Kultura rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Komunikat archiwalny

„Portrety krakowian” – wystawa obrazów Leszka Sobockiego

Galeria Sztuki Współczesnej Bunkier Sztuki zaprasza na wystawę obrazów Leszka Sobockiego. Od 16 października ekspozycję pt. „Portrety krakowian” będzie można oglądać w pałacu Potockich przy Rynku Głównym 20.

Leszek Sobocki, Vestito / Mentor
Fot. Leszek Sobocki, Vestito / Mentor, z cyklu Udręka, 2013, olej, akryl / karton, 100 × 70 cm, courtesy L. Sobocki, fot. R. Sosin

„Portrety krakowian” to reprezentatywna prezentacja portretów i autoportretów autorstwa Leszka Sobockiego. Wystawa obejmuje ponad 50 obrazów – od tych powstających w latach 90. po najnowsze, dla których ekspozycja będzie premierowym pokazem. Malarz ujmuje w nich podobieństwo fizyczne oraz prywatną ekspresję modela.

Najliczniejszą grupę na wystawie stanowią portrety krakowian. Leszek Sobocki przez ostatnie dwie dekady utrwala wizerunki osób ze swojego najbliższego otoczenia. Najczęściej o wyborze modela decyduje duchowe, artystyczne i intelektualne pokrewieństwo, sympatia dla czyjejś działalności. W ten sposób malarz tworzy subiektywny poczet mieszkańców Krakowa.

Twórczość Leszka Sobockiego jest zdominowana przez autoportrety. Odnajdujemy w nich świadome nawiązania do malarstwa barokowego i młodopolskiego, na wystawie najmocniej widoczne w cyklu „Udręka”. Szczególne pokrewieństwo, zarówno w metaforycznym wyrazie, jak i w ekspozycji ego, łączy go z Jackiem Malczewskim. Spojrzenie obu twórców zawsze skierowane jest na widza. Ten efekt Sobocki wykorzystuje bardziej radykalnie, nie szuka symbolicznych tematów, koncentruje się na komentowaniu bieżącej sytuacji społeczno-politycznej. Jego autoportrety reprezentują postawę krytyczną, ironiczną, niekiedy moralizatorską. W tym duchu powstały autoportrety z cyklu „Kibole” czy obrazy odwołujące się do szczucia na społeczność LGBT. To przeświadczenie o społecznej odpowiedzialności twórcy ugruntowało się w szczytowym okresie działania Grupy Wprost (1966–1986).

Od 1989 roku, równolegle do nurtu polityczno-egzystencjalnego, pojawiają się w twórczości Sobockiego wątki prywatne. Tę grupę prac na wystawie reprezentują realistyczne, ale i pełne ekspresji portrety rodziców z serii „H&J” czy autobiograficzne obrazy z cyklu „Sobota”.

Leszek Sobocki (ur. 1934) – artysta wizualny i pisarz. Uprawia malarstwo, grafikę, rysunek, asamblaż. Studiował grafikę i malarstwo na Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie (dyplom w 1959 r. w pracowni Wacława Taranczewskiego). Współzałożyciel i członek Grupy Wprost. Uczestnik ruchu kultury niezależnej. Jego prace znajdują się w między innymi w kolekcjach Moderna Museet w Sztokholmie, galerii Albertina w Wiedniu, Muzeum Sztuki Współczesnej w Skopju czy polskich muzeach narodowych.

pokaż metkę
Osoba publikująca: Marta Műller-Reczek
Podmiot publikujący: Wydział Komunikacji Społecznej
Data publikacji: 2021-09-23
Data aktualizacji: 2021-10-16
Powrót

Zobacz także

Znajdź