Odwiedź Kraków rozwiń menu
 • +

  Kulinarny Kraków

 • Polityka zrównoważonej turystyki rozwiń
  Serwis uzywa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki

  Niezwykłe spotkanie baskijskich i krakowskich alpinistów

  Do wzruszającego wydarzenia doszło podczas Międzynarodowego Festiwalu Filmów Gorskich Bilbao Mendi Film Festival w Hiszpanii. Spotkali się tam alpiniści z Navarry i Krakowa, których losy połączyły się w 1976 r. podczas wyprawy na siedmiotysięcznik Shakhaur (Hindukush) w Afganistanie. O dramatycznej przeprawie przez góry opowiada dokument, którego produkcję wsparł Urząd Miasta Krakowa.

  Alpiniści podczas Międzynarodowego Festiwalu Filmów Gorskich Bilbao Mendi Film Festival
  Fot. materiały prasowe

  Film „Mendiak 1976” to opowieść o przeplatających się losach dwóch ekspedycji alpinistycznych. Wyprawa wspinaczy z Pampeluny miała zapisać się w historii jako zdobycie przez Basków pierwszego siedmiotysięcznika. Jednak zejście ze szczytu miało dramatyczny przebieg: jeden z uczestników wyprawy zginął, drugi zaś odniósł poważne obrażenia. „Nasza góra może poczekać, wasz kolega nie” – usłyszeli Baskowie od napotkanej w górach ekipy alpinistycznej z Krakowa. Dzięki wsparciu, jakie otrzymali od Polaków, udało się ocalić życie rannego i zejść razem na dół. Przyjaźń między uczestnikami obu wypraw trwa do dziś.

  Produkcję dokumentu wsparł Urząd Miasta Krakowa, który zorganizował podróż studyjną dla ekipy filmowej do Krakowa w październiku 2020 roku, by twórcy mogli spotkać się z krakowskimi alpinistami. Obraz, który powstał z inicjatywy Luisa Arriety i Koldo Pastora, zainaugurował 14. edycję festiwalu w Bilbao, 3 grudnia. Na pokazie, który miał  miejsce w prestiżowym Palacio de Euskalduna wzięło udział 2000 widzów. Towarzyszyły mu kilkuminutowe owacje na stojąco i pieśni na cześć krakowskich alpinistów.

  Zwiastun filmu można zobaczyć TUTAJ.

   

  pokaż metkę
  Autor: MONIKA JAGIEŁŁO
  Osoba publikująca: Patrycja Piekoszewska
  Podmiot publikujący: Wydział Komunikacji Społecznej
  Data publikacji: 2021-12-09
  Data aktualizacji: 2022-01-02
  Powrót

  Zobacz także

  Znajdź