Start rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Komunikat archiwalny

Ruszyła rozbudowa al. 29 Listopada

26 listopada rozpoczęła się rozbudowa al. 29 Listopada. Modernizacja głównej wylotówki z Krakowa na północ potrwa około dwóch lat. Wartość kontraktu z wykonawcą - konsorcjum firm: STRABAG Infrastruktura Południe Sp. z o.o. (lider), STRABAG Sp. z o.o. (partner) wynosi blisko 95 mln zł. Około 72 mln zł to wartość dofinansowania z Unii Europejskiej.

Fot. materiały ZIM

– Wszelkie formalności i warunki zostały spełnione. Przekazaliśmy plac budowy wykonawcy, od dziś rusza ta wyczekiwana przez mieszkańców inwestycja – informuje Łukasz Szewczyk, dyrektor Zarządu Inwestycji Miejskich w Krakowie.

Początek realizacji inwestycji nie spowoduje znaczących utrudnień dla kierowców. Wykonawca będzie się skupiał na wycince roślin kolidujących z inwestycją, a także usuwaniu innych elementów infrastruktury. Na odcinku od ul. Banacha do granic miasta będą prowadzone prace związane z budową dojazdów technologicznych do terenu budowy. Miejsce, gdzie może dojść do chwilowych utrudnień, głównie dla pieszych, to rejon skrzyżowania ul. Lublańskiej z al. 29 Listopada, gdzie rozpocznie się przebudowa instalacji sanitarnej. Prace będą prowadzone głównie na poboczu i na chodnikach – nie spowodują więc zamknięcia jezdni.

Wykonawca rozpocznie też przygotowania do przebudowy pierwszego z wiaduktów kolejowych, które przecinają al. 29 Listopada. Zgodnie z zatwierdzoną tymczasową organizacją ruchu, w nocy z 5 na 6 grudnia aleja 29 Listopada w rejonie wiaduktu kolejowego będzie zamknięta dla ruchu. Objazd zostanie wyznaczony ul. Siewną. Natomiast w weekend od 4 do 6 grudnia, w godzinach od 20.00 do 6.00 mogą wystąpić chwilowe zawężenia jezdni potrzebne do ustawienia sprzętu poza pasem drogowym na ul. Siewnej.

Warto podkreślić, że wykonawca tego zadania musi mieć na uwadze, że w tym rejonie Krakowa toczą się już inne duże zadania infrastrukturalne – chociażby budowa linii Krakowskiego Szybkiego Tramwaju do Górki Narodowej, czy budowa północnej obwodnicy miasta. Tak więc wszelkie projekty tymczasowej organizacji ruchu muszą uwzględniać wspomniane inwestycje.

 Przypomnijmy - zakres prac związanych z rozbudową al. 29 Listopada obejmie przebudowę istniejące drogi krajowej nr 7 na Warszawę na odcinku ok. 2,6 km od ul. Woronicza do granic miasta wraz z modernizacją obiektów inżynierskich oraz rozbudową, przebudową i budową infrastruktury: odwodnienia, oświetlenia, sygnalizacji świetlnej i kolidującego uzbrojenia. Jednym z elementów zadania jest rozbudowa dwóch przecinających się z wylotówką na Warszawę wiaduktów kolejowych – linie kolejowe nr 8 i nr 95.

Celem inwestycji jest poprawa warunków ruchu w północnej części Krakowa. Dzięki poszerzeniu al. 29 Listopada do co najmniej dwóch jezdni po dwa pasy ruchu w każda stronę, przebudowie wiaduktów kolejowych, a także – w perspektywie czasu – połączeniu nowej al. 29 Listopada z planowanymi do realizacji inwestycjami komunikacyjnymi, m.in. budową północnej obwodnicy, linii tramwajowej do Górki Narodowej, ulic Iwaszki oraz Felińskiego, wyjazd z Krakowa w kierunku północnym będzie znacznie łatwiejszy i szybszy.

 

Wykonawcą inwestycji jest konsorcjum firm: STRABAG Infrastruktura Południe Sp. z o.o. (lider), STRABAG Sp. z o.o. (partner). Kwota kontraktowa brutto wynosi - 94.897.131,26 PLN. Aktualnie, kontraktowy terminem wykonania zadania to 31.12.2021 r. Niemniej jednak biorąc pod uwagę opóźnienie w wydaniu decyzji ZRID, termin ten będzie aktualizowany.

Projekt współfinansowany jest przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko na lata 2014-2020 kwotą ok. 72 mln zł.

pokaż metkę
Osoba publikująca: Tomasz Róg
Podmiot publikujący: Wydział Komunikacji Społecznej
Data publikacji: 2020-11-27
Data aktualizacji: 2020-11-27
Powrót

Zobacz także

Znajdź