Start rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Komunikat archiwalny

Coraz więcej mieszkań w Krakowie

Okres pandemii miasto wykorzystuje na przygotowanie wielu zmian i działań mieszkaniowych. W efekcie w 2020 roku mieszkańcom Krakowa zostanie udostępniona rekordowo duża liczba mieszkań.

Fot. materiały UMK

– W wyniku działań miasta w ostatnich kilku latach realizowane były duże inwestycje mieszkaniowe, dzięki którym ponad 520 krakowskich rodzin dostanie nowe mieszkanie socjalne – mówi Bogusław Kośmider, zastępca prezydenta Krakowa.

Przy ulicy Przyzby zasiedlono już 179 nowo wybudowanych mieszkań, do zasiedlenia pozostaje kolejnych 178 mieszkań przy tej samej ulicy. Wkrótce wydawane będą skierowania do 165 mieszkań na osiedlu przy ulicy Wańkowicza/Smorawińskiego. To razem 522 nowych mieszkań oddanych krakowskim rodzinom.

Znacząco zwiększyło się pozyskiwanie pustostanów. Przez ostatnich kilka lat służbom miejskim w wyniku starań prawnych udało się odzyskać ponad 500 mieszkań z tego zasobu. W 2019 roku Kraków przeznaczył środki na remont ponad 351 pustostanów. Aby przyspieszyć prace remontowe, wprowadzono standardy kosztorysów, co pozwoliło oferentom na szybkie i dokładne przygotowywanie ofert. Do końca roku wyremontowanych zostanie prawie 350 kolejnych pustostanów.

KSM slajd mieszkania

Miasto rozszerzyło program pomocy lokatorom, czyli program „Mieszkanie za remont”. Dotychczas można było przekazywać do remontów lokatorskich tylko lokale z centrum miasta. Zmiana polega na oferowaniu mieszkań z całego obszaru miasta, co oznacza możliwość zaoferowania o wiele większej liczby mieszkań do lokatorskiego remontu.

Wprowadzono nowe zasady wynajmu mieszkań, czyli czytelne zasady ich wynajmowania, także dla szczególnych grup społecznych, osób niepełnosprawnych czy osób z niskimi dochodami. 

Po 12 latach nastąpiła zmiana czynszów w mieszkaniach komunalnych i socjalnych. Pierwotnie nowe czynsze miały wejść w życie w maju, pandemia spowodowała przesunięcie tego terminu na lipiec.

KSM slajd mieszkania 2

Nowe czynsze to maksymalnie 12,52 zł/m2 w mieszkaniach komunalnych i 2,45 zł/ m2 w mieszkaniach socjalnych. Czynsz dla danego mieszkania jest wyliczany na podstawie oceny kilku parametrów i w większości lokali jest niższy niż maksymalny. Istnieje także możliwość wprowadzenia bonifikaty od czynszu, uzależnionej od niskich dochodów, w wysokości do 70 proc., czyli do poziomu 30 proc. wartości. Dochody z czynszów mają spowodować wzrost nakładów i być przeznaczone np. na remonty pustostanów.

W przygotowaniu szereg nowych działań i innowacji z zakresu mieszkalnictwa, w tym:

  • ustalanie zasad doboru osób do nowo budowanego osiedla na osiedlu Kliny – powstaje tam 481 mieszkań w ramach programu „Mieszkanie Plus”/„Mieszkanie na Start”,
  • wprowadzenie nowych standardów remontów pustostanów,
  • wprowadzenie nowych sposobów pozyskiwania mieszkań, takich jak kooperatywy mieszkaniowe czy mieszkania subsydiowane.

W najbliższym czasie miasto planuje:

  • przyspieszyć i zmodyfikować remonty pustostanów, aby przy mniejszych środkach utrzymać skalę remontów,
  • zasiedlić 481 mieszkań na os. Kliny w ramach programu „Mieszkanie Plus”/„Mieszkanie na Start”,
  • wprowadzić nowe regulacje prawne, w tym nową wersję „Wieloletniego programu zarządzania miejskim zasobem mieszkaniowym Krakowa”,
  • zwiększyć skalę remontów z własnych środków w ramach „Programu pomocy lokatorom”,
  • próbować wykorzystać wolne, niewynajmowane w wyniku pandemii mieszkania, na potrzeby miejskie.
  • stworzyć rezerwę mieszkaniową za zabezpieczenie potrzeb mieszkaniowych w latach kolejnych
  • zmienić zasady zamiany mieszkań pozostających w zasobie gminy, tak, aby opuszczane mieszkania były odnawiane przez rodziny kierowane do nowych mieszkań.

Osiedle mieszkaniowe miejskie

pokaż metkę
Autor: GRAŻYNA ROKITA
Osoba publikująca: Tomasz Róg
Podmiot publikujący: Wydział Komunikacji Społecznej
Data publikacji: 2020-11-23
Data aktualizacji: 2020-11-23
Powrót

Zobacz także

Znajdź