Start rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Komunikat archiwalny

Kraków zaświecił dla kobiet na pomarańczowo

Kraków obok wielu innych miast na świecie wziął udział w kampanii przeciwko przemocy i dyskryminacji wobec kobiet i dziewcząt – Orange the World.

Fot. Bogusław Świerzowski / krakow.pl

W środę, 25 listopada, wieczorem w geście solidarności z kobietami – ofiarami przemocy rozświetliła się na pomarańczowo kładka im. Bernatka, estakada Lipska-Wielicka, TAURON Arena Kraków oraz wieża telewizyjna firmy Emitel na Krzemionkach.

Kampania Orange the World, w Polsce pod nazwą Orange Day, rozpoczęła się w Krakowie 25 listopada i potrwa 16 dni – do 10 grudnia. Akcję, którą prowadzi Międzynarodowa Organizacja Soroptimist International objął honorowym patronatem prezydent Krakowa Jacek Majchrowski.

Akcja ma zwrócić uwagę na problem przemocy wobec kobiet i polega na tym, że w całej Europie na kolor pomarańczowy podświetlane są budynki użyteczności publicznej. 

Fakty są zatrważające. Co piąta kobieta w Polsce doświadczyła przemocy, spośród nich jedna na trzy fizycznej lub seksualnej, w tym 22% z rąk partnera. Ponad 20% młodych kobiet zgłasza molestowanie seksualne w Internecie.

Przemoc wobec kobiet jest jedną z najbardziej drastycznych form dyskryminacji ze względu na płeć. Kobiety stanowią 90% dorosłych ofiar przemocy w rodzinie, ale nie otrzymują kompleksowej pomocy – ich zeznania bywają podważane, a otoczenie często usprawiedliwia sprawcę. Nie pozwólmy na to, aby społeczeństwo nie reagowało na przemoc. Razem jesteśmy silne, bądźcie z nami w geście solidarności z ofiarami z całego świata! 

 

pokaż metkę
Autor: JOANNA DUBIEL
Osoba publikująca: Tomasz Róg
Podmiot publikujący: Wydział Komunikacji Społecznej
Data publikacji: 2020-11-26
Data aktualizacji: 2020-11-26
Powrót

Zobacz także

Znajdź