Rada Miasta rozwiń menu
Serwis uzywa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki

Bomba Megabitowa na komisji

O festiwalu Bomba Megabitowa i innych wydarzeniach związanych z Rokiem Lema opowiadał radnym Szymon Kloska – kurator roku Stanisława Lema.

Fot. materiały prasowe

Festiwal Bomba Megabitowa, pomostowe wydarzenie łączące światy kultury, technologii i nauki, odbywał się od 10 do 14 września 2021 roku.

W ramach festiwalu prezentowane były adaptacje muzyczne, teatralne, filmowe i komiksowe, wystawy, zaprezentowana została biblioteka przyszłości, można było również spotkać się z tłumaczami Lema z całego świata, porozmawiać o wpływie technologii na życie człowieka czy o perspektywach eksploatacji kosmosu. Na festiwalu oficjalną premierę miały także dwie publikacje. „Lem w PRL-u” Wojciecha Orlińskiego oraz „Filozoficzny Lem” - antologia tekstów Lema z komentarzem polskich filozofów. Premierę miała także biograficzna książka dla dzieci autorstwa Marcina Barana z rysunkami Tomasza Kozłowskiego „Lem i zagadki Kosmosu”.

- Mimo starań nie otrzymaliśmy środków z Ministerstwa Kultury, złożyliśmy cztery wnioski. Sytuacja finansowa nie była komfortowa. Festiwal udało się jednak w całości zrealizować, nie musieliśmy rezygnować ze względów finansowych z żadnego punktów programu – informował radnych Szymon Kloska. Podkreślał, jednak że udało się pozyskać pół miliona złotych od sponsorów prywatnych. - Bez tego wkładu realizacja wydarzenia nie byłaby możliwa – mówił Kloska. Wyjątkowe także okazało się zainteresowanie mediów festiwalem. Dzięki temu uczestniczyło w nim dużo więcej osób, niż zgormadzeni w ICE Kraków i w Pałacu Potockich, gdzie między innymi odbywały się wydarzenia festiwalowe.

Podczas Bomby Megabitowej wręczono także nagrody Planety Lema w trzech kategoriach: kultury, nauki i technologii. Otrzymali je kolejno: Edwin Bendyk, prof. Artur Ekert i Olga Malinkiewicz.
- Nagrody zostały sfinansowane w całości przez prywatnych sponsorów. Należałoby się zastanowić, jak nagrody te mają wyglądać w przyszłości. Może miasto Kraków powinno być partnerem nagrody w kategorii kultura. A być może należałoby się zastanowić, jak myśleć o tych nagrodach strategicznie, w kontekście polityki kulturalnej miasta – zastanawiał się Szymon Kloska.

- Festiwal rozpoczął akcję, którą Kraków może przygarnąć na dłużej - Kraków jako ośrodek futurologii – mówiła Przewodnicząca Komisji Kultury i Ochrony Zabytków Małgorzata Jantos i dodała: Zbudował Pan, wraz z licznym zespołem, pomnik Lema. Jestem zwolenniczką takich pomników.

Wydarzenia w ramach festiwalu Bomba Megabitowa dostępne są na platformie Play Karków.

Komisja pozytywnie zaopiniowała projekt uchwały w sprawie zwiększenia dotacji podmiotowej i udzielenia dotacji celowej miejskim instytucjom kultury według druku nr 2173, radni wysłuchali także informacji dotyczących spraw aktualnie prowadzonych przez Wydział Kultury i Dziedzictwa Narodowego UMK.

pokaż metkę
Autor: Małgorzata Kubowicz
Osoba publikująca: KATARZYNA MALETA-MADEJSKA
Podmiot publikujący: Kancelaria Rady Miasta Krakowa
Data publikacji: 2021-09-22
Data aktualizacji: 2021-09-22
Powrót

Zobacz także

Znajdź komunikat