Odwiedź Kraków rozwiń menu
Kulinarny Kraków rozwiń
Polityka zrównoważonej turystyki rozwiń
Serwis uzywa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki

Akademia Kraków – nowy program spacerów tematycznych

Muzeum Krakowa zaprasza do udziału w nowym cyklu spacerów tematycznych pod hasłem „Akademia Kraków”. W jego ramach muzealnicy zabiorą wszystkich chętnych w niezwykłą podróż po historii i dziedzictwie Krakowa, podczas której przewodnikami będą... nasze zmysły!

Akademia Kraków
Muzeum Krakowa / materiały prasowe

– Podczas spacerów będziemy wspólnie uczyć się uważnego odczuwania miasta, będziemy odkrywać to, co ukryte lub przeoczone, bowiem często przytłoczone nadmiarem tylko jednego bodźca, np. dźwiękowego czy wizualnego. Pragniemy poznawać Kraków za pomocą obrazu, smaku, zapachu, dotyku, dźwięku. Będziemy poznawać miasto w zmysłach, ale też odkrywać zmysły w mieście – zachęcają organizatorzy akcji.

Harmonogram:

„Kraków, którego już nie ma”
23 października, godz. 11.00
miejsce zbiórki: wieża ratuszowa, Rynek Główny 1
prowadząca: Iwona Kawalla-Lulewicz – Muzeum Krakowa, oddział Kamienica Hipolitów

Kraków, a zwłaszcza jego centrum, od czasów lokacyjnych przechodzi nieustanną transformacje. Zapraszamy w podróż po nieistniejącym mieście. Spacer poświęcony będzie przekształcanej lub znikającej w ciągu wieków zabudowie sakralnej, handlowej, administracyjnej, mieszkaniowej oraz rekreacyjnej w Krakowie. Odkryjemy, że współcześnie pusta przestrzeń Rynku Głównego posiadała niegdyś ścisłą zabudowę handlową i administracyjną. Odnajdziemy miejsce, w którym świątynię zastąpił targ warzywny, a teren zajmowany przez fortyfikacje przeznaczono pod najważniejszy park miejski. Sprawdzimy, gdzie kiedyś jeździły tramwaje, a obecnie obowiązuje wyłącznie ruch pieszy.

„Z łyżką i widelcem przez Kraków”
6 listopada, godz. 11.00
miejsce zbiórki: pałac Krzysztofory, Rynek Główny 35
prowadząca: Anna Warzecha – Muzeum Krakowa, oddział Rynek Podziemny

Dziś doskonale wiemy, gdzie w Krakowie pójść na kawę albo na obiad. A jak to wyglądało dawniej? Zapraszamy na niezwykły spacer, podczas którego poznamy dawną krakowską gastronomię – od czasów średniowiecznych aż po wiek XX. Wspólnie odwiedzimy miejsca, gdzie w okresie staropolskim szynkowano piwo czy nabywano węgierskie wina, a w czasach bardziej współczesnych – chadzano na kawę i obiady. W opowieści o dawnych lokalach nie zabraknie smacznych kąsków – ciekawostek na temat krakowskiej kuchni na przestrzeni wieków, zasad żywieniowych, a także nieco o ucztowaniu w gronie rodzinnym i nie tylko. Spacer zakończy się degustacją wybranych krakowskich potraw i smakołyków. Będziemy odkrywać i łączyć smaki, pobudzać nasze podniebienna. Dosłownie – rozsmakujemy się w historii Krakowa!

„Za dźwiękiem dzwonów i trąb”
20 listopada, godz. 11.00
miejsce zbiórki: pałac Krzysztofory, Rynek Główny 35
prowadząca: Szymon Jarosiński – Muzeum Krakowa, oddział Rynek Podziemny

Czy wiedzą Państwo, jak brzmią najważniejsze krakowskie dzwony? Jaka jest ich historia, którą połączyć można z dziejami najważniejszych miejskich wież? Jaka dźwiękowa oprawa towarzyszyła koronacjom królewskim czy przejazdom posłów? Zapraszamy na niezwykły spacer, podczas którego będziemy podążać nie za tym, co widoczne i namacalne, a za tym, co słyszalne. Spacer poprowadzi nas szlakiem krakowskich dzwonów i nie tylko. W trakcie spaceru spróbujemy odtworzyć zwykłe dźwięki dawnego Krakowa – wspomnimy o ulicznych grajkach, zegarach, hejnale, a także o trębaczach i innych muzykach, którzy uświetniali uroczystości – czy to kościelne, czy państwowe rozgrywające się w przestrzeni miasta.

Informacje organizacyjne:

Spacery w ramach programu „Akademia Kraków” są przeznaczone dla młodzieży od 16 roku życia oraz dorosłych. 

Bilety do nabycia na stronie internetowej bilety.mhk.pl, a w miarę dostępności także w Centrum Obsługi Zwiedzających w pałacu Krzysztofory na Rynku Głównym 35: tel. 12 426 50 60, e-mail: info@muzeumkrakowa.pl; oraz w kasach muzealnych.

pokaż metkę
Osoba publikująca: Marta Műller-Reczek
Podmiot publikujący: Wydział Komunikacji Społecznej
Data publikacji: 2021-09-16
Data aktualizacji: 2021-10-16
Powrót

Zobacz także

Znajdź komunikat