Rada Miasta rozwiń menu
Serwis uzywa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki

Pamięć nie zgasła mimo wszystko

Od dziewięciu już lat w dniach poprzedzających 1 listopada zapalane są znicze z napisem „Miasto Kraków Pamięta” na mogiłach osób spoczywających na krakowskich i małopolskich  nekropoliach – zmarłych radnych Miasta Krakowa, Honorowych Obywateli Stołecznego Królewskiego Miasta Krakowa, laureatów medalu Cracoviae Merenti oraz innych obywateli naszego miasta, którzy swoim życiem, pracą czy twórczością szczególnie zasłużyli się dla Krakowa.

Fot. krakow.pl
krakow.pl

− Co roku podczas zapalania Krakowskiego Znicza Pamięci radnym przyświeca sentencja „Nie umierają ci, którzy żyją w naszej pamięci”. Zapalając znicz, pamiętamy o tych wyjątkowych osobach, które swoim życiem, pracą czy twórczością zasłużyły się dla naszego miasta – mówi Dominik Jaśkowiec, Przewodniczący Rady Miasta Krakowa.

W tym roku, ze względu na epidemię koronawirusa nie odbyło się wspólne palenie zniczy przez Przewodniczącego Rady Miasta Krakowa oraz Prezydenta Miasta Krakowa. Znicze zapalił we wtorek, 27 października na cmentarzach w Grębałowie i na Bielanach Sławomir Pietrzyk, Wiceprzewodniczący Rady Miasta Krakowa. Na pozostałych cmentarzach znicze w imieniu radnych zapalają pracownicy Zarządu Cmentarzy Komunalnych oraz Kancelarii Rady Miasta Krakowa.

Co roku znicz zapalany jest również na grobach obywateli uhonorowanych przez Kraków, którzy spoczywają poza granicami naszego miasta. Przewodniczący Rady Miasta Krakowa zwraca się z prośbą o zapalenie Krakowskiego Znicza Pamięci m.in. do władz: Warszawy (mogiły: Władysława Bartoszewskiego, Jana Nowaka-Jeziorańskiego, Wacława Jędrzejewicza, Ryszarda Kuklińskiego, ks. prałata Zdzisława Peszkowskiego, Ryszarda Kaczorowskiego), Elbląga (grób Bolesława Nieczui-Ostrowskiego), Niekrasowa (mogiła Adama Bienia), Rogalina (grób Edwarda Raczyńskiego), Rzeszowa (grób ojca Tomasza Pawłowskiego), Szwecji (grób Brora Hanssona), Holandii (grób Stanisława Maczka), Stanów Zjednoczonych (mogiły Ronalda Reagana, Edwarda J. Moskala oraz Zbigniewa Brzezińskiego), Włoch (grób Karoliny Lanckorońskiej), Wielkiej Brytanii (mogiła Margaret Thatcher), Niemiec (mogiły Karla Dedeciusa oraz Petera Schonleina) czy zmarłego w tym roku kard. Mariana Jaworskiego.

Krakowski Znicz Pamięci to pomysł na uczczenie pamięci osób zasłużonych dla Krakowa, który wyszedł od ówczesnego Przewodniczącego Rady Miasta Krakowa Bogusława Kośmidera w październiku 2012 r. Znicz pamięci opasany jest wstążką w biało-niebieskich barwach miasta i znajduje się na nim napis: „Miasto Kraków pamięta”.

pokaż metkę
Autor: Magdalena Bartlewicz
Osoba publikująca: KATARZYNA MALETA-MADEJSKA
Podmiot publikujący: Kancelaria Rady Miasta Krakowa
powrót

Zobacz także

Znajdź komunikat