Nasze Miasto rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Komunikat archiwalny

To już 13 lat kampanii „Dokumenty zastrzeżone”

Kraków wspiera społeczną kampanię informacyjną systemu „Dokumenty zastrzeżone”. Celem akcji jest przeciwdziałanie przestępstwom z użyciem skradzionych lub zagubionych dokumentów tożsamości. Sprawdź, jakie efekty kampania przyniosła w minionym roku.

Fot. Magiczny Kraków

„Dokumenty zastrzeżone”

Kampania informacyjna systemu „Dokumenty zastrzeżone” jest realizowana przez Związek Banków Polskich pod patronatem Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji. Celem akcji jest przeciwdziałanie przestępstwom z użyciem skradzionych lub zagubionych dokumentów tożsamości. System nie koliduje z przepisami o wydawaniu i unieważnianiu dowodów osobistych.

Codziennie przestępcy podejmują dziesiątki prób użycia cudzych dokumentów: wyłudzenia kredytów, wynajem nieruchomości, przestępstwa podatkowe przeciwko budżetowi samorządu (np. zakładanie fikcyjnej działalności gospodarczej). Według danych z najnowszego, 47. „Raportu o dokumentach infoDOK” z października 2021 r., w czasie trwania tego projektu udaremniono ponad 97,9 tys. prób wyłudzeń kredytów na łączną kwotę 5,2 miliarda złotych.

Szczegóły na stronie dokumentyzastrzezone.pl.

System zastrzegania kart, nr tel. 828 828 828

System uruchomiony 1 stycznia 2014 roku przez Związek Banków Polskich. To narzędzie, które pozwala na szybkie i efektywne zastrzeganie skradzionych lub zagubionych kart płatniczych. Wystarczy zadzwonić pod numer telefonu: +48 828 828 828, by zastrzec swoją kartę. Jest to możliwe z każdego miejsca na świecie, o każdej porze zarówno z telefonów stacjonarnych, jak i komórkowych. Numer jest dostępny 24 godziny na dobę, siedem dni w tygodniu. Ułatwia kontakt z wydawcą karty i jej zastrzeżenie w sytuacji, gdy czas odgrywa istotną rolę. Jedynym kosztem skorzystania z numeru dla użytkownika (posiadacza karty) jest koszt połączenia, zgodny z tabelą opłat jego operatora.

Szczegóły na stronie zastrzegam.pl.

pokaż metkę
Osoba publikująca: Tomasz Róg
Podmiot publikujący: Wydział Komunikacji Społecznej
Data publikacji: 2021-12-31
Data aktualizacji: 2022-01-16
Powrót

Zobacz także

Znajdź