Rada Miasta rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki

Raport o stanie miasta

Podczas posiedzenia Komisji Dialogu Obywatelskiego omówiony został Raport o stanie gminy 2021 dla miasta Krakowa.

Raport o stanie miasta
Fot. Magiczny Kraków

- Ustawodawca umożliwił mieszkańcom zabranie głosu w sprawie raportu, ale trzeba zebrać 50 podpisów. W przypadku naszej gminy to efekt mrożący, bo przy każdej dyskusji mieszkańcy mogą zabrać głos bez podpisów, a w przypadku tego dokumentu trzeba zebrać ich 50. To posiedzenie komisji jest po to, by mieszkańcy mogli zabrać głos bez tej procedury – tłumaczył Artur Buszek przewodniczący Komisji Dialogu Obywatelskiego.

Raport przygotowany został zgodnie z wymaganiami znowelizowanej Ustawy o samorządzie gminnym. Informuje o realizacji przez miasto Kraków polityk, programów, strategii, uchwał rady gminy i budżetu obywatelskiego.

- Raport przedstawia efekty oraz rezultaty działań, a także nakłady finansowe związane z ich realizacją. Dane przedstawione są w układzie 15 dziedzin zarządzania (jak: oświata i wychowanie, gospodarka komunalna, transport czy zdrowie). (…) Zgodnie z wymaganiami ustawy Raport zawiera informacje o wykonaniu uchwał Rady Miasta Krakowa, realizacji Strategii Rozwoju Krakowa, budżetu obywatelskiego, jak również zadań 18 dzielnic Miasta Krakowa. Na sytuację Krakowa w 2021 roku wpływały nie tyko działania mieszkańców i władz samorządowych podtrzymujące i rozwijające dorobek minionych lat, ale także pandemia COVID-19, liczne zmiany legislacyjne (zwłaszcza w zakresie podatków), a także krocząca inflacja – możemy przeczytać we wstępie do Raportu.

Artur Buszek  chciał wiedzieć, czy w trakcie konstruowania raportu były prowadzone jakieś analizy, badania, konsultacje na temat tego, co w takim raporcie powinno się znaleźć. - Mam na myśli kwestie niezwiązane z ustawą, czyli kwestie ponad wymagane minimum – doprecyzowywał przewodniczący komisji.

– Konsultacji nie prowadziliśmy, wsłuchiwaliśmy się w głos dyskusji radnych podczas sesji. Jeden z radnych zgłosił potrzebę poszerzenia informacji na temat efektów zadań inwestycyjnych w dzielnicach. I takie dane wprowadziliśmy w kolejnym roku – tłumaczył Piotr Wierzchosławski, zastępca dyrektora Wydziału Strategii, Planowania i Monitorowania Inwestycji.

Raport szczegółowo omawiany będzie na sesji 29 czerwca, można z nim zapoznać się tutaj.

pokaż metkę
Autor: Małgorzata Kubowicz
Osoba publikująca: MAŁGORZATA KUBOWICZ
Podmiot publikujący: Kancelaria Rady Miasta Krakowa
Data publikacji: 2022-06-23
Data aktualizacji: 2022-06-23
Powrót

Zobacz także

Znajdź