Rada Miasta rozwiń menu
Serwis uzywa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki

TAURON Arena Kraków – multifunkcjonalny obiekt

W TAURON Arenie Kraków – największym obiekcie tego typu w kraju – organizowane są nie tylko wielkie wydarzenia kulturalne. Odbywają się tam również wydarzenia sportowe w randze mistrzostw świata czy Europy, ale także mniejsze i lokalne sportowe imprezy. Radni z Komisji Sportu i Kultury Fizycznej podczas wyjazdowego posiedzenia w TAURON Arenie Kraków zwiedzili obiekt i zapoznali się z ofertą oraz możliwościami organizacji wydarzeń sportowych.

Fot. Małgorzata Kubowicz

TAURON Arena Kraków jest obiektem komercyjnym, większość przychodów pochodzi z najmu powierzchni.  -Jesteśmy jedyną spółką prawa handlowego w gronie naszych spółek komunalnych, która działa na rynku komercyjnym i musi sobie na tym rynku poradzić. Z budżetu miasta nie otrzymujemy żadnych środków na działalność operacyjną, oprócz  dokapitalizowania w związku z zaciągniętym przez spółkę kredytem – mówi Małgorzata Marcińska, Prezes Zarządu Arena Kraków SA.

Od początku działalności w 2015 r. do początku pandemii w 2020 r. krakowska Arena odnotowywała systematyczny wzrost ilości wydarzeń, a co za tym idzie dodatni zysk pieniężny. Od marca 2020 roku nastąpiło załamanie tego trendu na skutek pandemii Covid-19, a spółka rok zakończyła z ujemnym wynikiem EBITDA (Earnings Before Interests, Taxes, Depreciation and Amortization – zysk operacyjny przed odliczeniem odsetek od oprocentowanych zobowiązań, podatków oraz amortyzacji).

Pandemia ciągle trwa, obiekt TAURON Arena Kraków musi podporządkowywać się obostrzeniom. Ale jak informuje wiceprezes zarządu spółki Jacek Gryzło – Arena ma już wypełniony kalendarz w 2022 r.

- Naszą strategią jest multifunkcjonalność, czyli takie działanie, aby w środku obiektu i wokół niego, jeśli nie na każdym metrze kwadratowym, to co drugi metr działy się różne wydarzenia – mówi Małgorzata Marcińska.

Sport w Arenie Głównej i Małej Hali

W obiekcie możliwa jest organizacja zawodów w 18 dyscyplinach sportowych rangi mistrzostw świata, m.in.: boks, gimnastyka akrobatyczna i artystyczna, hokej, łyżwiarstwo figurowe, piłka siatkowa, sporty ekstremalne, czy sportowe zawody taneczne. Gościnę znajdują także eventy sportowe. W Arenie Głównej w 2021 roku odbyły się m.in.: Koszykarski Dzień Dziecka z Radwan Sport, XVIII Memoriał Huberta Jerzego Wagnera, CEV Mistrzostwa Europy w Piłce Siatkowej Mężczyzn, czy 7. Cracovia Półmaraton Królewski. Natomiast w Małej Hali tylko w tym roku odbył się Turniej w Siatkówce o Puchar Prezydenta, Turniej Futsalu dla dzieci, Finał Ligi CANPACK, Międzynarodowy Turniej Zapaśniczy Memoriał Władysława Bajorka, czy Tauron Junior Cup. Mała Hala wynajmowana jest cyklicznie przez 7 dni w tygodniu w godz. od 7:00 do 23:00. Obecnie ma 30 najemców cyklicznych, m.in. kluby: MKS Krakus, KS Wieczysta, MG13, KS Kabel, Szkoła Marcina Gortata.

Nie tylko Arena Główna i Mała Hala nadaje się do wykorzystania do działalności sportowej. Okazuje się, że ćwiczyć można także w salach konferencyjnych (kung fu oraz wushu), na parkingu VIP (treningi sekcji narciarskiej), przestrzeń foyer poziomu C oraz „Sport bar” wykorzystywane są na zajęcia nauki jazdy na rolkach, a w wakacje w strefie Arena Garden przy TAURON Arenie Kraków można było wziąć udział w zajęciach tanecznych.

Przewodniczącego Komisji Sportu i Turystyki Stanisława Moryca interesowało jaki jest stosunek imprez sportowych do innych wydarzeń organizowanych w TAURON Arena Kraków. Okazuje się, że 30 proc. wydarzeń to imprezy sportowe.

TAURON Arena Kraków to największa hala sportowo-widowiskowa w Polsce i jedna z najbardziej zaawansowanych technicznie na świecie. Obiekt wyróżnia jego wielofunkcyjność. W ciągu ostatnich kilku lat krakowska arena gościła różnego rodzaju i skali wydarzenia takie jak zawody sportowe, koncerty, pokazy cyrkowe, bankiety a także kongresy, konferencje i seminaria.

pokaż metkę
Autor: Małgorzata Kubowicz
Osoba publikująca: MAŁGORZATA KUBOWICZ
Podmiot publikujący: Kancelaria Rady Miasta Krakowa
Data publikacji: 2021-11-19
Data aktualizacji: 2021-11-19
Powrót

Zobacz także

Znajdź