Nauka i edukacja rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Komunikat archiwalny

Poradnik na czas wojny i kryzysu

W sytuacjach zagrożenia jesteśmy zmuszeni działać pod presją, a to wymaga od nas szczególnych umiejętności. Z tego względu Rządowe Centrum Bezpieczeństwa od kilku lat prowadzi edukację w tym zakresie, przygotowując odpowiednie poradniki bezpiecznych zachowań, infografiki, animacje i filmy. „Bądź gotowy – poradnik na czas kryzysu i wojny” to ostatni materiał, który został przygotowany przez RCP.

Fot. Materiały organizatorów

W poradniku w prosty sposób wyjaśniono, jak odpowiednio przygotować się do funkcjonowania w sytuacji kryzysowej, w przypadku bezpośredniego zagrożenia. Skrajne okoliczności mogą mieć różne podłoże, od intencjonalnego działania człowieka, poprzez technologiczne awarie w systemach przemysłowych, aż po klęski żywiołowe. Dlatego zawsze warto być przygotowanym i wiedzieć, co oznaczają np. wyjące syreny, jak odwołuje się alarm i co dokładnie należy robić w obliczu realnego niebezpieczeństwa.

Poradnik składa się z dwóch części. Pierwsza zawiera informacje niezbędne do przygotowania się na zagrożenie, druga z kolei – stosowne wskazówki działania w czasie kryzysu. W materiale znajdziemy m.in.: jak budować odporność psychiczną, aby zwiększyć bezpieczeństwo swoje i swoich bliskich, jak chronić się przed fałszywymi informacjami, aby nie ulec niepotrzebnej panice oraz jak zachować się podczas alarmu i co oznaczają jego poszczególne sygnały. W drugiej części poradnika znajduje się również instrukcja, jak przygotować się do ewentualnej ewakuacji, jak zachować się w przypadku skażenia terenu czy braku dostaw energii elektrycznej.

Poradnik dostępny tutaj.

pokaż metkę
Osoba publikująca: Tomasz Róg
Podmiot publikujący: Wydział Komunikacji Społecznej
Data publikacji: 2022-04-19
Data aktualizacji: 2022-05-04
Powrót

Zobacz także

Znajdź