Nasze miasto rozwiń menu
Serwis uzywa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Komunikat archiwalny

Kraków zyskał ponad 32 tysiące nowych podatników

Kraków konsekwentnie – i skutecznie – przekonuje mieszkańców, że z fiskusem warto rozliczać się na terenie miasta. Wiadomo już, że liczba osób, które rozliczają swój PIT w Krakowie, wzrosła w tym roku o dodatkowe 32 tys. osób. Nowi podatnicy zasilą miejską kasę niebagatelną kwotą – około 90 mln zł.

Fot. Bogusław Świerzowski / krakow.pl
Bogusław Świerzowski / krakow.pl

Do płacenia podatków w Krakowie zachęcają nie tylko coroczne kampanie informacyjne, ale przede wszystkim Karta Krakowska, która osobom płacącym podatek pod Wawelem oferuje zniżki na komunikację miejską, dostęp do tańszej oferty kulturalnej oraz rabaty na usługi u miejskich i komercyjnych partnerów programu.

„Podatek tam, gdzie Ty. Rozliczaj PIT w Krakowie i korzystaj z Karty Krakowskiej” – tak brzmiało hasło tegorocznej kampanii zachęcającej mieszkańców do rozliczania podatku PIT w miejscu, w którym żyją, pracują i studiują. Wciąż nie brakuje bowiem osób, które choć w Krakowie mieszkają, podatek dochodowy odprowadzają w innych gminach, np. miejscach zameldowania. Zeszłoroczna kampania zachęcała do zmiany tych nawyków hasłem „Dołącz do #TeamKraków. Tu płać podatki i korzystaj z Karty Krakowskiej”.

Już od ośmiu lat Kraków prowadzi intensywne działania na rzecz poszerzenia swojej bazy podatkowej. Każda osoba, która odprowadziła pod Wawelem PIT za 2019 rok, wnosi do miejskiego budżetu średnio 2750 zł. To realny zastrzyk finansowy dla miasta, a co za tym idzie – większe środki na jego dalszy, dynamiczny rozwój i inwestycje podnoszące komfort życia mieszkańców. Z podatku jednej osoby można kupić i zamontować 10 stojaków rowerowych, pomalować 30 przejść dla pieszych czy zbudować 14 m2 chodnika ze ścieżką rowerową.

 

Przypomnijmy, że udział Krakowa w podatku PIT stanowi aż 30 proc. wszystkich dochodów miasta (na koniec 2019 r. wpływy z PIT wyniosły 1 mld 786 mln zł). Po podsumowaniu danych wiadomo, że podatek PIT za rok 2019 zapłaciło w Krakowie 649 365 osób, a więc o 32 705 mieszkańców brutto (z uwzględnieniem zgonów) więcej niż rok wcześniej. To oznacza, że od nowych podatników do budżetu miasta wpłynęło dodatkowe 90 mln zł. Mniej więcej tyle, za ile można zaprojektować i wybudować trzy zespoły szkolno-przedszkolne, 10 parków czy kupić dziewięć tramwajów niskopodłogowych.

Jak zaznacza zastępca prezydenta Krakowa ds. obsługi mieszkańców Bogusław Kośmider, Kraków jako jedno z niewielu miast w Polsce może się pochwalić tak znaczącym wzrostem podatników. – W ciągu 10 lat miastu przybyło ponad 70 tys. osób płacących tu podatki – podkreśla.

Co Kraków oferuje podatnikom w zamian? To nie tylko nowe inwestycje i zakupy sfinansowane dzięki większym wpływom do budżetu, ale także system zniżek i preferencji dostępnych w ramach programu Karty Krakowskiej, która działa w mieście od 2018 r. Do korzystania z Karty Krakowskiej uprawnione są osoby, które spełniają co najmniej jeden z warunków: są zameldowane na pobyt stały na terenie Krakowa lub rozliczają tu swój podatek dochodowy. Karta upoważnia do 35-proc. zniżki przy zakupie miesięcznych biletów komunikacji miejskiej oraz do zniżek (od 5 do 30 proc.) lub preferencji w dostępie do wybranych towarów i usług oferowanych przez partnerów programu – miejskich i komercyjnych. Karta Krakowska ma już dziś ponad 130 partnerów!

Od 1 lipca 2018 r. do 31 sierpnia 2020 r. do programu Karty Krakowskiej przystąpiło ponad 258 tys. osób, w tym 32 375 osób korzysta z niej na podstawie formularza potwierdzającego odprowadzanie podatku PIT w Krakowie. Mieszkańcy zapisali Kartę Krakowską na 215 009 nośnikach plastikowych, a 64 820 osób korzysta z aplikacji mobilnej.

Karta Krakowska jest elementem polityki promocyjnej i społecznej miasta i ma na celu: zwiększenie dostępności komunikacji miejskiej, zwiększenie dostępności dóbr kulturalnych, promocję miasta jako miejsca atrakcyjnego do osiedlenia się, zwiększenie dochodów miasta z tytułu podatku dochodowego od osób fizycznych oraz rozwój miasta i wzmacnianie poczucia dumy z bycia krakowianinem.

Przypomnijmy: aby płacić podatki w Krakowie, wcale nie trzeba być tutaj zameldowanym, wystarczy tylko mieszkać i dokonać zmiany urzędu skarbowego, czyli podać w formularzu PIT krakowski adres zamieszkania oraz wskazać dane właściwego miejscowo urzędu skarbowego.

Powyższe dane dotyczą podatków płaconych za 2019 rok. Nie obowiązywały wtedy jeszcze zmiany w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych zmniejszające dochody samorządów. – Wyniki te nie uwzględniają też skutków ekonomicznych pandemii. One ujawnią się dopiero w roku 2021. Jednak tak duży wzrost liczby podatników w dwóch ostatnich latach świadczy o niewątpliwym sukcesie Karty Krakowskiej – zaznacza Bogusław Kośmider.

pokaż metkę
Autor: Małgorzata Tabaszewska
Osoba publikująca: Tomasz Róg
Podmiot publikujący: Wydział Komunikacji Społecznej
powrót

Zobacz także

Znajdź komunikat