Klimat rozwiń menu
Serwis uzywa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki

Pitniki już na mapach Google

Dla wygody mieszkańców i turystów na mapach Google zostały zaznaczone Pitniki miejskie oraz miejsca z dostępną kranowianką - wodą z kranu

 

Woda udostępniania jest w nich nieodpłatnie.

Aby je szybko zlokalizować, wystarczy wpisać w wyszukiwarce Google Maps hasła pitnik miejski lub kranowianka w restauracji albo dla obu kategorii wodopój.

Jednym kliknięciem można znaleźć najbliżej położony punkt. Mapy są na bieżąco aktualizowane o kolejne miejsca. Mogą być edytowane i komentowane przez użytkowników.

Woda z Krakowskich Wodociągów ma bardzo wysoką jakość i nadaje się do picia bezpośrednio z kranu. Potwierdzeniem spełniania przez Spółkę najwyższych standardów jest fakt, iż krakowska "kranówka" znalazła się na drugim miejscu (po Singapurze) w rankingu jakości wody pitnej, przeprowadzonym w 2016 roku w kilkunastu krajach rozwiniętych przez Europejską Organizację Współpracy na rzecz Benchmarkingu (EBC).

Mając świadomość wysokiej jakości wody mieszkańcy piją wodę prosto z kranu, oszczędzając przy tym pieniądze i chroniąc środowisko przed plastikowymi odpadami. Picie wody z kranu deklaruje już  60% mieszkańców.

Pierwsze pitniki ogólnodostępne zainstalowane na terenie miasta cieszyły się dużym powodzeniem, zarówno wśród mieszkańców, jak i turystów, co wychodząc naprzeciw ich oczekiwaniom, przyczyniło się do dalszych inwestycji w tym zakresie. Ze specjalnie zamontowanych dystrybutorów mogą korzystać zarówno mieszkańcy Krakowa, jak i ich zwierzęta.

Rozpoczęto także montaż pitników wody w urzędach, szpitalach, na wyższych uczelniach i w szkołach, co również spotkało się z entuzjazmem użytkowników. Pitniki są źródłem dobrej i czystej wody, z której można korzystać na co dzień.

Program z udostępnianiem wody prosto z kranu został skierowany również do restauratorów, którzy serwują już krakowiankę swoim gościom, jak i tych, którzy dopiero chcą rozpocząć jej podawanie. Lokale, które przyłączają się do akcji, otrzymują informującą o tym naklejkę i mogą liczyć na obniżki cen obowiązkowych badań jakości wody, a ich przychylne nastawienie do kampanii pomaga zbudować pozytywny wizerunek i zachęcić większą liczbę klientów.

Obecnie na terenie miasta zainstalowano: 37 pitników, umieszczonych w punktach najczęściej uczęszczanych, 120 pitników w urzędach, szpitalach, na wyższych uczelniach i w szkołach.  Do programu przystąpiło 43 restauratorów.

Aktualnie pitniki oraz miejsca z dostępną krakowianką są wyłączone z użytku z powodu pandemii, ale mamy nadzieję , że już niedługo będzie można z nich ponownie korzystać.

 

Sąsiedzki Ogród Krakowian
Sąsiedzki Ogród Krakowian

 

 

 

pokaż metkę
Autor: Gospodarka komunalna
Osoba publikująca: Małgorzata Malina
Podmiot publikujący: Wydział Gospodarki Komunalnej
Data publikacji: 2021-04-13
Data aktualizacji: 2021-04-16
Powrót

Zobacz także

Znajdź komunikat