Komunikacja rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Komunikat archiwalny

Bliżej do rozbudowy ulicy Kocmyrzowskiej

Miasto Kraków i Skarb Państwa, reprezentowany przez Generalną Dyrekcję Dróg Krajowych i Autostrad – oddział Kraków, porozumiały się w sprawie współpracy przy rozbudowie kluczowego fragmentu ul. Kocmyrzowskiej. Wylotówka na Proszowice na odcinku od węzła Grębałów do okolic ulicy Bukszpanowej wraz z linią tramwajową będzie zmodernizowana w ramach budowy wschodniej obwodnicy Krakowa.

Fot. Zarząd Inwestycji Miejskich w Krakowie

Porozumienie w tej sprawie podpisane zostało w czwartek, 15 lipca, przez Tomasza Pałasińskiego, dyrektora GDDKiA – oddział Kraków i Jerzego Muzyka, zastępcę prezydenta Krakowa.

– Rozmowy z Generalną Dyrekcją Dróg Krajowych i Autostrad w sprawie współpracy przy tej inwestycji prowadziliśmy od dłuższego czasu. Cieszę się, że Zarząd Inwestycji Miejskich doprowadził sprawę do końca i dziś możemy podpisać porozumienie, które przybliża nas do rozbudowy tego kluczowego odcinka ul. Kocmyrzowskiej – mówił wiceprezydent Jerzy Muzyk po podpisaniu dokumentu.

Zgodnie z planem, równolegle z realizacją wschodniej obwodnicy Krakowa S7 pomiędzy węzłami Igołomska i Widoma, wykonawca tego zadania przygotuje, a następnie zrealizuje rozbudowę ul. Kocmyrzowskiej na odcinku od węzła Grębałów do okolic ul. Bukszpanowej i Kantorowickiej wraz z komponentem tramwajowym, czyli modernizacją torowiska i przebudową pętli na Wzgórzach Krzesławickich.

ZIM w ramach współpracy z GDDKiA przekaże wcześniej przygotowane dokumenty projektowe, które muszą zostać zaktualizowane. – Następnie, dla naszego zakresu inwestycji zostanie złożony wniosek o ZRID. Zakładamy, że decyzja zostanie wydana do końca 2022 roku tak, by w latach 2023-2024 zostały wykonane roboty budowlane – informuje Łukasz Szewczyk, dyrektor ZIM w Krakowie. W budżecie miasta i w Wieloletniej Prognozie Finansowej zapisano na ten cel prawie 56,5 mln zł.

Równolegle ZIM będzie współpracował z Zarządem Dróg Wojewódzkich w sprawie współpracy przy rozbudowie wylotówki na Proszowice na odcinku od ul. Kantorowickiej do miejscowości Prusy. Niebawem ma został ogłoszony wspólny przetarg na aktualizację dokumentacji projektowej i uzyskanie decyzji ZRID. – Zależy nam, żeby oba odcinki ul. Kocmyrzowskiej zostały oddane do użytkowania w podobnym okresie – dodaje Szewczyk.

Pozostaje jeszcze niewielki odcinek od ul. Bulwarowej do węzła Grębałów. Tam również ZIM podjął podjąć działania mające na celu zabezpieczenie środków na przygotowanie i rozbudowę tego fragmentu tak, by za kilka lat cała wylotówka na Proszowice składała się z dwóch jedni po dwa pasy w każdą stronę, posiadała ścieżki dla rowerów i rozwiązania przyjazne dla pieszych.

Adres: ul. Kocmyrzowska, Kraków
pokaż metkę
Osoba publikująca: Tomasz Róg
Podmiot publikujący: Wydział Komunikacji Społecznej
Data publikacji: 2021-07-15
Data aktualizacji: 2021-07-26
Powrót

Zobacz także

Znajdź