Start rozwiń menu
Serwis uzywa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Komunikat archiwalny

Przepust wodny przy ul. Udzieli zostanie udrożniony

Oczyszczenie przepustu kolejowego przy ul. Udzieli to obecnie najpilniejsze zadanie, które wykonają wspólnie PKP PLK i Miasto Kraków. W przyszłości konieczne będą jednak inwestycje, które zapewnią bezpieczeństwo mieszkańcom Bieżanowa.

Zalana ul. Udzieli
krakow.pl

Podczas spotkania, w którym wzięli udział przedstawiciele miasta, PKP PLK oraz Wód Polskich ustalono, że w pierwszej kolejności oczyszczony zostanie przepust – PKP zrobi to na swoim terenie zamkniętym, a miasto poza nim. PKP zamontuje także wodowskazy, które pomogą w zdalnym monitorowaniu poziomu wód na wlocie oraz wylocie przepustu. Z kolei Wody Polskie zidentyfikują podmioty, które niezgodnie z prawem podłączyły się do rzeki Drwinki. W przypadku stwierdzenia nielegalnego wpięcia, zidentyfikowane wyloty zostaną zablokowane.

Zapowiedziano również wykonanie modelowania hydraulicznego przepływu wód w korycie rzeki Drwiny Długiej oraz Drwinki. Modelowanie jest niezbędne dla zaplanowania w przyszłości inwestycji, które zwiększą bezpieczeństwo tego terenu. Obecnie wszystko wskazuje na to, że Drwina Długa będzie wymagała pogłębienia i likwidacji trzech podpiętrzeń (most drogowy Brzegi, most pod S7 oraz próg na przekroczeniu cieku gazociągiem wysokoprężnym). Jednak dopiero po wykonaniu symulacji przepływu wody i wzajemnego oddziaływania aż czterech rzek: Wisły, Serafy, Drwiny Długiej i Drwinki, będzie możliwe zaproponowanie docelowego rozwiązania inwestycyjnego.

Czwartkowe spotkanie zostało zorganizowane w celu zbadania przyczyn niedawnych ulew, podczas których doszło do zalania posesji przy ul. Udzieli, Łazy, Laskowej i Działkowej. Wezbrane z powodu opadów deszczu wody Drwinki nie mogły przedostać się przez częściowo wyremontowany przez kolej przepust do odpływu.

Przypomnijmy, od kilku lat gminy nie odpowiadają za cieki wodne. Do 2018 r. porządkowanie rzek było w kompetencjach urzędów marszałkowskich, teraz zadanie przejęło Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie.

pokaż metkę
Autor: KAMIL POPIELA
Osoba publikująca: Tomasz Róg
Podmiot publikujący: Wydział Komunikacji Społecznej
Data publikacji: 2021-07-22
Data aktualizacji: 2021-07-23
Powrót

Zobacz także

Znajdź komunikat