Podmiot publikujący: Wydział Komunikacji Społecznej
Data publikacji: 2022-08-25
Data aktualizacji: 2022-09-18
Powrót

Zobacz także

Znajdź