Nasze miasto rozwiń menu
Serwis uzywa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Komunikat archiwalny

Kto zostanie Filantropem Krakowa A.D. 2020?

Od ponad dwóch dekad osoby, instytucje i firmy szczególnie zaangażowane w bezinteresowne niesienie pomocy potrzebującym mieszkańcom naszego miasta otrzymują prestiżowe tytuły Filantropów Krakowa. Rozpoczęła się 21. edycja inicjatywy. Szukamy osób, firm, instytucji, które w wyjątkowo trudnym dla wszystkich 2020 r. wspierały potrzebujących. Kandydatów można zgłaszać do 31 marca.  

Fot. Magiczny Kraków
Magiczny Kraków

Mimo że pandemia poddała nas wszystkich ciężkiej próbie, wśród krakowian z pewnością znajdą się osoby, które w roku 2020 bezinteresownie i nie zważając na przeciwności i niebezpieczeństwa, a czasem narażając własne zdrowie czy życie pomagały innym. Do takich właśnie osób powinien trafić tytuł Filantropa Krakowa A.D. 2020. To prestiżowe wyróżnienie przyznawane jest przez prezydenta Krakowa już od 21 lat jako sposób na uhonorowanie osób i instytucji, które społecznie i bezinteresownie udzielają pomocy potrzebującym.

– Ostatni rok bardzo wyraźnie pokazał, jak ważne i potrzebne jest okazywanie pomocy, działalność charytatywna i filantropijna. I choć od ponad 20 lat w Krakowie doceniamy filantropów, to zmagania z pandemią jeszcze dobitniej uświadomiły wszystkim, że trzeba dostrzegać, doceniać i promować bezinteresowną działalność na rzecz innych. W ostatnich miesiącach wiele osób przekonało się osobiście, jak potrzebni w naszym mieście i każdej społeczności są filantropi. Tym bardziej mamy obowiązek wydobywać z cienia szlachetne działania, pokazywać warte naśladowania postawy osób i instytucji bezinteresownie oddających innym swój czas, talenty, siły i energię – mówi Jacek Majchrowski, prezydent Krakowa i zaprasza do zgłaszania osób oraz instytucji i firm zasługujących na wyróżnienie i tytuł Filantropów Krakowa 2020.

Nagrody za formę i efektywność filantropii oraz wkład finansowy

Celem konkursu jest wspieranie działalności oraz inicjatyw o znaczeniu charytatywnym i promowanie lokalnej filantropii, a przede wszystkim wyłonienie filantropów, którzy z potrzeby serca działają na rzecz innych. Konkurs umożliwia także zachęcanie przedsiębiorców do sponsorowania cennych działań podejmowanych przez organizacje pozarządowe i inne podmioty.

Tytuł Filantropa Krakowa został ustanowiony przez Radę Miasta Krakowa w 2000 roku. W konkursie wyłaniani są laureaci w dwóch kategoriach: najciekawsza forma i efektywność filantropii oraz wkład finansowy w pomoc udzielaną osobom lub instytucjom. W danej edycji konkursu może zostać przyznanych pięć tytułów.

Tytuły przyznaje prezydent Krakowa na wniosek komisji Bractwa Filantropii corocznie za poprzedni rok kalendarzowy. Bractwo Filantropii powoływane jest każdego roku przez Prezydenta Miasta Krakowa, a w jego skład wchodzą między innymi laureaci tytułu Filantrop Krakowa z poprzednich edycji.

Zgłoszenia do 31 marca

Propozycje kandydatur do tytułu Filantrop Krakowa A.D. 2020 można zgłaszać do 31 marca. Kandydatki i kandydatów do tytułu może zaproponować każdy mieszkaniec Krakowa, firma czy organizacja, ale zgłaszający nie może być jednocześnie kandydatem.

Zgłoszenie można przekazać:

  • poprzez przesłanie skanu podpisanego wniosku na adres e-mail: sz.umk@um.krakow.pl
  • w formie elektronicznej – poprzez ePUAP
  • poprzez dostarczenie podpisanego wniosku do urny na korespondencję w siedzibie Wydziału Polityki Społecznej i Zdrowia UMK, ul. Dekerta 24, 30-703 Kraków – urna na korespondencję znajduje się na parterze budynku
  • przesyłając zgłoszenie pocztą na adres: Wydział Polityki Społecznej i Zdrowia UMK, Referat ds. Wielokulturowości i Projektów Społecznych, ul. Dekerta 24, 30-703 Kraków, z dopiskiem: konkurs „Filantrop Krakowa A.D. 2020”.

Regulamin konkursu dostępny jest tutaj. Szczegółowe informacje na temat konkursu dostępne są na stronie internetowej filantrop.krakow.pl oraz pod numerem telefonu: 12 616 78 04.

Czyje działania powinny zostać wyróżnione i doceniane?

Do tej pory tytułami Filantropów Krakowa uhonorowano 65 laureatów – osób, instytucji, firm i organizacji. W ubiegłym roku prestiżowe tytuły otrzymali: Alicja Szczepańska, Małgorzata Turek oraz krakowski oddział PGE Energia Ciepła.

Zapraszamy do zapoznania się z sylwetkami wszystkich dotychczasowych Filantropów Krakowa – wystarczy kliknąć tutaj.

Laureatów tegorocznej edycji konkursu poznamy w czerwcu. Kto zasłużył na docenienie i wyróżnienie tytułem Filantropa Krakowa A.D. 2020? Zapraszamy do zgłaszania kandydatur!

Patroni medialni: „Gazeta Wyborcza” Kraków, Love Kraków, TVP Kraków, Radio TOK FM

pokaż metkę
Autor: Anna Latocha
Osoba publikująca: Tomasz Róg
Podmiot publikujący: Wydział Komunikacji Społecznej
Data publikacji: 2021-03-01
Data aktualizacji: 2021-03-25
Powrót

Zobacz także

Znajdź komunikat