Nasze Miasto rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Komunikat archiwalny

Podgórska Jesień Kulturalna

Jesień jak co roku rozpocznie się w Podgórzu! Dzięki występom zespołów Natyalaya, Czarny Motyl, Aire Andaluz, Horpyna, Kapeli Tyrolskiej Stefana i zespołu Balkanscream na Rynku Podgórskim zabrzmi najpiękniejsza muzyka z różnych regionów świata.

Fot. materiały prasowe

W programie znalazły się również spotkania dla przedszkolaków, piknik sąsiedzki u Burmistrza Floriana, spektakl Improwizowanego Teatru Pandemicznego, gra terenowa dla uczniów szkół podstawowych, kameralny koncert muzyki musicalowej, a także pełne wspomnień i smaków spotkanie w ramach Podgórskiego Podwieczorku oraz wiele innych atrakcji. Zapraszamy na Podgórską Jesień Kulturalną 2021, która potrwa do jutra.

Mistrz Twardowski i cudowny świat operetki

Podgórska Jesień Kulturalna rozpoczął się 16 września spotkaniem dzieci przedszkolnych z Mistrzem Twardowskim. Animacje zatytułowane „Czary Mary z maluszkami” odbyły się w nowocześnie wyposażonej, przestronnej i atrakcyjnie zaaranżowanej przestrzeni Pracowni Mistrza Twardowskiego. Podczas zabawy uczestnicy poznali legendy związane z najbardziej znanym krakowskim czarodziejem, a także zagrali w gry zręcznościowe na magicznym dywanie – innowacyjnej, interaktywnej podłodze.

Tego samego dnia w sali widowiskowej Centrum Kultury Podgórza (ul. Sokolska 13) odbył się koncert „Cudowny świat operetki i musicalu”. Najpiękniejsze arie oraz duety operetkowe i musicalowe wykonali Agnieszka Kuk (sopran) i Tomasz Kuk (tenor), którym akompaniowali Renata Żełobowska-Orzechowska (fortepian).

Gra terenowa i podgórskie smaki

Drugiego dnia Podgórskiej Jesieni Kulturalnej odbył się gra terenowa dla uczniów szkół podstawowych „Wisła na dole, Kopiec na górze, ilu burmistrzów miało Podgórze?”. Uczestnicy gry zmierzyli się z licznymi zagadkami i musieli wykazać się iście detektywistycznym zacięciem, aby odkryć tajemnice podgórskich burmistrzów i poznać historię dawnego miasta. 

Również dorośli uczestnicy piątkowych atrakcji mogli poznać tajemnice Podgórza. O godzinie 17.00 rozpoczął się pełen ciekawostek wykład „Podgórze oczami archeologa”, w czasie którego prowadząca Ewa Kubicka-Kabacińska opowiedziała o początkach Wolnego Królewskiego Miasta Podgórza i najważniejszych odkryciach archeologicznych.

Na Podgórski Podwieczorek zostali zaproszeni wszyscy miłośnicy pysznej kuchni. Popołudniowe spotkanie rozpoczęło się o godzinie 18.00. Oprócz wyśmienitych potraw zaserwowane zostały również wspomnienia miejsc, smaków i zapachów oraz porcja dobrej zabawy w wykonaniu zespołu "Kwiatkowski i bank". Przygotowane przez zespół warsztaty kabaretowo-kulinarne „Gotujemy zupę podgórskich murarzy” połączyły kabaret, muzykę, komedię i stand-up.

Rodzinne atrakcje, improwizowany teatr i potańcówka

W sobotę, 18 września, podgórskie rodziny z dziećmi mogły wziąć udział w Pikniku sąsiedzkim u Burmistrza Floriana, w ramach którego zorganizowana była wyjątkowa strefa rozwijania talentów, edukacji i rekreacji „Rodzinobranie”. Dodatkowymi atrakcjami dla uczestników była jesienna fotobudka, w której każdy chętny wykonania sobie pamiątkowe zabawne zdjęcia oraz stoisko z pyszną watą cukrową. Piknik odbywał się na Plantach im. Floriana Nowackiego, bezpośrednio przed budynkiem Centrum Kultury Podgórza w godzinach 10.00-14.00.

Po zakończeniu pikniku Planty im. Floriana Nowackiego zamieniły się w plenerową scenę teatralną, na której wystąpili pracownicy Centrum Kultury Podgórza i profesjonalni aktorzy współpracujący z CKP. Improwizowany Teatr Pandemiczny już drugi rok z rzędu zaprosił widzów do wspólnej podróży w czasie i zaprezentował własną interpretacje podgórskich legend zatytułowaną „Nieustraszone pogromczynie smoków”. 

Sobotnie atrakcje zakończyła rockandrollowa potańcówka „Retro dance party”, w czasie której zespół Vinyl Rhythm dzięki niepowtarzalnemu brzmieniu anglo-amerykańskiej muzyki przełomu lat 50. i 60. przywrócił klimat dawnych prywatek. W czasie zabawy uczestnicy mogli również sprawdzić swoją wiedzę w wielkim quizie o Podgórzu „Zanurz się w Podgórz”.

Powitanie Jesieni na Rynku Podgórskim

Tegoroczna edycja Podgórskiej Jesieni Kulturalnej zakończy się na Rynku Podgórskim koncertem „Podgórze, na styku dróg, na styku kultur” (niedziela, 19 września, godz. 15.00-21.00). Wydarzenie rozpocznie pokaz tańca indyjskiego w wykonaniu zespołu Natyalaya, po którym wystąpi wykonujący muzykę słowiańską inspirowaną kulturą Podkarpacia zespół „Czarny Motyl”. O godzinie 16.30 podgórska publiczność przeniesie się do słonecznej Hiszpanii za sprawą występu zespołu „Aire Andaluz”, z którym gościnnie wystąpią Ada Bujak i Krzysztof Cyran. Kolejnym przystankiem w międzykulturowej muzycznej podróży będą alpejskie wzgórza na które o 17.30 zabierze uczestników koncertu „Kapela Tyrolska Stefana”. Muzykę ukraińską przybliży słuchaczom występujący o 18.30 zespół „Horpyna”. Gwiazdą wieczoru będzie zespół Balkanscream, przeplatający muzykę bałkańską, crossroad jazz i elektronikę (godz. 20.00).

Wydarzenia towarzyszące

Wyjątkowe wydarzenia w ramach Podgórskiej Jesieni Kulturalnej 2021 odbędą się również w filiach Centrum Kultury Podgórza.

Podgórską Jesień Kulturalną w Klubie Wola Duchacka zakończy spektakl plenerowy „Biedni Ludzie” na podstawie prozy Fiodora Dostojewskiego w wykonaniu Teatru Nikoli (sobota, 18 września, godz. 20.00).

Atrakcje dla rodzin dziećmi przygotował Klub Iskierka, który 18 września o godz. 10.00. zaprasza na grę terenową z cyklu „Podgórze, na styku dróg, na styku kultur” pt. „Kulturalnie zakręceni cz. 1 – Skandynawia”.

Najmłodsi widzowie zostaną zaproszeni do Klubu Skotniki na spektakl teatralny „Przy kominku” w wykonaniu teatru KOP (sobota, 18 września, godz. 16.00). 

Szczególne zasady bezpieczeństwa

Ze względu na wytyczne sanitarne związane z pandemią COVID-19 ilość dostępnych miejsc dla wydarzenia w ramach Podgórskiej Jesieni Kulturalnej 2021 będzie ograniczona tak, by umożliwić zachowanie wymaganego dystansu społecznego. Wszystkie osoby przebywające na terenie wydarzenia będą zobligowane do przestrzegania zasad bezpieczeństwa i higieny.

Program

niedziela, 19 września | Powitanie Jesieni na Rynku Podgórskim „Podgórze, na styku dróg, na styku kultur”

  • godz. 15.00 | pokaz tańca „W klimacie Indii” w wykonaniu zespołu Natyalaya
  • godz. 15.30 | koncert zespołu Czarny Motyl
  • godz. 16.30 | występ zespołu Aire Andaluz z gościnnym udziałem Ady Bujak i Krzysztofa Cyrana
  • godz. 17.30 | koncert Kapeli Tyrolskiej Stefana
  • godz. 18.30 | koncert muzyki ukraińskiej w wykonaniu zespołu Horpyna
  • godz. 20.00 | koncert zespołu Balkanscream

Wydarzenia towarzyszące w wybranych filiach Centrum Kultury Podgórza. Szczegóły znajdziesz tutaj.

pokaż metkę
Osoba publikująca: Marta Műller-Reczek
Podmiot publikujący: Wydział Komunikacji Społecznej
Data publikacji: 2021-08-30
Data aktualizacji: 2021-09-19
Powrót

Zobacz także

Znajdź