Nasze miasto rozwiń menu
Serwis uzywa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Komunikat archiwalny

Krakowskie inwestycje z dofinansowaniem z „Polskiego Ładu”

Budowa Centrum Muzyki w Cichym Kąciku, budowa Domu Pomocy Społecznej przy ul. Praskiej oraz zagospodarowanie parku rzecznego „Ogród Płaszów” otrzymają bezzwrotnie dofinansowanie w wysokości 134 mln zł. Rozstrzygnięto pierwszą edycję pilotażowego naboru wniosków w ramach rządowego funduszu „Polski Ład”.

Fot. materiały prasowe

– Kraków jest jednym z największych beneficjentów w ramach tego rozdania „Polskiego Ładu” – mówi prezydent Jacek Majchrowski. Tylko na realizację Centrum Muzyki przy ul. Piastowskiej miasto otrzymało aż 99 mln zł. Środki te zostaną przeznaczone na stan surowy zamknięty wraz z elewacją.

– W tym tygodniu będzie rozpisywany przetarg na budowę parkingu obsługującego Centrum. Złożone zostały już dokumenty w sprawie pozwolenia na budowę, co oznacza, że inwestycja już niebawem ruszy w pełni – zapowiada prezydent Majchrowski.

W Cichym Kąciku powstanie nowoczesna sala koncertowa z widownią na 1000 miejsc, wyposażona w scenę dla 120 muzyków i balkon, mogący pomieścić 80-osobowy chór. Będzie także aula na 300 osób, wielofunkcyjne sale prób, garderoby, biura miejskich orkiestr oraz przestrzeń kreatywna z miejscem na edukację muzyczną. Pierwsze koncerty w Krakowskim Centrum Muzyki mają się odbyć na początku 2024 r.

Budowa Domu Pomocy Społecznej przy ul. Praskiej uzyskała 30 mln zł dofinansowania. Całość przedsięwzięcia pochłonie 37,5 mln zł i będzie to największa od lat inwestycja z zakresu polityki społecznej. Budynek przy ul. Praskiej 25 po budowie będzie służył jako dom pomocy społecznej przeznaczony dla osób wymagających całodobowej opieki.

Z kolei na zagospodarowanie parku rzecznego „Ogród Płaszów” w ramach etapu II i III miasto dostanie 5 mln zł wsparcia. Na realizację całego parku Kraków przeznaczy łącznie 7 mln zł.

Prezydent podziękował poseł Małgorzacie Wassermann za zaangażowanie przy staraniach Krakowa o dofinansowanie w ramach rządowego programu.

– Będziemy w każdym kolejnym naborze starać się, by pozyskiwać dodatkowe środki na rozwój Krakowa – mówi Małgorzata Wassermann, poseł na Sejm RP.

– Kolejne wnioski naszego miasta będą uwzględnione od skali i kryteriów programu – dopowiada prezydent Majchrowski.

Rządowy fundusz Polski Ład to Program Inwestycji Strategicznych ma na celu zwiększenie skali inwestycji publicznych przez bezzwrotne dofinansowanie inwestycji realizowanych przez JST. Wysokość bezzwrotnego dofinansowania jest zależna od obszaru priorytetowego, w którym mieści się planowana inwestycja.

Program realizowany jest poprzez promesy inwestycyjne udzielane przez Bank Gospodarstwa Krajowego.

pokaż metkę
Autor: KAMIL POPIELA
Osoba publikująca: Tomasz Róg
Podmiot publikujący: Wydział Komunikacji Społecznej
Data publikacji: 2021-10-25
Data aktualizacji: 2021-10-26
Powrót

Zobacz także

Znajdź