Start rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Komunikat archiwalny

Karta Krakowska najlepszym sposobem na bilet

Karta Krakowska w formie mobilnej w smartfonie lub zapisana na karcie plastikowej to najlepszy sposób na podróżowanie Komunikacją Miejską w Krakowie. Po zmianie taryfy biletowej 1 lutego uprawnienia KK umożliwiają zakup biletów po znacznie niższej cenie.

Fot. Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne SA w Krakowie

Dla przykładu koszt popularnego biletu miesięcznego na wszystkie linie w I strefie dla osoby zameldowanej w Krakowie lub płacącej tu podatki to 80 zł. Bez tych uprawnień ten sam bilet kosztuje 148 zł. Koszt biletu z uprawnieniami KK jest więc niższy o 68 zł.

Przypomnijmy, że do korzystania z Karty Krakowskiej uprawnione są osoby na stałe zameldowane w Krakowie lub odprowadzające tu podatek PIT (czyli wskazujące, że miejscem zamieszkania jest Kraków). Wniosek o wydanie takich uprawnień najłatwiej jest złożyć bez wychodzenia z domu na stronie internetowej www.kk.krakow.pl. Wystarczy się tam zarejestrować podając adres mailowy, a następnie wpisać wymagane dane dotyczące m.in. miejsca zamieszkania oraz wybrać nośnik uprawnień.

Wniosek elektroniczny osoby niezameldowanej na pobyt stały w Krakowie zostaje zapisany w systemie. Aby otrzymać uprawnienia KK, należy okazać dokument potwierdzający rozliczenie podatku dochodowego od osób fizycznych w Urzędzie Skarbowym właściwym dla osoby zamieszkałej na terenie Krakowa, ze wskazaniem Krakowa jako miejsca zamieszkania. Dokument ten okazuje się w wybranym Punkcie Sprzedaży Biletów Komunikacji Miejskiej w Krakowie.

Może to być:

  • pierwsza strona PIT opatrzona prezentatą Urzędu Skarbowego (pieczątką wpływu) lub z potwierdzeniem jego złożenia, z zastrzeżeniem, że w przypadku PIT 40A nie wymaga się prezentaty/potwierdzenia złożenia
  • pierwsza strona PIT wraz z Urzędowym Poświadczeniem Odbioru tego PIT (UPO)
  • zaświadczenie z Urzędu Skarbowego.

Zachęcamy do wyboru aplikacji Karty Krakowskiej jako nośnika uprawnień i kupowanych biletów. Aplikacja jest bezpłatna, aby ją pobrać, wystarczy w wyszukiwarce w internetowym sklepie wpisać jej nazwę: „Karta Krakowska”. Po zainstalowaniu trzeba się zalogować podając ten sam adres mailowy i to samo hasło, które zostało podane podczas składania wniosku i zakładania konta mobilnej Karty Krakowskiej. Użytkownicy, którzy mają już status mieszkańca i korzystają z mobilnej Karty Krakowskiej (mKK) mogą sprawdzić ważność biletów mobilnych, mogą zakupić nowy bilet, mogą także generując kod QR okazać bilet podczas kontroli.

Uprawnienia Karty Krakowskiej można także zapisać na karcie plastikowej, która jest wydawana w Punktach Sprzedaży Biletów, oraz na:

  • Krakowskiej Karcie Miejskiej zawierającej fotografię
  • Małopolskiej Karcie Aglomeracyjnej
  • Krakowskiej Karcie Rodzinnej
  • legitymacji studenckiej

W przypadku pytań dotyczących wniosków o wydanie lub przedłużenie Karty Krakowskiej można się kontaktować z infolinią Karty Krakowskiej czynną od poniedziałku do piątku w godzinach od 8.00 do 20.00: 12 254 14 00, kontakt@kk.krakow.pl.

KMK

pokaż metkę
Osoba publikująca: Tomasz Róg
Podmiot publikujący: Wydział Komunikacji Społecznej
Data publikacji: 2021-01-20
Data aktualizacji: 2021-02-01
Powrót

Zobacz także

Znajdź