Start rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Komunikat archiwalny

Pokażmy, jak w Krakowie pokonujemy bariery

Konkurs „Kraków bez barier” od piętnastu lat pomaga promować zarówno dobre praktyki, innowacje i rozwiązania architektoniczne, ale także postawy, inicjatywy i przedsięwzięcia, które osobom z niepełnosprawnościami pozwalają pełniej uczestniczyć w życiu miasta i korzystać z oferty różnych instytucji i firm. Tylko do dziś, 28 lutego można zgłaszać kandydatury do kolejnej edycji konkursu.

Fot. Magiczny Kraków

Celem konkursu jest promowanie osób, instytucji i firm, które podejmują działania mające na celu ułatwianie funkcjonowania osobom z niepełnosprawnościami. „Kraków bez barier” przez jedenaście lat był konkursem architektonicznym, a następnie postanowiono rozszerzyć formułę o dodatkowe, ważne społecznie kategorie. Od 2018 roku nagrody i wyróżnienia otrzymują zarówno firmy architektoniczne, które przystosowują obiekty i przestrzeń publiczną do potrzeb niepełnosprawnych, jak też twórcy innowacyjnych projektów badawczych i organizatorzy wydarzeń społecznych promujących Kraków jako miasto przyjazne osobom z różnymi niepełnosprawnościami.

Dzięki konkursowi o przedsięwzięciach i inicjatywach, w których potrzeby osób z niepełnosprawnościami zajmują ważne miejsce, dowiaduje się coraz więcej mieszkańców Krakowa. Konkurs jest także świetnym źródłem przykładów i rozwiązań, które warto naśladować.

Zgłoszenia do konkursu

Do dziś można zgłaszać obiekty oraz innowacyjne projekty, poprawiające komfort życia osób z niepełnosprawnościami w kategoriach:

  • Budownictwo dostępne – obszary: obiekty użyteczności publicznej, przestrzeń publiczna, obiekty i przestrzenie zabytkowe
  • Innowacyjne technologie i innowacyjne projekty badawcze
  • Projekty i wydarzenia społeczne promujące Kraków jako miasto przyjazne osobom z niepełnosprawnościami
  • Osobowość roku
  • Najlepsza firma wspierająca Krakowską Kartę Rodziny z Niepełnosprawnym Dzieckiem.

Wypełniony i podpisany formularz zgłoszeniowy należy przesłać pocztą tradycyjną na adres: Wydziału Polityki Społecznej i Zdrowia, ul. Dekerta 24, 30-703 Kraków lub mailowo: sz.umk@um.krakow.pl. Zgłoszenie w konkursie może złożyć każda pełnoletnia osoba fizyczna, związki, stowarzyszenia, instytucje.

Regulamin konkursu „Kraków bez barier” wraz z formularzami zgłoszeniowymi można znaleźć na stronie internetowej krakow.pl/bezbarier.

Konkurs inspiruje i podsuwa pomysły zmian

„Kraków bez barier” od kilkunastu lat zmienia miasto – pomaga zarówno likwidować bariery architektoniczne, tworzyć przestrzeń przystępną i przyjazną dla osób z różnego rodzaju niepełnosprawnościami, jak też inspiruje i podsuwa pomysły na konkretne zmiany i kierunki zmian.

Do ubiegłorocznej edycji konkursu wpłynęło 46 zgłoszeń. W pięciu konkursowych kategoriach przyznano osiem nagród głównych i dziewięć wyróżnień. Nagrodzono miedzy innymi projekt elektronicznej protezy dłoni sterowanej impulsami mięśniowymi, aktywizację zawodową i społeczną osób z zespołem Downa za pomocą zaangażowania podopiecznych w prowadzenie food trucka – projekt prowadzony przez przedsiębiorstwo społeczne Społeczna 21, park rzeczny Wilga, budynek biurowo-dydaktyczny Uniwersytetu Jagiellońskiego przy ul. Ingardena 6, Centrum Zapaśnicze w Bieżanowie na ul. Lipowskiego 5, Dom Pomocy Społecznej im. L. i A. Helclów, Muzeum Książąt Czartoryskich – Arsenał.

W gronie laureatów znalazł się także Tomasz Koźmiński – prezes Fundacji For Heroes, nagrodzony za działania na rzecz osób z niepełnosprawnościami. A tytuł najlepszej firmy wspierającej Krakowską Kartę Rodziny z Niepełnosprawnym Dzieckiem i statuetkę Hermesa otrzymało Muzeum Narodowe w Krakowie, nagrodzone za największą liczbę zniżek udzielonych posiadaczom karty „N” oraz dodatkowe inicjatywy na rzecz osób z niepełnosprawnościami. Dodatkowe informacje o ubiegłorocznej edycji można znaleźć tutaj.

Kraków Bez Barier baner 2021

pokaż metkę
Autor: Anna Latocha
Osoba publikująca: Marcin Drobisz
Podmiot publikujący: Wydział Komunikacji Społecznej
Data publikacji: 2022-02-10
Data aktualizacji: 2022-02-28
Powrót

Zobacz także

Znajdź