Start rozwiń menu
Serwis uzywa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Komunikat archiwalny

Modernizacja siedziby MuFo przy ul. Józefitów 16 zakończona

Muzeum Fotografii w Krakowie po trwającej niemal trzy lata inwestycji zakończyło proces modernizacji oddziału mieszczącego się w zabytkowej willi przy ul. Józefitów 16. Inwestycję zrealizowano z funduszy z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko oraz ze środków Gminy Miejskiej Kraków.

Fot. materiały MuFo
materiały MuFo

MuFo Józefitów to nowoczesne, profesjonalnie wyposażone miejsce ochrony zbiorów, ich odpowiedniego przechowywania, konserwacji, digitalizacji, pracy naukowej i badawczej oraz bogatej oferty edukacyjnej kierowanej do szerokiej publiczności.

Remont willi przy ul. Józefitów 16 rozpoczął się w 2018 r. i pozwolił zbudować nowy funkcjonalny oddział Muzeum. Pracami konserwatorskimi objęte zostały wszystkie zabytkowe elementy budynku takie jak schody, balustrady, stolarka drzwiowa i okienna, elewacja, gzymsy i detale architektoniczne. W budynku zostały wymienione wszystkie instalacje, a pomieszczeniom nadano nowe funkcje.  W rozbudowanej i nadbudowanej południowej części obiektu znajduje się dziś 7-kondygnacyjna konstrukcja, w całości przeznaczona na pomieszczenia magazynowe.

Dzięki zrealizowanej inwestycji w MuFo Józefitów już niebawem uruchomiony zostanie unikatowy program edukacyjny pokazujący w pierwszej kolejności „muzealne życie” obiektu i dający możliwość poznania pracy muzealników i muzealniczek. Zwiedzający będą mogli zobaczyć pracownie, w których na co dzień pracują muzealni specjaliści czy zasięgnąć porady na temat konserwacji czy digitalizacji. W planach są również spotkania z ekspertami, warsztaty, konsultacje, spacery fotograficzne i program filmowy skierowany do szerokiego grona odbiorców. Budynek został w całości przystosowany do potrzeb osób z różnego typu niepełnosprawnościami.

MuFo, Muzeum Fotografii, willa Józefitów 16, magazyn MuFo

Dzięki gruntownemu remontowi rozbudowaniu uległy również pracownie. Utworzono m.in. specjalistyczną pracownię służącą konserwacji sprzętu fotograficznego. W nowych pomieszczeniach, w których panują stabilne warunki klimatyczne, muzeum zyskało miejsce do bezpiecznej i wygodnej pracy przy nowoczesnych urządzeniach służących konserwacji. Zakup najwyższej jakości sprzętu pozwoli nie tylko na wykonywanie prac konserwatorskich, ale również na prowadzenie działalności badawczo-naukowej.

W wyniku realizacji projektu powiększone zostały również przestrzenie Pracowni Dokumentacji Obrazowej oraz poprawiono warunki techniczne niezbędne do jej prawidłowego funkcjonowania. Pracownia dysponuje obecnie m.in. dwoma studiami do digitalizacji obiektów 2D i 3D, profesjonalną ciemnią fotograficzną oraz pomieszczeniem o wysokim stopniu czystości służącym opracowaniu materiałów transparentnych.

W odnowionym oddziale Muzeum Fotografii w Krakowie stworzyło magazyny w pełni otwarte dla publiczności, dołączając do grona najlepszych światowych muzeów decydujących się na ten krok. W magazynach studyjnych MuFo można obejrzeć część kolekcji polskich aparatów fotograficznych, powiększalników i rzutników oraz polskie i zagraniczne projektory filmowe produkowane od początku XX w.

Remont budynku pozwolił na pełną jego dostępność dla osób ze specjalnymi potrzebami. Wejście do Muzeum ułatwia dziś pochylnia niezbędna osobom z niepełnosprawnością ruchu oraz problemami z poruszaniem się. Wewnątrz Muzeum wykonano posadzki bezprogowe, a na wszystkie kondygnacje budynku goście MuFo mogą dostać się korzystając z windy. Instytucja dysponuje również pętlą indukcyjną, a materiały filmowe, jakie udostępniane podczas ścieżki zwiedzania, przetłumaczone zostały na Polski Język Migowy.

MuFo, Muzeum Fotografii, willa Józefitów 16, magazyn, sprzęt kinematograficzny

W trakcie zwiedzania będzie można wejść do nowoczesnych muzealnych magazynów, pracowni konserwacji i digitalizacji, a także zasięgnąć fachowej porady w obszarze opieki nad domowym archiwum. W programie znajdzie się miejsce na spotkania się z fotografami, artystami wizualnymi, teoretykami i naukowcami, na zapoznanie z klasycznymi technikami wykonywania zdjęć oraz na specjalny cykl filmowy o związkach fotografii z obrazem ruchomym.

Ścieżka zwiedzania MuFo Józefitów została wzbogacona o przepiękne ilustracje autorstwa Bogny Brewczyk oraz o film animowany o magazynach chłodnych i zimnych. Każdy zwiedzający otrzyma od Muzeum publikację „Bogate wnętrze MuFo. Przewodnik praktyczny”, która jest ciekawym uzupełnieniem wiedzy o tym, jak działają nowoczesne muzea. W magazynach studyjnych można natomiast skorzystać ze specjalnie przygotowanej aplikacji, która działa podobnie do katalogu zbiorów.

Inwestycja „Modernizacja i adaptacja zabytkowej siedziby Muzeum Historii Fotografii im. Walerego Rzewuskiego w Krakowie na potrzeby utworzenia Centrum Magazynowo-Konserwatorskiego, Digitalizacyjnego oraz Badawczego” została zrealizowana dzięki wsparciu Gminy Miejskiej Kraków, Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz dzięki Partnerom i całemu zespołowi Muzeum. Całkowita wartość projektu inwestycyjnego wynosła 25 274 435,82 zł, z czego dofinansowanie z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020 to 14 673 312,63 zł, a środki z Gminy Miejskiej Kraków to 10 601 123,19 zł.

Niestety w związku z trwającą epidemią COVID-19 i wprowadzeniem nowych obostrzeń sanitarnych spotkanie na żywo oraz zaproszenie publiczności do zmodernizowanych wnętrz nie jest teraz możliwe. Formuła zwiedzania obiektu nie pozwala na uruchomienie zwiedzania oraz organizację wydarzeń na miejscu.

W piątek, 23 października Muzeum zaprezentowało na Platformie PLAY KRAKÓW oraz w swoich mediach społecznościowych Youtube MuFo materiał filmowy opowiadający o zakończeniu inwestycji MuFo Józefitów.

Materiał filmowy dostępny jest na PLAY KRAKÓW.

MuFo, Muzeum Fotografii, logo

 

pokaż metkę
Osoba publikująca: Tomasz Róg
Podmiot publikujący: Wydział Komunikacji Społecznej
Data publikacji: 2020-10-23
Data aktualizacji: 2020-11-01
Powrót

Zobacz także

Znajdź komunikat