Nasze miasto rozwiń menu
Serwis uzywa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Komunikat archiwalny

Rondo Republiki Słowackiej w Bieżanowie

Rondo Republiki Słowackiej – taką nazwę zyskało skrzyżowanie położone w Bieżanowie u zbiegu ulic Mieczysławy Ćwiklińskiej, Heleny i Barbary.

rondo Republiki Słowackiej
Fot. Zarząd Dróg Miasta Krakowa

16 września odbyła się uroczystość nazwania ronda. W wydarzeniu wzięli udział prezydent Krakowa Jacek Majchrowski, sekretarz stanu Ministerstwa Spraw Zagranicznych i Europejskich Słowacji Martin Klus, ambasador Słowacji w Polsce Andrej Droba, konsul generalny Słowacji w Krakowie Tomáš Kašaj, marszałek województwa małopolskiego Witold Kozłowski, a także zastępca przewodniczącego Rady Miasta Krakowa Sławomir Pietrzyk.

Prezydent Krakowa podziękował konsulowi generalnemu za inicjatywę, dzięki której w Krakowie oprócz ulicy Bratysławskiej będziemy mieć teraz także rondo Republiki Słowackiej. – Lokalizacja tego ronda też nie jest przypadkowa, jest ono położone na malowniczym wzniesieniu i można z niego łatwo połączyć się z drogami krajowymi prowadzącymi na Słowację, tak często odwiedzaną przez krakowian – miłośników turystyki, sportów, wspaniałej przyrody, pięknych  zabytków oraz bogatej słowackiej kultury – powiedział Jacek Majchrowski.

Podkreślił, że kontakty krakowsko-słowackie, są bliskie i serdeczne a współpraca wielowymiarowa i wielowątkowa. W przyszłym roku będziemy obchodzić 20-lecie podpisania umowy o współpracy Krakowa i Bratysławy. Pierwsza umowa między stolicą Małopolski i stolicą Słowacji była podpisana już w latach 70. XX w. Nasze miasto nawiązało również kontakty z Koszycami.

Bardzo ważną rolę w umacnianiu przyjaźni krakowsko-słowackiej odgrywa Konsulat Generalny Republiki Słowackiej w Krakowie, który także w 2022 r. obchodzić będzie 20-lecie swojego istnienia. Dzięki licznym inicjatywom tej niezwykle aktywnej placówki dyplomatycznej mieszkańcy naszego miasta mieli wielokrotnie okazję zapoznawać się ze słowackim dziedzictwem, kulturą i tradycjami. Dzięki osobistym staraniom konsula Tomaša Kašaja trzy lata temu krakowianie mogli się cieszyć niezwykłym prezentem świątecznym – strzelistą choinką ze słowackich lasów, która zdobiła Rynek Główny w okresie bożonarodzeniowym. 

– Cieszę się, że rondo Republiki Słowackiej, które po dzisiejszej uroczystości pojawi się na mapie naszego miasta, stanie się ważnym i trwałym symbolem serdecznej przyjaźni naszych krajów i potwierdzeniem bliskich krakowsko-słowackich relacji – podkreślił prezydent Jacek Majchrowski.       

Przypomnijmy, że z wnioskiem o nazwanie imieniem Republiki Słowackiej jednej z krakowskich ulic lub skweru wystąpił konsul generalny Słowacji Tomáš Kašaj. Prośba ta była motywowana naturalnym wzajemnym gestem potwierdzenia dotychczasowej długoletniej współpracy pomiędzy konsulatem a Krakowem.

Nazwa została pozytywnie zaopiniowana przez Zespół ds. Nazewnictwa Komisji Kultury i Ochrony Zabytków Rady Miasta Krakowa oraz prezydenta Krakowa. 7 lipca radni Krakowa podjęli uchwałę w sprawie nazwania skrzyżowania położonego u zbiegu ulic Mieczysławy Ćwiklińskiej, Heleny i Barbary rondem Republiki Słowackiej.

011jpg.jpg-Rondo Republiki Słowacji
W. Majka
022jpg.jpg-Rondo Republiki Słowacji
W. Majka
033jpg.jpg-Rondo Republiki Słowacji
W. Majka
055jpg.jpg-Rondo Republiki Słowacji
W. Majka
066jpg.jpg-Rondo Republiki Słowacji
W. Majka
077jpg.jpg-Rondo Republiki Słowacji
W. Majka
088jpg.jpg-Rondo Republiki Słowacji
W. Majka
099jpg.jpg-Rondo Republiki Słowacji
W. Majka
1010jpg.jpg-Rondo Republiki Słowacji
W. Majka
1111jpg.jpg-Rondo Republiki Słowacji
W. Majka
1212jpg.jpg-Rondo Republiki Słowacji
W. Majka
1313jpg.jpg-Rondo Republiki Słowacji
W. Majka
1414jpg.jpg-Rondo Republiki Słowacji
W. Majka
1616jpg.jpg-Rondo Republiki Słowacji
W. Majka
1717jpg.jpg-Rondo Republiki Słowacji
W. Majka
1818jpg.jpg-Rondo Republiki Słowacji
W. Majka
1919jpg.jpg-Rondo Republiki Słowacji
W. Majka
2020jpg.jpg-Rondo Republiki Słowacji
W. Majka
2121jpg.jpg-Rondo Republiki Słowacji
W. Majka
011jpg.jpg-Rondo Republiki Słowacji
022jpg.jpg-Rondo Republiki Słowacji
033jpg.jpg-Rondo Republiki Słowacji
055jpg.jpg-Rondo Republiki Słowacji
066jpg.jpg-Rondo Republiki Słowacji
077jpg.jpg-Rondo Republiki Słowacji
088jpg.jpg-Rondo Republiki Słowacji
099jpg.jpg-Rondo Republiki Słowacji
1010jpg.jpg-Rondo Republiki Słowacji
1111jpg.jpg-Rondo Republiki Słowacji
1212jpg.jpg-Rondo Republiki Słowacji
1313jpg.jpg-Rondo Republiki Słowacji
1414jpg.jpg-Rondo Republiki Słowacji
1616jpg.jpg-Rondo Republiki Słowacji
1717jpg.jpg-Rondo Republiki Słowacji
1818jpg.jpg-Rondo Republiki Słowacji
1919jpg.jpg-Rondo Republiki Słowacji
2020jpg.jpg-Rondo Republiki Słowacji
2121jpg.jpg-Rondo Republiki Słowacji
ADRES: ul. Barbary, Kraków
pokaż metkę
Autor: Joanna Dubiel
Osoba publikująca: Tomasz Róg
Podmiot publikujący: Wydział Komunikacji Społecznej
Data publikacji: 2021-09-16
Data aktualizacji: 2021-09-19
Powrót

Zobacz także

Znajdź komunikat