Start rozwiń menu
Serwis uzywa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki

Nowe stanowisko doradcze dla cudzoziemców

W Punkcie Obsługi Przedsiębiorcy przy ul. Wielickiej 28a powstało nowe stanowisko doradcze dla cudzoziemców. Konsultant ds. przedsiębiorczości udziela informacji w języku rosyjskim, ukraińskim i angielskim, bezpośrednio w punkcie obsługi oraz przez telefon: 12 616 56 07. Stanowisko jest czynne codziennie od poniedziałku do piątku w godzinach od 8.00 do 15.00.

Fot. Bogusław Świerzowski/Krakow.pl
Bogusław Świerzowski/Krakow.pl

Ideą powstania punktu jest pomoc i wsparcie migrantów z Europy Środkowej w zakresie możliwości zakładania działalności gospodarczej w Polsce.

Stanowisko doradcze dla cudzoziemców w POP świadczy usługi informacyjne na temat:

  • obowiązków związanych z zakładaniem lub prowadzeniem działalności gospodarczej, w tym doradztwo w zakresie posługiwania się kodami Polskiej Klasyfikacji Działalności (PKD 2007);
  • zakładania Profilu Zaufanego ePUAP;
  • wsparcia finansowego dla przedsiębiorców, w tym na temat zakresu pomocy dla przedsiębiorców w związku z negatywnymi konsekwencjami ekonomicznymi i społecznymi stanu epidemii COVID-19;
  • procedur administracyjnych dla przedsiębiorców realizowanych przez Urząd Miasta Krakowa oraz niektóre miejskie jednostki organizacyjne.

Pomysł uruchomienia stanowiska powstał z inicjatywy Wydziału Polityki Społecznej i Zdrowia (#Otwarty Kraków) we współpracy z Wydziałem ds. Przedsiębiorczości i Innowacji (#POP). Działania podjęte przez Urząd Miasta Krakowa są częścią realizacji projektu o nazwie Taskforcome, którego liderem jest Uniwersytet Ekonomiczny w Krakowie. W projekcie udział bierze dwunastu partnerów z pięciu krajów (Polski, Austrii, Chorwacji, Włoch i Niemiec).

Głównym celem projektu jest opracowanie lokalnych planów działania oraz ponadnarodowego planu wspierania migrantów i przedsiębiorczości społecznej jako kanału innowacji społecznych. Nowo powstałe stanowisko doradcze ma na celu  zarówno kreowanie lepszych warunków dla rozwoju przedsiębiorczości, a także tworzenie możliwości dla innowacji i rozwoju społeczno-gospodarczego w regionach Europy Środkowej.

W pierwszych dwóch miesiącach funkcjonowania punktu z konsultacji skorzystało łącznie 27 obcokrajowców (obywateli Ukrainy,  Białorusi,  Indii,  Gruzji, Rosji, Słowacji, Włoch). Nawiązano także współprace z Uniwersytetem we Lwowie w zakresie promowania przedsiębiorczości  wśród studentów poprzez cykl prezentacji na temat  zakładania działalności gospodarczej przez cudzoziemców w Polsce.

Do chwili obecnej zostały zorganizowane (za pomocą elektronicznych kanałów) dwa takie spotkania:

  • 14 maja dla studentów trzeciego roku polonistyki Uniwersytetu Lwowskiego (20 osób),
  • 19 maja dla studentów piątego roku polonistyki Uniwersytetu Lwowskiego (12 osób).

W prezentacji brała udział doktor Nadija Zajaczkiwska (Katedra Pedagogiki Ogólnej oraz Pedagogiki Szkoły Wyższej).

Ponadto, dzięki uprzejmości prof. Mykoła Żurba z Ługańskiego Obwodowego Instytutu Podyplomowej Oświaty Pedagogicznej, 22 maja została przeprowadzona  prezentacja w języku ukraińskim „6 powodów dla których warto założyć działalność gospodarcza w Krakowie”, w której wzięło udział 140 osób (nauczycieli, wykładowców, pracowników oświaty).

pokaż metkę
Osoba publikująca: Tomasz Róg
Podmiot publikujący: Wydział Komunikacji Społecznej
Data publikacji: 2021-05-28
Data aktualizacji: 2021-05-31
Powrót

Zobacz także

Znajdź komunikat