Komunikacja rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Komunikat archiwalny

Coraz większe zaawansowanie prac inwestycyjnych na północy Krakowa

Budowa linii tramwajowej do Górki Narodowej oraz przebudowa al. 29 Listopada to kluczowe inwestycje realizowane na północy miasta. Jak realizowane prace i utrudnienia w ruchu drogowym się skończą, skomunikowanie tego rejonu miasta ulegnie znaczącej poprawie.

Fot. Zarząd Inwestycji Miejskich

Budowa KST III do Górki Narodowej

Zaawansowanie robót zależy od branży. Roboty przygotowawcze (wyburzenia, wycinki, odhumusowanie terenu) są zrealizowane w 98 proc. Budowy i przebudowy uzbrojenia podziemnego i naziemnego w 62 proc. Postępuje również realizacja obiektów inżynierskich – mostu nad Białucha w 90 proc., konstrukcji oporowych dla torów na Górce Narodowej – w 85 proc., kładki dla pieszych przy ul. Szopkarzy – w 75 proc., przepustu nad Bibiczanką w 95 proc. Mniej zaawansowane są prace związane z budową estakady drogowo-tramwajowej nad Sudołem – wykonano je w 30 proc., ale przyspieszą w najbliższych miesiącach.

Z kolei roboty drogowe i torowe, w tym umacnianie podłoża między mostem nad Białuchą a ul. Pachońskiego/Siewną – w 70 proc., Siewną-Mackiewicza – 15 proc., droga gminna na Górkę Narodową – 40 proc., trasa Wolbromska 25 proc., ul. Opolska – 5 proc., roboty ziemne na Górce Narodowej – w ramach branży drogowej 90 proc., branży torowej – 70 proc. Ciągi piesze i rowerowe zostały zrealizowane w ok. 5 proc.

Do wykonania pozostają parkingi (Krowodrza Górka, Pachońskiego, Górka Narodowa), tunel w ciągu ul. Opolskiej, wiadukt kolejowy (rejon ul. Bociana), terminal tramwajowo-autobusowy na Górce Narodowej, ekrany akustyczne, roboty trakcyjne.

Obecnie obowiązuje termin zakończenia robót budowlanych do grudnia 2022 r. Jednak z powodu trudności, które pojawiły się w trakcie realizacji, nie będzie możliwe dochowanie tego terminu. Prace potrwają nieco dłużej. Inwestor prowadzi rozmowy z wykonawcą w kwestii uzgodnienia możliwego terminu realizacji. Przypomnijmy, pierwszy termin na realizację robót wynikający z umowy wynosił 42 miesiące licząc od dnia podpisania umowy (została zawarta 22 maja 2017 r.)

Rozbudowa al. 29 Listopada

Zaawansowanie robót wygląda różnie dla poszczególnych elementów. Niemal w całości zrealizowano prace porządkowe dotyczące przygotowania placu budowy, a więc wyburzenia i wycinki. Duże zaangażowanie robót widać w zakresie sieci sanitarnej (ok. 50 proc.), a także w przypadku robót na obiektach inżynierskich – chodzi o dwa wiadukty kolejowe nad al. 29 Listopada.

W przypadku pierwszego z wiaduktów, przebudowany został już jeden z torów, a od jesieni kursują nim już pociągi. Drugi z torów jest przebudowywany. Roboty przy drugim z wiaduktów rozpoczną się za kilka miesięcy. Wykonawca rozpoczął roboty przy przebudowie sieci elektrycznej, telekomunikacyjnej, a także drogowej – od północnej strony, na odcinku od ul. Węgrzeckiej do ul. ks. Meiera.

Aktualny termin zgodnie z aneksem do umowy jest na październik 2022 r. Pierwotny termin zakończenia budowy był wskazany na koniec roku 2021. Obecnie prowadzone są rozmowy z wykonawcą robót dot. harmonogramu realizacji inwestycji. Termin zakończenia robót będzie znany po tych rozmowach.

pokaż metkę
Autor: Kamil Popiela
Osoba publikująca: Tomasz Róg
Podmiot publikujący: Wydział Komunikacji Społecznej
Data publikacji: 2022-02-17
Data aktualizacji: 2022-02-23
Powrót

Zobacz także

Znajdź