Kultura rozwiń menu
Serwis uzywa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Komunikat archiwalny

Nowe Horyzonty w Kinie Pod Baranami

Kino Pod Baranami zaprasza do uczestnictwa w pokazach filmowych przebojów ostatniej edycji Festiwalu Nowe Horyzonty. W programie Nowohoryzontowego Pakietu Startowego znalazły się cztery tytuły, które cieszyły się szczególną popularnością wśród widzów wirtualnej odsłony kultowego Festiwalu: urzekająca „Metamorfoza ptaków”, zachwycający czarno-białymi zdjęciami „Słudzy”, balansujące między fabułą a dokumentem „Proste rzeczy” oraz intrygująca „Niepamięć”.

Fot. materiały prasowe
materiały prasowe

Nowohoryzontowy Pakiet Startowy to idealna okazja, by przypomnieć sobie na czym polega magia kina i zobaczyć starannie wyselekcjonowane tytuły, które cieszyły się szczególną popularnością wśród widzów wirtualnej odsłony Nowych Horyzontów. W prezentowanym zestawie znalazły się cztery głośne europejskie produkcje, zachwycające stroną wizualną, intrygujące nietuzinkowym podejściem i dostarczające frapującego materiału do refleksji.

Wśród prezentowanych tytułów znalazły się „Proste rzeczy” – balansujący na granicy fabuły i dokumentu film Grzegorza Zaricznego, będący refleksją nad rodzinnymi relacjami oraz bolesnymi sprawami z przeszłości. O rodzinie opowiada także Catarina Vasconcelos w „Metamorfozie ptaków” – na poły autobiograficznym eseju, który zdobył Nagrodę Publiczności oraz Grand Prix na 20. MFF Nowe Horyzonty. Niezwykłych wrażeń wizualnych dostarczają „Słudzy” – ważny i mocny film czeskiego reżysera Ivana Ostrochovský’ego, krytykujący państwo idące pod rękę z kościołem. Zestaw uzupełnia znakomita „Niepamięć” Christos Nikou – pełna absurdalnego humoru opowieść o Grecji, opanowanej przez epidemię amnezji.

Pokazy odbywają się z zachowaniem odpowiednich środków bezpieczeństwa. W salach kinowych dostępnych jest 50% miejsc, a podczas pobytu w kinie należy zasłaniać usta oraz nos i zachowywać dystans. Na terenie kina rozmieszczone są punkty do dezynfekcji rąk i obowiązuje zakaz konsumpcji.

Harmonogram pokazów: 

  • poniedziałek, 22 lutego, godz. 19.00, „Proste rzeczy”, reż. Grzegorz Zariczny, Polska 2020, 84’
  • wtorek, 23 lutego, godz. 19.00, „Niepamięć”, reż. Christos Nikou, Grecja/Polska/Słowenia 2020, 90’
  • środa, 24 lutego, godz. 19.00, „Słudzy”, reż. Ivan Ostrochovský, Słowacja/Rumunia/Czechy/Irlandia 2020, 80’
  • czwartek, 25 lutego, godz. 19.00, „Metamorfoza ptaków”, reż. Catarina Vasconcelos, Portugalia 2020, 101’.

O filmach:

„Metamorfoza ptaków”

  • MFF w Berlinie 2020: Nagroda FIPRESCI 
  • 20. MFF Nowe Horyzonty 2020: Grand Prix, Nagroda Publiczności 
  • MFF w San Sebastian 2020: Nagroda Zabaltegi-Tabakalera
  • MFF w Wilnie 2020: Najlepszy film

Misternie skomponowana i urzekająca swoim pięknem „Metamorfoza ptaków” to autobiograficzna, lecz niestroniąca od fikcji opowieść-wędrówka przez losy trzech pokoleń, podczas której na ekranie pojawiają się zarówno aktorzy, jak i członkowie rodziny reżyserki. W centrum zaś znajduje się figura matki-drzewa zapewniającej korzenie, ale i gałęzie, od których można się odbić, by odfrunąć.

Catarina Vasconcelos ze zmysłem malarki i wnikliwością archeolożki odkrywa nie tylko historię własnej rodziny, ale odsłania także uniwersalne mechanizmy przemiany, jakiej podlega wszystko, co żyje.

Film prezentowany z podwójnymi, polskimi i angielskimi napisami.

Nowe Horyzonty

Więcej informacji na stronie Kina Pod Baranami.

pokaż metkę
Osoba publikująca: Marcin Drobisz
Podmiot publikujący: Wydział Komunikacji Społecznej
Data publikacji: 2021-02-18
Data aktualizacji: 2021-02-25
Powrót

Zobacz także

Znajdź komunikat