Kultura rozwiń menu
Serwis uzywa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Komunikat archiwalny

Willa Decjusza otwarta dla krakowian

Instytut Kultury Willa Decjusza zaprasza do zwiedzania renesansowego pałacu na Woli Justowskiej.

Fot. materiały Willi Decjusza
materiały Willi Decjusza

Willa Decjusza wzniesiona w 1535 roku pod Krakowem na Woli Justowskiej jest jednym z najpiękniejszych i najpełniejszych przykładów renesansowej rezydencji podmiejskiej. Od XVI do XIX wieku była domem, w którym mieszkały znamienite rodziny, takie jak: Decjuszowie, którzy byli pierwszymi właścicielami, a następnie m.in. Lubomirscy, Sanguszkowie, hrabiostwo Kuczkowscy czy księstwo Czartoryscy. Wystawa obrazów z Muzeum Okręgowego w Nowym Sączu oraz mebli z Muzeum Narodowego w Krakowie we wnętrzach Willi Decjusza jest namiastką wspaniałego wyposażenia, jakie z pewnością zamawiali do swojej posiadłości jej dawni właściciele. Ciekawostkę stanowi również loggia wyposażona w niezwykłej urody orientalne kafle, sprowadzone do Willi w XIX w. przez Marcelinę Czartoryską.

Willa Decjusza została odrestaurowana w roku 1996 staraniem Gminy Miasta Krakowa i otwarta dla mieszkańców Krakowa. Od tamtej chwili gościły tu koronowane głowy państw, prezydenci, premierzy i szefowie dyplomacji, uznani naukowcy i artyści, największe autorytety życia społecznego, kulturalnego i politycznego. Willa Decjusza w nawiązaniu do humanistycznego przesłania swego patrona stała się forum dialogu kultur, miejscem twórczej przestrzeni, otwartej na inicjatywy na rzecz rozwoju świadomości obywatelskiej.

W 2021 Instytut Kultury Willa Decjusza wraz ze Stowarzyszeniem Willa Decjusza obchodzą jubileusz 25-lecia odbudowy zabytku i otwarcia dla krakowian.

Dni i godziny otwarcia wystawy w Willi Decjusza w maju:

  • wtorki – od godz. 10.00 do 18.00
  • środy, czwartki – od godz. 10.00 do 16.00

Zachęcamy także do wirtualnych spacerów po renesansowych wnętrzach Willi Decjusza.

Willa Decjusza otwarta plakat

pokaż metkę
Osoba publikująca: Tomasz Róg
Podmiot publikujący: Wydział Komunikacji Społecznej
Data publikacji: 2021-05-11
Data aktualizacji: 2021-05-13
Powrót

Zobacz także

Znajdź komunikat