Nasze miasto rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki

Radni uroczyście uhonorowali Jerzego Trelę

Podczas środowej Rada Miasta Krakowa przekazała akt nadania honorowego obywatelstwa Krakowa Jerzemu Treli na ręce córki – Moniki Treli. Wybitny krakowski aktor zmarł 15 maja.

Fot. Teatr STU

Akt nadania Honorowego Obywatela Stołecznego Królewskiego Miasta Krakowa Jerzemu Treli odebrała córka artysty – Monika Trela. Rada Miasta Krakowa nadała ten tytuł 11 maja 2022 r.

– Dziękujemy Pani za obecność na dzisiejszej sesji. Jest to dla nas ogromnie ważna chwila, że możemy wręczyć akt nadania honorowego obywatelstwa naszego miasta. Niech pozostanie on znakiem wielkiego uwielbienia wszystkich krakowian dla kunsztu zawodowego, pasji twórczej i pięknej osobowości Pana Jerzego Treli – powiedział Rafał Komarewicz, przewodniczący rady.

Podczas uroczystej sesji, głos zabrał prezydent Krakowa Jacek Majchrowski, który w swoim przemówieniu podkreślił jak ważną postacią dla krakowian był Jerzy Trela. Wybitny aktor i pedagog, legenda polskich i krakowskich teatrów. Uwielbiany i ceniony za niezwykły talent i skromność.

– Już za życia przeszedł do historii jako twórca niezapomnianych kreacji, wpisanych na stałe w dzieje polskiego teatru, filmu i telewizji. Z pewnością należy do grona największych aktorów, jakich kiedykolwiek miał Kraków. Do samego końca Jerzy Trela pozostał oddany swojej pracy i swojemu miastu. Pomimo choroby i trudności z nią związanych przez cały czas pozostawał zaangażowany, aktywny zawodowo. Jeszcze pod koniec listopada widzowie mogli podziwiać go w premierze „Trąbki do słuchania” w reżyserii Agnieszki Glińskiej. Nadanie mu tytułu Honorowego Obywatela Miasta Krakowa to zaledwie próba spłacenia chociaż części tego ogromnego długu, który wszyscy mamy wobec Mistrza za lata jego pracy i wielkości jego sztuki, wyznaczającej rangę polskiego aktorstwa – wygłosił w swoim przemówieniu na cześć aktora, Jacek Majchrowski.


Jerzy Trela zmarł 15 maja w wieku 80 lat. Urodził się 14 marca 1942 r., w miejscowości Leńcze. Po ukończeniu nauki w krakowskim liceum plastycznym rozpoczął studia na Wydziale Aktorskim Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej w Krakowie. Związany z krakowskimi teatrami – występował w Teatrze Rozmaitości i Teatrze Starym. Był jednym ze współtwórców Krakowskiego Teatru Scena STU.

066jpg.jpg-akt nadania Honorowego Obywatelstwa śp. Jerzemu Treli
W. Majka
088jpg.jpg-akt nadania Honorowego Obywatelstwa śp. Jerzemu Treli
W. Majka
1111jpg.jpg-akt nadania Honorowego Obywatelstwa śp. Jerzemu Treli
W. Majka
1818jpg.jpg-akt nadania Honorowego Obywatelstwa śp. Jerzemu Treli
W. Majka
1212jpg.jpg-akt nadania Honorowego Obywatelstwa śp. Jerzemu Treli
W. Majka
1313jpg.jpg-akt nadania Honorowego Obywatelstwa śp. Jerzemu Treli
W. Majka
1515jpg.jpg
W. Majka
1414jpg.jpg-akt nadania Honorowego Obywatelstwa śp. Jerzemu Treli
W. Majka
1616jpg.jpg-akt nadania Honorowego Obywatelstwa śp. Jerzemu Treli
W. Majka
066jpg.jpg-akt nadania Honorowego Obywatelstwa śp. Jerzemu Treli
088jpg.jpg-akt nadania Honorowego Obywatelstwa śp. Jerzemu Treli
1111jpg.jpg-akt nadania Honorowego Obywatelstwa śp. Jerzemu Treli
1818jpg.jpg-akt nadania Honorowego Obywatelstwa śp. Jerzemu Treli
1212jpg.jpg-akt nadania Honorowego Obywatelstwa śp. Jerzemu Treli
1313jpg.jpg-akt nadania Honorowego Obywatelstwa śp. Jerzemu Treli
1515jpg.jpg
1414jpg.jpg-akt nadania Honorowego Obywatelstwa śp. Jerzemu Treli
1616jpg.jpg-akt nadania Honorowego Obywatelstwa śp. Jerzemu Treli
pokaż metkę
Autor: Patrycja Piekoszewska
Osoba publikująca: Tomasz Róg
Podmiot publikujący: Wydział Komunikacji Społecznej
Data publikacji: 2022-06-08
Data aktualizacji: 2022-06-11
Powrót

Zobacz także

Znajdź