Start rozwiń menu
Serwis uzywa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki

Potrzebne osocze od osób, które przeszły COVID-19

Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Krakowie zwraca się z prośbą o oddawanie osocza do osób, które chorowały na COVID-19 i zostały uznane za zdrowe. Osocze zawiera przeciwciała, które mogą wspomagać leczenie chorych z ciężkimi, zagrażającymi życiu objawami zakażenia.

Fot. pixabay.com
pixabay.com

Terapia z użyciem osocza rekonwalescentów chorób zakaźnych była z powodzeniem stosowana już u pacjentów zainfekowanych wirusem EBOLA, koronawirusem SARS czy wirusem „ptasiej” grypy. Przeciwciała zawarte w osoczu mają pomóc w zablokowaniu namnażania się wirusa w organizmie pacjenta z COVID-19.

O kontakt proszone są osoby, które spełniają poniższe warunki:

  • przechorowały COVID-19, zostały uznane za wyleczone i czują się zdrowe, lub osoby, które przeszły bezobjawowe zakażenie wirusem SARS-CoV-2
  • minął okres co najmniej 28 dni od ustąpienia objawów albo 18 dni od zakończenia izolacji
  • są w wieku 18-65 lat
  • spełniają kryteria zawarte w przepisach prawnych określających wymagania ogólne dla dawców krwi i jej składników.

W czasie rozmowy telefonicznej zostanie dokonana wstępna ocena braku przeciwwskazań do oddania osocza oraz ustalony dogodny termin i miejsce jego pobrania.

Telefon RCKiK w Krakowie: 663 560 300 lub 661 926 116, dostępny od poniedziałku do piątku od godz. 7.30 do 15.05. Kontakt e-mail: dzial.dawcow@rckik.krakow.pl.

Osocze można oddać w RCKiK przy ul. Rzeźniczej 11 w dni powszednie od godz. 8.00 do 12.00 po wcześniejszym ustaleniu terminu.

pokaż metkę
Osoba publikująca: Margerita Krasnowolska
Podmiot publikujący: Wydział Komunikacji Społecznej
powrót

Zobacz także

Znajdź komunikat