Nasze Miasto rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Komunikat archiwalny

W zoo powstanie nowy pawilon dla szympansów i makaków

Zarząd Inwestycji Miejskich w Krakowie ogłosił przetarg na budowę w ogrodzie zoologicznym pawilonu dla szympansów i makaków japońskich z wybiegami zewnętrznymi. Oferty można składać do 2 lipca.

Fot. zoo-krakow.pl

Zadaniem zwycięskiej firmy będzie realizacja kilku elementów. Najpierw planuje się wyburzenie istniejącego parterowego pawilonu z wybiegami zewnętrznymi dla dużych kotów. Przy okazji ma zostać zdemontowana i zabezpieczona mozaika i dekoracja ceramiczna, objęta ochroną konserwatorską.

Następnie przebudowane i zmodernizowane mają zostać instalacje. W kolejnym etapie powstanie pawilon z przeznaczeniem dla szympansów i makaków japońskich o dwóch kondygnacjach nadziemnych wraz z instalacjami wewnętrznymi oraz z wybiegami zewnętrznymi. Wybiegi mają być zabezpieczone stalową siatką.

W ramach zadania przewiduje się też przebudowę i adaptację istniejącego układu komunikacji pieszej, zagospodarowanie terenu oraz zieleńców wraz z wymaganą niwelacją terenu, budowę muru oporowego, a także fragmentu ogrodzenia, na którym zamontowana zostanie zabytkowa mozaika. Do nowych pomieszczeń krakowskiego zoo maja zostać dostarczone urządzenia, maszyny i instalacje służące opiece nad zwierzętami.

Na realizację całego zadania wybrany w przetargu wykonawca będzie miał dwa lata od momentu podpisania umowy.

Warto wiedzieć, że nową infrastrukturę w krakowskim zoo zaprojektowano w taki sposób, aby maksymalnie uatrakcyjnić możliwość obserwacji zwierząt latem i zimą, przy zapewnieniu im doskonałych warunków do bytowania. Zastosowane zostaną przegrody szklane, które zapewniają bardziej bezpośredni kontakt z mieszkańcami pawilonu – temu mają również służyć stalowe siatki oddzielające zwiedzającego od zwierząt  „zielona fosą” i barierką.

Obserwacja szympansów przebywających na wybiegu zewnętrznym będzie możliwa latem z wnętrza budynku z poziomu obudowanego panelami szklanymi tarasu na pierwszym piętrze. Z kolei zimą będą mogły być oglądane podczas przebywania na wybiegu wewnętrznym, zarówno z poziomu parteru i pierwszego piętra. Wybieg wewnętrzny będzie miał dużo światła dziennego, dzięki zastosowaniu świetlika dachowego.

Makaki japońskie, które spędzają cały rok na zewnątrz, będą miały do dyspozycji specjalnie przygotowaną dla nich sadzawkę z podgrzewaną wodą. Ich obserwacja będzie możliwa w porze letniej i zimowej także z wnętrza budynku, gdzie w rejonie schodów wyodrębniono specjalną strefę dla zwierzających.

Przestrzenie wewnętrznie i zewnętrzne będą tak zaaranżowane, by z jednej strony dać zwiedzającym złudzenie przebywania w otoczeniu zwierząt, a z drugiej zaś, by zapewnić szympansom i makakom miejsce do bytowania podobne do naturalnego.

Parametry techniczne:

  • powierzchnia zabudowy: 667,66 m².
  • powierzchnia użytkowa: 898,58 m²
  • kubatura: 6118,30 m²

Szczegóły przetargu dostępne są tutaj.

pokaż metkę
Autor: Jan Machowski
Osoba publikująca: Tomasz Róg
Podmiot publikujący: Wydział Komunikacji Społecznej
Data publikacji: 2021-06-11
Data aktualizacji: 2021-06-11
Powrót

Zobacz także

Znajdź