Nasze miasto rozwiń menu
Serwis uzywa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki

Krzyż na H-górce na terenie KL Plaszow do renowacji

Rozpoczęły się prace modernizacyjno-konserwacyjne pomnika – krzyża na tzw. H-górce, terenie dawnego obozu KL Plaszow w Krakowie. Inwestycja ma się zakończyć jeszcze w tym roku.

Fot. Jan Graczyński
Jan Graczyński

Prace rozpoczęły się w poniedziałek, 21 września od demontażu krzyża. Następnie wykonawca – firma DES Henryk Dowgier Anna Dowgier spółka jawna z Krakowa – przeprowadzi prace konserwacyjne postumentu, na którym stoi pomnik upamiętniający jedno z miejsc straceń.

Zgodnie z podpisaną umową, całość zadania ma się zakończyć w listopadzie. Na prace modernizacyjno-konserwacyjne pomnika – krzyża na tzw. H-górce wydana zostanie kwota ok 92. tys. zł.

Realizowane obecnie na zlecenie Zarządu Inwestycji Miejskich zadanie to jeden z elementów inwestycji pn. Muzeum Miejsce Pamięci KL Plaszow. W ubiegłym roku przeprowadzono roboty zabezpieczające fragment dawnego Cmentarza Gminy Wyznaniowej Żydowskiej w Podgórzu na terenie byłego obozu Plaszow, na którym stwierdzono przypadki rozkopywania grobów przez zwierzęta.

Przypomnijmy – w czasie II wojny światowej na blisko 80 ha terenie pomiędzy obecnymi ulicami Kamieńskiego, Swoszowicką, Wielicką działał niemiecki nazistowski obóz pracy, później przekształcony w obóz koncentracyjny Plaszow – jeden z trzech obozów koncentracyjnych założonych przez władze III Rzeszy na terenie Generalnego Gubernatorstwa. Szacuje się, że przez cały okres funkcjonowania obozu więziono w nim ponad 30 tysięcy osób, a liczba ofiar różnych narodowości, przede wszystkim Żydów, zamordowanych w obozie oceniania jest na około 5 tysięcy. Dziś na obszarze byłego obozu znajdują się trzy masowe mogiły, dwa cmentarze żydowskie i relikty infrastruktury obozowej.

Więcej o dawnym obozie KL Plaszow przeczytasz tutaj.

pokaż metkę
Autor: Jan Machowski
Osoba publikująca: Tomasz Róg
Podmiot publikujący: Wydział Komunikacji Społecznej
powrót

Zobacz także

Znajdź komunikat