Start rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki

Muzyczna podróż po zabytkach Krakowa

Filharmonia Śląska i Śląska Orkiestra Kameralna, Wirtuozi Lwowa, Collegium Zieleński, wileński Ciurlonis String Quartet, Królewscy Rorantyści, Triplum, Flores Rosarum, a także Andrzej Białko, Elżbieta Stefańska, Dmytro Hołowenko, Daniel Stabrawa i Sirka Kaakinen-Pilch – to tylko część zespołów i artystów, którzy wystąpią w ramach XLVII festiwalu „Muzyka w Starym Krakowie”. Do końca miesiąca odbędzie się 14 różnorodnych koncertów, podczas których zabrzmi muzyka od średniowiecza po współczesność.

Fot. Adam Jastrzębski / materiały prasowe

Festiwal organizowany przez Fundację Capellae Cracoviensis będzie, zgodnie z założeniem jego twórcy i dyrektora Stanisława Gałońskiego, muzyczną podróżą po najpiękniejszych zabytkach Krakowa. Koncerty odbywać się będą w kościołach krakowskich czyli m.in. od Bazyliki Mariackiej aż po Katedrę na Wawelu, a także w synagodze Tempel czy w auli Akademii Muzycznej „Florianka”.

– Podejmując się przed laty organizacji festiwalu postawiłem sobie pytanie, czym powinien się on odznaczać w życiu naszego miasta, jakie powinien mieć cechy odróżniające go od innych wydarzeń? Biorąc to pod uwagę nadałem mu nazwę: „Muzyka w Starym Krakowie”. Muzyka jest bowiem związana z Krakowem już od czasów średniowiecznych, przez związek z Uniwersytetem Jagiellońskim, jej tradycje żyją do dziś w naszym mieście, słusznie uważanym jako wiodące w życiu kulturalnym Polski – mówi Stanisław Gałoński.

– Festiwal ma charakter wykonawczy. Do udziału w nim zapraszani są najwybitniejsi artyści, którzy sami proponują program, a przez to gwarantują jego najdoskonalszą interpretację. Propozycje programów tematycznych, okazjonalnych, stanowią drugą grupę. Festiwal stara się również uwzględniać twórczość kompozytorów krakowskich oraz umożliwia start artystom młodego pokolenia – dodaje.

Tegoroczną edycję zainaugurował koncert połączonych zespołów Filharmonii Śląskiej i Śląskiej Orkiestry Kameralnej pod batutą Stanisława Krawczyńskiego. Wieczór w kościele św. św. Piotra i Pawła, a więc w miejscu pochówku Krzysztofa Pendereckiego, był hołdem złożonym temu zmarłemu w 2020 roku kompozytorowi.

Słynny wileński Ciurlonis String Quartet na festiwalowy koncert (17 sierpnia) przygotował nie tylko klasykę tego gatunku, czyli kwartety Haydna i Mendelssohna-Bartholdy’ego, ale także utwór zmarłego dwa lata temu litewskiego twórcy Faustasa Latenasa II Kwartet „In Living Memory”.

Niezmiernie ciekawie zapowiadają się koncerty prezentujące zabytki muzyczne pochodzące z polskich klasztorów. I tak zespół Flores Rosarum, którego kierownictwo artystyczne sprawuje Susi Ferfoglia, zaprezentuje (23 sierpnia) muzykę od XIV do początku XVIII wieku głównie z archiwum klasztoru w Staniątkach zaś Męski Kwartet Wokalny Triplum przedstawi (25 sierpnia) chorał gregoriański z antyfonarzy opactwa cystersów w Mogile.

Tradycyjnie podczas festiwalu wystąpią Królewscy Rorantyści, którzy pod wodzą Stanisława Krawczyńskiego (24 sierpnia) wykonają utwory z repertuaru słynnej, działającej od blisko 500 lat, kapeli Rorantystów Wawelskich. Wieczór ten wypełnią utwory Grzegorza Gerwazego Gorczyckiego, Jakuba Gołąbka i Wincentego z Kielczy. Także muzyka Grzegorza Gerwazego Gorczyckiego zostanie wykonana na finał festiwalu (31 sierpnia) w interpretacji Collegium Zieleńskiego pod dyrekcją także Stanisława Krawczyńskiego.

Nie zabraknie też recitali. Andrzej Białko organista, wirtuoz tego instrumentu zaprezentuje (20 sierpnia) utwory m.in. Bacha, Liszta, Francka i Surzyńskiego, zaś grający na gitarze Dmytro Hołowenko na swój recital (16 sierpnia) wybrał utwory m.in. Villi-Lobosa, Ramireza i Reinhardta.

Bardzo ciekawie zapowiadają się muzyczne duety. Daniel Stabrawa, wieloletni koncertmistrz Filharmoników Berlińskich oraz pianista Mieczysław Herbowski wykonają (18 sierpnia) sonaty fortepianowe Mozarta, Beethovena i Brahmsa; klawesynistka Elżbieta Stefańska i grająca na skrzypcach barokowych Sirka Kaakinen-Pilch zaprezentują (27 sierpnia) kompozycje Bacha i Mozarta, a Clave Duo, czyli dwie klawesynistki Anna Huszczo i Joanna Solecka na swój koncert (30 sierpnia) wybrały muzykę polskich twórców: Mielczewskiego i Jarzębskiego, tworzących w pierwszej połowie XVII wieku. Sporą atrakcją stanie się zapewne występ (29 sierpnia) grupy Krakowski Consort Viol da Gamba pracującej pod kierunkiem Mateusza Kowalskiego. Na wieczór złożą się utwory dwóch kompozytorów takich jak: John Dowland i Tobias Hume.

Od siedmiu lat krakowski festiwal patronuje swemu bliźniaczemu festiwalowi „Muzyka w Starym Lwowie” – mieście, które w historii muzyki polskiej odegrało olbrzymią rolę. Mimo wojny w Ukrainie tego roku festiwal we Lwowie rozpocznie się zgodnie z planem 15 sierpnia i przyniesie kilka koncertów odbywających się we lwowskich zabytkach.

Jeden z koncertów – w ramach partnerstwa z krakowskim festiwalem – zabrzmi w Krakowie (26 sierpnia), w bazylice oo. jezuitów. Zagra orkiestra Wirtuozi Lwowa rozszerzona o muzyków z: Mariupola, Dniepra, Charkowa, Kijowa, Chersonia, którzy uciekając przed wojną znaleźli schronienie we Lwowie. Zaś solistką będzie lwowska sopranistka Sofija Sołowij. Artystów poprowadzi Serhij Burko, dyrektor lwowskiego festiwalu i Wasyl Kriaczok, dyrygent z Mariupola. Na wieczór złożą się utwory rodziny Mozartów: działającego we Lwowie Xaviera Mozarta oraz jego słynnego ojca Amadeusa i dziadka Leopolda. Ten koncert, którym muzycy chcą podkreślić związki Ukrainy z Europą, organizatorzy krakowskiego festiwalu składają w hołdzie artystom Ukrainy.

Festiwal „Muzyka w Starym Krakowie”, jeden z najstarszych festiwali polskich, nawiązuje do wielkich kart historii kultury Krakowa. To właśnie w Krakowie działali wybitni kompozytorzy europejscy, tacy jak Heinrich Finck, Luca Marenzio, Diomedes Cato. Tu koncertowali: Liszt, Brahms, Paderewski, Rubinstein.

Do tej pory gośćmi festiwalu byli artyści tej miary, co Henryk Szeryng, Ida Haendel, Jordi Savall, Shlomo Mintz, Krystian Zimerman, Krzysztof Penderecki, Emma Kirkby, Grigorij Sokołow, Rafael Puyana, Igor Kipnis, zespoły: Philharmonia Quartett, Melos Quartett, Academy of Ancient Music, Canadian Brass, Izraelska Orkiestra Kameralna, Filharmonia Narodowa, The Hilliard Ensemble, Chanticleer i wielu innych.

Pełny program festiwalu jest dostępny na stronie internetowej mwsk.pl.


 

pokaż metkę
Osoba publikująca: Tomasz Róg
Podmiot publikujący: Wydział Komunikacji Społecznej
Data publikacji: 2022-08-04
Data aktualizacji: 2022-08-16
Powrót

Zobacz także

Znajdź