Rada Miasta rozwiń menu
Serwis uzywa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki

Nowa polityka turystyczna miasta

Ostatni rok pokazał jak brzemienne w skutkach jest zamknięcie lokali gastronomicznych, hoteli, biur, ośrodków konferencyjnych i miejsc turystycznych. W ciągu roku Kraków utracił prawie połowę turystów - przyniosło to stratę ponad 4 mld zł. O tym, jak powinna wyglądać turystyka w Krakowie rozmawiano podczas wspólnego posiedzenia Komisji Promocji i Turystyki oraz Komisji Innowacji i Wykorzystania Funduszy Unijnych.

Fot. Bogusław Świerzowski/krakow.pl
Bogusław Świerzowski/krakow.pl

W 2019 r. Kraków odwiedziło ponad 14 mln osób – turyści wydali w mieście około 7,5 mld zł. Przełożyło się to na wpływy do miejskiego budżetu, dochody przedsiębiorców i stabilność zatrudnienia w tym sektorze. W 2020 r., gdy do Krakowa przyjechało zaledwie 7 mln osób, w tym znacznie mniej z zagranicy, straty w przychodach  z turystyki osiągnęły 4 mld zł. W dramatycznej sytuacji znaleźli się lokalni przedsiębiorcy – usługodawcy z branż hotelarskiej, gastronomicznej, eventowej, rzemieślniczej  – oraz ich pracownicy. To samo dotyczy osób żyjących z działalności w zakresie kultury, sportu czy rekreacji. Ważną częścią krakowskiej kultury są festiwale – tylko w tym sektorze pracuje od 5 do 7 tys. osób, a ekonomiczna wartość wydarzeń, które dzięki nim powstają, sięga 500 mln zł.

Dlatego jedną z ważnych gałęzi, w przedstawionym radnym dokumencie – „Polityka zrównoważonej turystyki Krakowa na lata 2021-2028”, jest turystyka festiwalowa oraz konferencyjna. W nowej koncepcji turystycznej Kraków stara się odejść od obrazu miasta imprezowego, gdzie najchętniej przyjeżdża się na wieczory kawalerskie. Jest to długoterminowa prognoza turystyczna, która zarówno ma pomóc odzyskać równowagę w trudnych czasach pandemii oraz stworzyć model nowego turysty odwiedzającego Kraków. Głównym celem dokumentu jest nowe nastawienie na jakość oferowanych usług turystycznych oraz imprez towarzyszących, a nie ilość przybywających do Krakowa turystów.

Obydwie komisje wydały pozytywne opinie dotyczące dokumentu.

pokaż metkę
Autor: Katarzyna Maleta-Madejska
Osoba publikująca: KATARZYNA MALETA-MADEJSKA
Podmiot publikujący: Kancelaria Rady Miasta Krakowa
Data publikacji: 2021-02-12
Data aktualizacji: 2021-02-12
Powrót

Zobacz także

Znajdź komunikat