Kultura rozwiń menu
Serwis uzywa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki

Grudzień w NCK

W grudniowym repertuarze Nowohuckiego Centrum Kultury nie mogło zabraknąć pozycji w mikołajowo-świąteczno-noworocznym klimacie. Będą zasypane śniegiem bajki dla dzieci, kolędy i pastorałki w wydaniu Agi Zaryan i artystów Piwnicy pod Baranami, „Jezioro łabędzie” oraz „Dziadek do orzechów” w wykonaniu tancerzy Royal Lviv Ballet. 

Fot. NCK

Na scenie wystąpią też m.in.: Kaśka Sochacka, Ørganek i Kabaret Moralnego Niepokoju. Z okazji swojego jubileuszu 55-lecia zagrają Skaldowie. Rok zakończymy tradycyjnie – zabawą do białego rana.

Program wydarzeń

Warsztaty świąteczne

W trakcie papieroplastycznych warsztatów własnoręcznie wykonamy stroiki i ozdoby świąteczne z papieru. Techniki: origami, quilling, wydzieranka, wycinanka; prowadzenie Jolanta Krzyworzeka-Sulim

13, 20 grudnia, godz. 12.30, sala, 012

14, 21 grudnia, godz. 18.30, sala 115

8 grudnia, godz. 18.00, sala kameralna 203

liteARTura „Życie, bierz mnie”

Spotkanie z Jarosławem Szubrychtem, autorem pierwszej kompletnej biografii Andrzeja Zauchy, jednego z największych talentów i najwspanialszych głosów w historii polskiej muzyki.

spotkanie poprowadzi – Łukasz Wojtusik

9 grudnia, godz. 18.00, Biała Galeria CENTRUM

Anna Guntner – wernisaż, wstęp na wernisaż na podstawie zaproszeń , wystawa czynna do 16 stycznia 2022 r., wstęp wolny

9 grudnia, godz. 19.00, scena NCK

Najpiękniejsze piosenki

„Kaczmarock” – czyli Jacek Kaczmarski na rockowo

Muzycy ubierają pieśni Kaczmarskiego we współczesne aranżacje, podchodząc dla oryginału z szacunkiem, ale również z własnym pomysłem.

wystąpią: Justyna Panfilewicz, Tomasz Paweł Orłowski, Darek Wawrzyniak,

zaprasza – Basia Stępniak-Wilk

10 grudnia, godz. 19.00, scena NCK

Aga Zaryan i European Jazz Quartet „Christmas Songs”

Zmysłowy głos Pierwszej Damy Polskiego Jazzu, selekcja ponadczasowych evergreenów o tematyce świątecznej oraz towarzystwo wybitnego zespołu European Jazz Quartet to kwintesencja koncertu.

Usłyszymy m.in.: radosne „Santa Claus Is Coming To Town”, „Jingle Bells”, pełne zadumy „Someday at Christmas” i nastrojowe „The Christmas Song”.

11 grudnia, godz. 11.00, s. 006

Nowohucki Uniwersytet Dzieci – Wydział Turystyki

„Niemiecka bajka”

Podczas warsztatów poznamy bohaterów niemieckiej baśni „Dziadek do Orzechów”, posłuchamy muzyki wybitnych niemieckich kompozytorów, dowiemy się czym jest historyczny „Szlak zabawek” i co można zobaczyć w Muzeum Zabawek w Norymberdze

11 grudnia, godz. 19.00, scena NCK

ØRGANEK „Na razie stoję, na razie patrzę”

Usłyszymy utwory z najnowszej płyty artysty, ważnej tak ze względu na jej różnorodność stylistyczną jak i ważkość poruszanych treści. Oprócz typowych dla Organka tekstów o międzyludzkich relacjach, pojawiają się też wątki publicystyczne, komentujące zjawiska społeczne w Polsce ostatnich lat. Zespół znacznie poszerzył swoje brzmienie, sięgając do post punka oraz muzyki elektronicznej.

12 grudnia, godz. 12.00, scena NCK

„Dziadek do orzechów” – Royal Lviv Ballet

Fenomen w historii baletu – wzorzec klasycznego piękna, niezmiennie ujmujący publiczność, a zarazem najpoważniejsze wyzwanie dla tancerzy i choreografów.

Balet Piotra Czajkowskiego przenosi nas do baśniowej krainy tańca i muzyki. W wigilijny wieczór mała dziewczynka dostaje w prezencie tytułowego Dziadka do orzechów, który w jej śnie staje się księciem z bajki, a ona jego księżniczką. W kolejnych scenach balet wykonuje charakterystyczne tańce: Taniec Wieszczki Cukrowej, Taniec Hiszpański, Taniec Arabski, Taniec Chiński, Trepak (Taniec Rosyjski), Taniec Pasterski oraz końcowy Walc Kwiatów. Wyrazistość ruchów tancerzy, fantastyczna choreografia, magia świateł, dekorowane cekinami stroje i urzekająca scenografia – wszystko to składa się na zapierający dech w piersiach, bajkowy występ Lwowskiego Narodowego Baletu.

12 grudnia, godz. 17.00, scena NCK

„Jezioro łabędzie” – Royal Lviv Ballet

Największy fenomen sztuki baletowej, który już od ponad stu lat niezmiennie zachwyca publiczność całego świata. Ponadczasowa historia miłosna o księżniczce zaklętej w łabędzia, opowiada o prawdach uniwersalnych: o ludzkich namiętnościach, o walce dobra ze złem, o zdradzie, bólu ale przede wszystkim o potędze miłości. Bajkowa opowieść połączona z genialną muzyką jednego z najwybitniejszych kompozytorów – Piotra Czajkowskiego – wprowadzą widza w piękny, magiczny świat baletu klasycznego.

Zachwycające, ręcznie szyte, kostiumy, piękna scenografia, a przede wszystkim perfekcja w wykonaniu sprawiają, że każdy spektakl jest niezapomnianym przeżyciem dla odbiorcy. Zespół złożony z najwybitniejszych artystów kontynuuje tradycje słynnej rosyjskiej szkoły baletowej, czarując publiczność całego świata.

14 grudnia, godz. 9.00, 11.00, scena NCK

Bajki muzyką pisane „Roboty mają swoje bajki!”

Filharmonia im. K. Szymanowskiego w Krakowie

Spektakl muzyczny na podstawie „Bajek robotów” Stanisława Lema, na zakończenie obchodów Roku Stanisława Lema. Bajki muzyką pisane to cykl spektakli muzycznych organizowanych przez Filharmonię Krakowską i Nowohuckie Centrum Kultury. Formuła muzycznych spotkań dla najmłodszych obejmować będzie baśniowe historie, opowiadane poprzez muzykę i śpiew.

scenariusz i reżyseria, teksty piosenek – Jerzy Łysiński

muzyka i produkcja muzyczna – Marek Pawełek

15 grudnia, godz. 19.00, scena NCK

Kaśka Sochacka „Ciche dni tour”

Usłyszymy utwory z płyty „Ciche dni” – historie powikłanych związków, życiowych pętli jakie zataczamy, naszych największych obaw, kryzysów i wątpliwości. To również, przedstawiona z lekkością i dystansem pogodzonego ze wszystkim człowieka, muzyczna opowieść kobiety, która próbuje złapać równowagę w świecie.

15 i 16 grudnia godz. 19.30, studio teatralne 209

Rytuał – Teatr Ab Intra

Spektakl na podstawie dramatu Jerzego Andrzeja Masłowskiego

16 grudnia, godz. 12.00, scena NCK

Klub podróżników Navigator „Australia i Nowa Zelandia” – Spotkanie z Iwoną Marczak

Iwona Marczak – urodzona w Krakowie, podróżniczka z zamiłowania – zwiedziła ponad 50 krajów na 6 kontynentach, nie unika jednak lokalnych mikro wypraw w krakowskie okolice. Z wykształcenia fizjoterapeutka i graficzka, pracuje jako wykładowca na Akademii Wychowania Fizycznego. Kocha zwierzęta i rośliny, w domu towarzyszy jej pies, kanarek oraz ponad 100 kwiatków.

17 grudnia o godz. 18.00 i18 grudnia o godz. 17.00, scena NCK

ZPiT Krakowiacy „70 lat na scenie”

Tradycyjny grudniowy koncert Zespołu Pieśni i Tańca KRAKOWIACY prezentujący polską kulturę ludową w formie suit i obrazków scenicznych z różnych regionów kraju, ze szczególnym uwzględnieniem folkloru Krakowa i Ziemi Krakowskiej.

18 grudnia, godz. 11.00, sala 006

Nowohucki Uniwersytet Dzieci – Wydział Przyrodniczy

„Elektryczne pomarańcze”

Czy wiecie, że cytrusy mogą przewodzić prąd? Wyobrażacie sobie lampki choinkowe zasilane limonką? A może zbudujemy cytrynowy wulkan? Cytrusy są niezwykle ciekawymi owocami, mają nie tylko dużo witamin, ale także sporo zastosowań chemicznych. Sprawdźcie sami!

19 grudnia, godz. 11.00, sala kameralna 203

Iris i tęczowe drzewo - premiera

Teatr Figurki

Zapraszamy do wspaniałego świata tęczowych elfów, gdzie niezwykłą przygodę przeżyje ciekawska Iris. Spektakl będzie tłumaczony na język migowy.

W założeniu spektakl przeznaczony jest dla dzieci od 5. do 10. roku życia, ale jest duża szansa, że dorosłym też się spodoba.

19 grudnia, godz. 15.30, 18.00, scena NCK

Teatr tańca Terpsychora „Dziadek do orzechów”

Spektakl taneczny w na motywach baletu do muzyki Piotra Czajkowskiego łączący w sobie różne style i konwencje: taniec klasyczny, współczesny oraz historyczny.

27 grudnia, godz. 18.00, Scena NCK

Całą noc padał śnieg... Kolędy i pastorałki Piwnicy pod Baranami

Słowem, które najlepiej opisuje tradycyjny Piwniczny koncert świąteczny jest „magia”: Kraków, mgła, śnieg, kolędnicy, galicyjskie wino to obrazy, które zimową porą towarzyszą świątecznym koncertom legendarnej Piwnicy Pod Baranami. Większość utworów to powstałe w ciągu sześćdziesięciu lat Piwnicy (pisane zawsze na coroczne, przedświąteczne "Opłatki") oryginalne kompozycje Jana Kantego Pawluśkiewicza, Zygmunta Koniecznego, Grzegorza Turnaua, Andrzeja Zaryckiego, Zbigniewa Preisnera, Tamary Kalinowskiej, Leszka Wójtowicza, Piotra „Kuby” Kubowicza do tekstów wybitnych poetów. Ten niezwykły występ będziemy mieli okazję obejrzeć w wykonaniu 30 osobowej grupy artystów, gwiazd i muzyków Piwnicy pod Baranami.

29 grudnia, godz. 18.00, scena NCK

Skaldowie – wielki jubileusz

Koncert jubileuszowy z okazji 55-lecia działalności zespołu.

Skaldowie w latach 70. byli jednymi z największych gwiazd polskiej sceny, a ich utwory – „Wszystko mi mówi, że mnie ktoś pokochał”, „Nie całuj mnie pierwsza”, „Medytacje wiejskiego listonosza”, „Cała jesteś w skowronkach” czy „Kulig stawały się ponadczasowymi przebojami. W Nowohuckim Centrum Kultury zagrają z okazji jubileuszu 55-lecia działalności.

31 grudnia o godz. 20.00

Bal sylwestrowy

Sylwester w NCK to gwarancja dobrej zabawy w miłym towarzystwie – do białego rana.
Muzyka na żywo w wykonaniu zespołu „Czakram”, wytworne menu Jurek-Catering, liczne konkursy z nagrodami i… niespodzianka! Podczas balu jedna z par wylosuje „Kolację dla dwojga”.

NCK wystawy / grudzień

  • „Marsz marsz polonia” – wystawa fotografii – 1 października–31 grudnia, Złota Galeria CENTRUM, wstęp wolny
  • Wojciech Łyko „All That Jazz” – 28 października–31 grudnia, Czarna Galeria CENTRUM, wystawa fotografii towarzysząca Krakowskim Zaduszkom Jazzowym, wstęp wolny
  • Monika Stachnik-Czapla „Koncertowo” – 4 listopada–31 grudnia, Foto Galeria, wstęp wolny
  • Anna Güntner – 9 grudnia–16 stycznia, Biała Galeria CENTRUM, wstęp wolny, wernisaż – 9 grudnia o godz. 18.00, wstęp na wernisaż na podstawie zaproszeń
  • Galeria Zdzisława Beksińskiego – stała wystawa malarstwa, kolekcja Anny i Piotra Dmochowskich, czynna: wtorek-niedziela, w godz. 13.00–19.00
  • Jerzy Duda-Gracz – Galeria autorska – stała wystawa malarstwa i grafiki
  • Kolekcja Agaty Dudy-Gracz, czynna: wtorek-niedziela, w godz. 13.00–19.00

grudzień w NCK

pokaż metkę
Osoba publikująca: Tomasz Róg
Podmiot publikujący: Wydział Komunikacji Społecznej
Data publikacji: 2021-11-24
Data aktualizacji: 2021-12-08
Powrót

Zobacz także

Znajdź